Nakladatelství Argo, Laser-books a Triton vyhlašují ve spolupráci s žánrovými webziny druhý ročník Recenzentské soutěže. Každý ze zúčastněných má možnost získat množství recenzních výtisků zdarma a navíc se stát platným členem některé z internetových redakcí, pokud jím samozřejmě už není. Ale to není vše, ti nejlepší obdrží rovněž zajímavé ceny pro vítěze a tzv. skokana. Šanci má tedy každý, ať už do soutěže vstoupí na začátku, nebo až v jejím průběhu.

Cílem soutěže je podpořit literární publicistiku publikovanou na internetu a pomoci žánrovým webům najít kvalitní a věrné spolupracovníky. Hledí se pouze na kvalitu a nápaditost recenzí, nakladatelé neočekávají opěvné ódy na své knihy, ačkoli věří, že jakákoli případná kritika bude zcela opodstatněná a odůvodněná.

Každé z nakladatelství si dle svého rozhodnutí vybere nejvýše dva tituly, které se v rámci jednoho kalendářního měsíce nahlásí do soutěže. Během šesti měsíců trvání soutěže tak každé nakladatelství může nahlásit nejvýše dvanáct titulů.

Letos se do soutěže se zapojilo pět webzinů, včetně MFantasy.cz, výběr je proto široký:

FANTASY PLANET – Pavla Lžičařová – pavla.lzicarova@fantasyplanet.cz

FANTASYA – Jiří Popiolek – popiolek@fantasya.cz

MFANTASY – Maroš Horváth – mysteri@szm.sk

SARDEN – Jan Pechanec – sarden@pagiserver.cz

TOPZINE – Jan Nohovec – jan.nohovec@topzine.cz


Co je tedy  potřeba udělat, abyste se do soutěže mohli zapojit?

1. Výběr webzinu – ze všeho nejdříve si musíte zvolit webového partnera, s nímž budete v rámci soutěže spolupracovat. Redakce každého z nich se vám bude věnovat a pomůže vám ve vašem rozvoji. S jejich pomocí brzy zjistíte, zda máte na to publikovat recenze na jejich stránkách.

2. Výběr titulu – účastník soutěže požádá webzin o možnost recenzovat vybraný titul. Webzin není povinen každému zájemci vyhovět, vše je pouze na dohodě mezi účastníkem a redakcí. Na MFantasy.cz bude pravidelně vycházet článej s ponukou titulů. Každý z účastníků může v jednom kalendářním měsíci recenzovat nejvýše tři tituly, které mu po dohodě redakce přisoudí.

Bodování – každá recenze do soutěže nahlášených titulů bude zástupci nakladatelství pečlivě posouzena a oznámkována v rozmezí jednoho až pěti bodů. Maximum pěti bodů získá pouze jediná recenze, která nejlépe zachytí ducha knihy a bude nejvíce nápomocna případným dalším čtenářům. Odkaz na každou takovou recenzi může být přidán k dané knize na stránkách jednotlivých nakladatelství. Všechny výsledky budou vždy nejdéle tři měsíce po vydání každého z titulů zveřejněny na stránkách soutěže.

Systém hodnocení recenzí:

5 bodů – nejlepší recenze, její odkaz může být zveřejněn u příslušné knihy na stránkách nakladatele

4 body – velmi dobré recenze

3 body – dobré recenze

2 body – recenze, které nesplnily nároky kladené na kvalitu či délkový limit

1 bod – recenze, které nesplnily nároky kladené na kvalitu ani délkový limit (tyto recenze mohou být ze soutěže případně také vyloučeny)

Závěrečné hodnocení soutěže – termín vyhlášení výsledků je 25. 3. 2011. Vítěz bude určen následujícím způsobem: v rámci působení každého účastníka se sečte pět nejvyšších dosažených výsledků. Za každou recenzi bude účastníkovi navíc připsán jeden bonusový bod. Za každé překročení termínu vydání recenze budou odečteny dva body od výsledného součtu. Při rovnosti bodů vyhrává účastník s vyšším počtem dosažených „nejlepších recenzí“ (tj. recenzí oceněných pěti body). Pokud dojde k situaci, v níž budou mít účastníci stejný počet bodů i „nejlepších recenzí“, vyhrává ten, kdo daného výsledku dosáhl s nižším počtem recenzí.

Může dojít k situaci rovnosti hlasů, rovnosti počtu „nejlepších recenzí“ i rovnosti počtu recenzí celkem. Poté rozhoduje prostý součet všech dosažených bodů v rámci soutěže.

Podrobná pravidla naleznete na http://www.soutezrecenzentu.cz/…rocnik-druhy.


Proč se účastní MFantasy:

Proč jde do soutěže online magazín s fantasy povídkami? Nemohli jste si nevšimnout, že za poslední rok se knižní recenze staly důležitou součástí MFantasy. Pravidelně vám přinášíme recenze knih velké části českých nakladatelství zabývajících se fantastikou a snažíme se, abychom v tomto ohledu pokryli co největší prostor napříč vydávanými
novinkami. Konkurence na poli knižních recenzí je v posledních letech velmi silná a MFantasy chce v recenzentské soutěži dokázat, že proti ní obstojí. Máme výborné recenzenty, kteří se pokusí ukořistit co nejvíce bodů a ukázat, že nenabízíme jen kvalitní povídky, ale i recenze.

A co od této soutěže MFantasy očekává?

Spolupráci. Na jedné straně s nakladateli a na druhé ze šikovnými recenzenty. Recenzentská soutěž je pro čtenáře výjimečný způsob, jak se dostat zadarmo ke knihám a zároveň se stát i členem nějaké té internetové redakce. Ovšem nic není tak úplně zadarmo. Nejdříve musíte navázat spolupráci s webzinem, tedy s námi. A to tak, že nám pošlete ukázku nějaké své recenze na fantasy knihu. Nemusí být nikde publikovaná, stačí, když ji napíšete. Pokud usoudíme, že na to máte, můžete přes nás získat recenzní výtisky vámi vybraných knih z nabídky tří zúčastněných nakladatelství. Pokud se tedy chcete zapojit do soutěže a oblékat přitom dres MFantasy.cz  pište na mailom.

Komentáře

komentářů

About The Author

3 komentáře

Leave a Reply