Nakladatelství Zoner Press vydalo letos v červenci další knihu v edici Fantazie. Tentokrát to jsou Kejklíři léta od Ondřeje Netíka. Náleží k cyklu Zahrada mistra Leonarda a žánrově jde o pohádku, nikoliv však pro nejmenší.

Kejklíři jsou poetický pohádkový příběh, kde skutečné splývá s neskutečným. O poetičnosti díla, nemusíme vůbec pochybovat. Vždyť už obsah je napsaný jako hajku*, což je japonská básnická forma, a tato skutečnost se následně promítá do celého díla. Text členěný do tří „veršů“ působí poměrně atypicky, když po přečtení prvního nabudeme dojmu, že s druhým vůbec nesouvisí a teprve třetí propojuje oba předchozí.

Příběh jako takový je jednoduchý a ubíhá svižně, protože je pro děti. Samotný námět je zcela typický, zamilovaný pár a nepřející otec. Originální je zpracování a vybrané prostředí všedního světa, který se někde za neviditelnou hranicí mění ve snový svět, který neumíme najít, ale tušíme, že tam někde je.

Místy jsem se trochu ztrácela ve velkém množství postav, neboť cirkus má osm členů plus hlavního hrdinu Jonathana. A jak napovídá název, jde o kejklíře, kteří si založili ne-cirkus (ne tak docela skutečný cirkus), ve kterém vystupují. Jonathan se ke kejklířům připlete jaksi omylem, ale jak se brzy ukáže, je to pro něj štěstí. Velký prostor je ponechán také nejmladší cirkusačce, kotěti Kitty. Její slova uvozují každou kapitolu a přidávají tak ke všem událostem pohled dítěte. Nicméně všechny postavy jsou uvěřitelné a tak si na jejich počet čtenář rychle zvykne. Ostatně cirkus se nemůže skládat jen z principála a klauna.

Výsledný celek působí mile. Je to takové letní pohlazení, určené nejen dětem, ale také básníkům. Jen těm, kteří si uvykli, že jim kniha naservíruje celý svět fantazie na stříbrném podnose a už nemusejí přidat žádnou vlastní, nebo mají požadavky na množství prolité krve, nemůže pohádka Ondřeje Netíka mnoho nabídnout. Ne, že by žádná krev netekla…

A úplně nakonec… Autor slibuje tři volná pokračování, na každé roční období jedno. Takže ti, které zaujme jeho styl, se mohou těšit na další díla.

*Pozn.: Hajku napsal sám autor ve svém doslovu. Na internetu je tento typ básně dohledatelný spíše jako haiku. Možná počeštění slova?