Hodnocení je už hotové, za dva dny se dozvíte, které povídky skončily v první jedenáctce. Kompletní pořadí ale prozradíme až na konci října. Prozatím se pojďme seznámit s porotci. Kdo to vlastně hodnotil vaše povídky?

Mimochodem, dva z nich můžete potkat na FFS při vyhlášení výsledků (a plánovaném workshopu).

Karel Doležal (Sikar) – redaktor MFantasy

Sikar, na MFantasy povídky publikující pod občanským jménem Karel Doležal. Milovník humorně a originálně pojaté fantasy, nemající rád za každou cenu epické ságy plné ušatých elfů a vousatých trpaslíků. Chcete-li ho svou povídkou nadchnout, raději než bombastický rej příšer a dokonalého hlavního hrdinu volte filosofickou či vtipnou pointu, netradiční prostředí nebo klidně styl, v němž je fantasy prvek pouze lehce (a nenásilně) zasazen do něčeho naprosto ne-fantasy. Dle jeho vlastních slov méně někdy znamená více.

Ján Ščigulinský (Max) – redaktor MFantasy

Max – jednadvacetiletý student Informatiky v Brně ze Slovenska už pro MFantasy.cz píše nějaký ten pátek. A přestože je expertem především na videohry a orchestrální hudbu, nemá daleko ani k filmům či právě fantasy literatuře.

Co má z fantastiky nejradši? Z her to jsou dějově silné kousky jako God of War, The Witcher, TES IV: Oblivion, Final Fantasy či Heavy Rain. Mezi jeho oblíbené filmy patří Království nebeské, Beowulf, Stardust a Číslo 9. Za nejlepší fantasy komedii jednoznačně považuje ságu Twilight. Z knih mu nejvíc přirostly k srdci ságy o zaklínači Geraltovi a černokněžníku Roganovi.

A přestože fantasy fikce sám napsal jen nevelké množství (momentálně čeká na nějaký nový výplod svého chorého mozku, který by mohl literárně zpracovat), mnohaleté recenzentské zkušenosti spojené s množstvím přečtených knih s tematikou fantasy ho dostatečně připravily na úlohu porotce v této literární soutěži.

Jiří Hons – redaktor MFantasy

Stav: svobodný (prozatím, to se ovšem patrně brzy změní), nicméně hrdý otec tříleté dcery, žijící posledních pár let v podstatě normálním rodinným životem, kterého se kdysi docela děsil J

Povolání: jak kdy, za svůj život už vyzkoušel spoustu profesí, od prodavače mobilních telefonů až po šéfeditora vydavatelství, pravda, bylo to vydavatelství erotických časopisů, ale taková práce je vlastně snem každého chlapa, nebo snad ne? Momentálně obchodník – zaměstnanec call centra jednoho nejmenovaného autobazaru.

Záliby a koníčky: sci-fi a fantasy, literatura a film (nejlépe se vztahem k předcházejícímu), psaní (samozřejmě sci-fi a fantasy, že ano), cestování – ovšem ne v klasickém slova smyslu zahrnujícím letecký zájezd do Egypta, ale spíš ve stylu „hodit na sebe maskáče a zapadnout na pár dní do lesa bez ohledu na počasí“, historické i moderní zbraně a vojenství, kdysi magie (teď už jen okrajově), v poslední době pak hloubání o podstatě světa, vesmíru, bytí a vůbec.

Oblíbení autoři: Philip K. Dick, bratři Strugačtí, J.R.R. Tolkien a kolektiv, který dal dohromady Bibli (pozor na to, divili byste se, jak blízko má stejně ke sci-fi, fantasy a realitě, jen je na běžné čtení trochu delší…)

Životní motto: chovej se k lidem tak, jak bys chtěl, aby se chovali oni k tobě, ale snaž se, abys tím neškodil sobě ani svým blízkým… Protože lidi jsou někdy pěkný potvory a nezaslouží si to L

Petra „Taylor“ Babuláková – redaktorka Fantasy Planet

Ve volných chvílích spí a chytá lelky. Mezi tím si něco přečte nebo píše články na svůj blog a fantasyplanet.cz. Překládá a občas píše i vlastní povídky, ale většinou se s nimi moc nechlubí, protože se ještě úplně nevzpamatovala z tyranie, kterou zažila v kurzu tvůrčího psaní. Studuje literaturu, mimořádně tedy zajde i do školy, kde většinou jenom vztekle zírá na literární snoby, kteří by na chudinku fantasy knížku nesáhli ani v gumových rukavicích. Kromě fantasy mezi její obory patří anime a manga.

Václav Kordus Koryčánek – redaktor Sardenu (zúčastní se workshopu a vyhlášení na FFS)
Narodil se roku 1984 a až do svých devíti let byl relativně normální – četl pouze sira A.C. Doyla, Dicka Francise a Alexandra Dumase. Jenomže pak se jeho literární vkus zvrhl. Začal se věnovat výhradně fantastice, tempem kolem jedné knížky denně. Učitelé si na jeho pohled upřený kamsi pod lavici za chvíli zvykli a v tomto koníčku mu nebránili.
Ve dvanácti letech napsal svou první fantasy povídku, která byla tak špatná, že když ji o pár let později objevil mezi hromadou papírů, rozhodl se ji spálit a popel vhodit do řeky, aby po ní nezůstalo ani stopy. Naštěstí rok od roku to bylo lepší, takže se jednou osmělil, vhodil jeden text na literární fórum… a po několika reakcích další dva roky psal výhradně do šuplíku. Až v poslední době se trochu osmělil a na internetu se občas povalují jeho veledíla. Za svůj život zkusil jedinou literární soutěž – poněkud netradiční záležitost Ježíšku, já chci plamenomet. Naštěstí kritika mu jde lépe.
Chvíli psal pro Studnu.net, občas stvořil nějakou filmovou recenzi, v současnosti se objevuje v redakci Sardenu. Co budoucnost přinese, ukáže až… no… budoucnost.

Eva Kulhánková – nezávislá porotkyně (zúčastní se workshopu a vyhlášení na FFS)

Už jako dítě neměla ráda realistickou literaturu, zato už tehdy milovala pravěká zvířata v knihách Josefa Augusty s ilustracemi Zdeňka Buriana. A navíc si zamilovala poesii, a to jak čtenou, tak zpívanou. Studovala ( už v deseti letech) dějiny severoamerických Indiánů,dávných civilizací ve střední a jižní Americe, v Egyptě, Číně…kam asi jinam ji tohle spojení mohlo dovést než k fantastice.

Ve fantasy se spojuje všechno, co měla (a dodnes má) ráda. Bájní draci, mystika pradávných kultur, poesie… a hlavně, fantastika každému, který se snaží být aspoň trochu dobrým člověkem, pomáhá, je naším svědomím. Žádný člověk, ať má sebelepší vzdělání a společenské postavení, totiž nedokáže pohlédnout drakovi do očí.


Všem porotcům bych chtěl svým jménem i jménem soutěžících poděkovat za heroický výkon – ohodnocení téměř 60 povídek během jednoho měsíce. Srdečně děkuji redaktorům MFantasy, kteří se zapojili. Evě Kulhánkové díky za to, že se poprala s technikou. A v neposlední řadě patří dík zástupcům Fantasy Planet a Sardenu za to, že nám pomohli s tímto náročným projektem.