Jak se dalo očekávat, nakladatelství Zoner Press přebralo v rámci edice Zoner Fantazie příběhy z Asterionu, českého světa pro Dračí Doupě. První kniha z edice Asterion vznikla za spolupráce dvou osvědčených autorů, a to Jana Čenise Galety a Zbyňka Kučery Holuba (kdyby se vám počet jmen zdál nedostatečný, Zbyněk je známý i jako Gilgalad). Pojďme se tedy podívat, jak se jim dílo povedlo.

Sympatická dvojice hrdinů se vydá hledat Zahradu snů a bojovat se zlým drakočlověkem Drikem, protože ji o to požádá starý přítel. Cestou je čekají nejen překážky, ale i láska (nebo jen jednoho z nich?). Mladší Anaret je nezkušený a o boji toho ví hodně hlavně z knížek, bez staršího Brubse, černého asarijského válečníka, by daleko nedošel. Zvlášť když je celou cestu pronásleduje jeden z Drikových temných druidů.

Ačkoliv příběh stavěl o jeden stupeň do popředí Anareta, jeho společník Brubs se mi zdál mnohem zajímavější. Vedle berserka z pralesa se vypadá městský mladík nemastný neslaný. Během cesty naštěstí trochu dospěje. Zmíněný proces zrání patří jednoznačně k tvůrčím záměrům a čtenář jej tedy ochotně sleduje. Nicméně Brubse si víc oblíbili i autoři, soudě podle toho, že o něm mají vyjít dvě další knížky.

Vzhledem se kniha neliší od ostatních z asterionské edice a na první pohled si tedy ani nevšimnete, že ji vydal někdo jiný. Nicméně musím čtenáře varovat, že vrchní obal, který tam je, aby se obálka hezky leskla, se vystavena běžným podmínkám přenášení v tom či onom snadno oloupe, a proto radím vyrobit nějaké ochranné desky, nebo budete mít co dočinění s izolepou.

Za velkou výhodu považuji čtivost a snadnou orientaci. Nemusíte znát Asterion, abyste příběh chápali. A pro ty, kteří Asterion znají je to samozřejmě nadmíru příjemná četba. Kdybych měla Cesty snů nějak jednoduše shrnout, řeknu to asi takhle: „Dobré to je, ale dědci hrobníci to nejsou.“