Měsíce čekání, sledování novinek, rozebírání se známými, jaké to bude. Takhle nějak to vypadalo krátce poté, co jsem shlédla seriál a zjistila, že „Avatar – The last airbender“ – mezi znalci obvykle známý pod zkratkou ATLA, vyjde jako film. Nebudu nic předstírat – seriál mne nadchl. Je výpravný, ač pochopitelný i pro mladší diváky, humorný a ač se zde objevuje typický souboj čtyř živlů – taky svým způsobem originální. Ale k filmu. To, že „ATLA“ není pro veřejnost zrovna nejznámější pojem, mi bylo jasné dlouho předem. To, že kdykoli jsme se se sestrou někde bavily o tom, že za měsíc by měl vyjít „Avatar“ a jaké to asi bude, načež se do naší diskuze připojilo několik lidí s větou „Ale ono to už vyšlo dávno – a ta modrá kočka je fakt sexy!“ mě dokázalo solidně vytočit.

Ne – není dobré tak krátce po sobě točit dva filmy se stejným názvem. Zmatek do lidských srdcí nechtěli očividně zasévat ani čeští překladatelé – a tak se z Avatara (toho bez těch modrých koček) stal „Poslední vládce větru“. Ač mi název jde přes jazyk špatně, (jako každému, kdo je zvyklý na anglický originál jakéhokoli názvu, popřípadě jména) musím uznat, že lepší překlad by se hledal těžko.

Po shlédnutí traileru se nedá filmu rozhodně nic vytknout. Jaké je pak divákovo zklamání, když zjistí, že v traileru již bylo obsaženo naprosto vše důležité a samotný film působí spíše jako jakýsi nelogický sestřih seriálu . Jde to prostě ráz naráz. Bum bác prásk, našli jsme děcko, pic bum, je to náš kamarád, protože za něj máme zodpovědnost. Jdeme ho zachránit, načež nám navrhne, že poletíme na druhou polokouli na bílém lítajícím bizonovi, kterého z nějakého důvodu umíme ukočírovat i sami bez něj. Jistě – děj, vzato kol a kolem k tomuto měl směřovat, jenže ve filmu chybí to hlavní. Taková nějaká ta logika. Jako třeba PROČ jsme se rozhodli, že společně s malým avatarem, který nám ještě ani neřekl, že je kýžený spasitel, zachráníme svět. Jistě že – jak chcete nějakých dvacet či více dílů první série smrsknout do dvouhodinového snímku? Těžko. Nebo vlastně jednoduše, ale rozhodně ne tak, aby celý film nepůsobil naivně. Přiznejme si, seriál byl laděn humorně a zaměřen i na mladší generaci také proto, aby nikomu nepřišlo vyloženě divné, že tři děti ve věku od deseti do šestnácti let zachraňují svět a učí dospěláky, jak se postavit krutovládě země Ohně a být lepšími lidmi.

Psychický vývoj postav? Nikde. Vztahy mezi postavami? Řekněme, že byly naznačené, jen tak mimochodem, aby bylo jasno, kdo je čí sourozenec a koho nemáme rádi. Když nakonec přežijeme fakt, že některé zásadní informace, které by divák, neznalý seriálu, měl vědět, naprosto chybí. Když pomineme také fakt, že namísto Číňanů, kteří měli vystupovat jakožto obyvatelé země Ohně, Hollywood zaměstnal půlku Bolywoodu a najal spoustu indického komparsu, už proto, že: „Asiat jako asiat, však oni jsou všichni stejní!“. Pokusme se také skousnout fakt, že strejda Iroh, tlustý legrační chlapík, ponejvíce připomínající vystupováním čínského Santu Clause, transformoval na charismatického staršího člověka s hlasem Severuse Snapea. I prince Zuka smeťme jakožto možný problém ze stolu, protože jeho hlavní problematiku jsme rozebrali už tím, že hlavně nemá být ind, ale číňan.

Jedna věc se ale rozhodně pominout nedá – a to, že nikde v názvu, ani na upoutávkách všeho druhu není řečeno, že se jedná o jeden ze tří dílů. Jak k tomu člověk přijde, že jde na film a zjistí, že to vlastně nakonec nijak nekončí?

Co nám zbude? Podle předlohy skvěle udělaná postava Katary, Sokka a Aang, kteří se také svým kresleným předlohám podobají vzhledem, ale už rozhodně ne charakterem, létající bizon, který, ač je jedna z obecně nejoblíbenějších postav, dostal jen velmi málo prostoru … a samozřejmě, docela povedené efekty, které v 3D vypadají moc hezky. Nicméně, můžu konstatovat, že ti náročnější z nás nejsou schopni kulturně vyžít jen z efektů. Navíc se docela brzy zají a nedávají člověku důvod těšit se na další dvě části. Vlastně ani nijaký extra důvod na ně jít do kina.

Shrnutí? Zklamání. U většiny filmů podle předlohy má film šanci uspokojit alespoň ty, kteří předlohu neznají. Je to můj osobní pocit, nebo u Posledního vládce větru se nestalo ani to? A proč nejsilnější zážitek z tohoto dne v kině je z traileru na „Legend of the Guardians“? Nabízí se mi jen jedno možné vysvětlení. Omlouvám se, pane Shyamalane, ale ten film je katastrofa.

Trailer: