Aktualizováno (12.7.) : Vydání prvního dílu povídky se kvůli mým omezeným časovým možnostem bohužel odkládá na další týden.

Připravit. Pozooór! Začínáme! Interaktivní povídka na pokračování pod názvem Ruka osudu je tímto právě oficiálně zahájená.

O Ruce osudu se zde na MFantasy mluví už plus mínus rok. Vyměnili jsme webové stránky, pozměnili formát povídky a vystřídali autora. Nakonec to skončilo u mě a já jsem připraven to teď rozjet. Jmenuji se Kor-Skarn a budu vás provázet touto přinejmenším rok trvající jízdou, během níž vám každý měsíc přineseme další napínavý kousek osudové skládačky, která navždy zasáhne životy postav vydaných vám napospas. Pohodlně se usaďte, začínáme.

Nejprve vám musím vysvětlit pravidla mošťárny, jelikož s tímto projektem je spojena i soutěž o hodnotné knižní ceny od nakladatelství Zoner Press a Straky na vrbě. Půjde o aktuální knižní novinky, jež získají nejlepší soutěžící každých půl roku po dobu pokračování povídky.

V čem tedy soutěž spočívá a jak to vlastně bude celé probíhat? Já budu kousek po kousku psát příběh a vy, milí čtenáři, ho budete moct svými komentáři a nápady ovlivnit skrze poznámky k aktuálnímu článku nebo speciálně vyhrazené diskusní fórum, a to v podstatě jakkoliv. Můžete zkoušet měnit sled událostí, vhazovat do mlýnku zbrusu nové anebo znovuobjevené postavy, utvářet jedinečný svět, který se bude vyvíjet spolu s povídkou, či ohýbat žánr zpočátku nastavený na putovní urban fantasy (městská fantasy) s detektivními prvky. Zkrátka zahrajete si na ruku Osudu plnící osudový záměr. Zatímco já povedu hrdinu k překonávání překážek, které mu do cesty nastražíte. Zpočátku to možná budete mít jednoduché, protože si budete moct vymyslet téměř cokoliv, ale čím víc toho bude napsáno, tím víc to bude houstnout. Budete se muset víc a víc hlídat, abyste se dosud stanoveného drželi a neprotiřečili si a, co je možná důležitější, aby to všechno stále dávalo smysl. Za vaše příspěvky budete dostávat bodové hodnocení, jež se bude průběžně sčítat, a zcela překvapivě kdo bude mít na konci nejvíc bodů, ten vyhrál, ten dostane cenu. Podrobná pravidla hodnocení naleznete níže.

Asi vás trochu zklamu, avšak v zájmu povídky žádné ankety nakonec nebudou. Vaše nápady budu třídit, zpracovávat, kombinovat a hodnotit pouze a jen já, případně se svým týmem přisluhovačů. Rozhodl jsem se pro to jednak proto, že bych rád zachoval určitý moment překvapení a sladké nevědomosti – nikdy nebudete dopředu vědět, které z vašich nápadů použiji a jak (ačkoliv za ně v každém případě dostanete hodnocení) –, a jednak proto, aby opravdu každý zajímavý nápad dostal svou šanci se prosadit, i když třeba nenajde dostatečnou podporu u většiny (skutečně nerad bych upřednostňoval kamarádské kliky před osamělými vlky s vlastním názorem). Harmonogram bude zhruba následující:

  1. Vyjde další povídkový díl.

  2. Dva týdny máte na diskusi, do níž se budu snažit co nejvíc zapojovat i já.

  3. Další týden budu se svými pomocníky urputně třídit a vyhodnocovat vaše nápady a utvářet základ pro následující díl.

  4. Poslední týden se bude sepisovat, revidovat, ilustrovat, až z toho na konci vyleze čerstvě upečený kousek pokračování. Zároveň s ním (ale nejspíš v separé článku) vydám i tabulku hodnocení čtenářských příspěvků k poslednímu dílu a samozřejmě aktualizovanou tabulku s dosavadním celkovým hodnocením.

Suma sumárum nový díl bude vycházet vždy jednou za měsíc (čti čtyři týdny). Uznávám, zní to jako poměrně dlouhá čekací doba, ale jen pro ty, kteří budou chtít za každou cenu jen nečinně sedět a přihlížet z povzdálí. Pro ostatní je zde právě možnost živé diskuse alespoň s jedním zasvěceným člověkem (ehm, tedy se mnou); ta by vám měla to tíživé čekání podstatně zkrátit.

Hodnocení

Hodnotit vaše příspěvky budu ryze subjektivně. Ono taky jak chcete objektivně hodnotit něčí nápad? Někoho osloví, jiného ponechá chladným. Nicméně vždy se pokusím svoje stanovisko zdůvodnit a pravidla vyhodnocení maximálně zpřehlednit, abyste tak říkajíc nemuseli střílet naslepo.

Do hodnocení budou zahrnuty pouze příspěvky uvedené na MFantasy.cz, a to buď přímo v komentářích k aktuálnímu dílu, nebo ve zvláště vyhrazeném vlákně diskusního fóra. Anonymní komentáře budou automaticky vyřazeny ze soutěže (a nelze se k nim ani zpětně přihlásit), ačkoliv i takové jsou vítány. Zúčastnit se mohou i redaktoři MFantasy kromě těch, co se se mnou budou podílet na tvorbě povídky. Jinak by to nebylo fér. Získat body máte možnost vždy po dobu dvou týdnů od vydání povídkového dílu. Pak může zábava samozřejmě pokračovat, můžete vymýšlet nejdivočejší scénaře ohledně toho, co přijde, hádat čí nápad se prosadil a čí ne, ovšem na pokračování se to s největší pravděpodobností již neprojeví a tudíž se to neprojeví ani na vašem bodovém stavu.

Za co budete dostávat zmíněné body? Chtělo by se říct za snahu, avšak nejenom… Především dostanete body za dobrý nápad, který dokáže posunout povídku o něco dál. Dobrý v mém chápání znamená:

  1. Vhodný – nápad musí sedět s tím, co už bylo nastoleno. Když například napíšu, že hrdina má dobré vztahy s rodiči, kteří se o něj celý život vzorně starali, a vy pak přijdete s tím, že nesnáší opilce, protože jeho otec hodně pije a v dětství ho mlátil, máte to za nula. Musí to zkrátka držet pohromadě.

  2. Rozsáhlý – čím více podstatných skutečností se nápad dotýká, tím lépe. Přijdete-li s nápadem, že v jakési tiché místnosti spadl na podlahu jakýsi kovový špendlík, tak je to sice hezké a může se hodit skoro k čemukoliv, ale samo o sobě nic neříkající. Snažte se ve svých nápadech vyvozovat důsledky a postihovat souvislosti.

  3. Promyšlený – pište pokud možno konkrétně. Myslete do detailu. Pokud napíšete, že se stalo něco, co někoho nějak vyplašilo a donutilo utéct, je to jako byste nic nenapsali. Pokuste se co nejvíc vyhnout abstrakcím, modelové příklady prosadí vaší myšlenku nejlépe. S tímto bodem souvisí i originalita. Tu jako takovou nehodnotím. Není potřeba být za každou cenu novátorský, neotřelý. Pokud se necháte něčím dobře známým inspirovat a vhodně to zpracujete, přičtu vám to jedině k dobru. Na druhou stranu pokud něco profláknutého vyloženě okopírujete, moc bodů tím samozřejmě nezískáte. Ocením hlavně, kolik času jste tomu věnovali a jak dobře jste svůj nápad promysleli.

Za jeden díl můžete díky své kreativitě získat nejvíce 10 bodů, a to i za nápady, které se v povídce nakonec třeba nikdy neobjeví.

Dalších maximálně 5 bodů máte šanci získat za konstruktivní kritiku k poslednímu vydanému dílu. Za snadný výrok „Líbilo se mi to“ dostanete 1 bod, protože tím projevujete svůj zájem, což je pro mě jako autora důležité. Další body dostanete, pokud dokážete věcně popsat, co přesně se vám líbilo či nelíbilo a proč. Po právu rovněž odměníme včasná upozornění na veškerá opomenutí, která nám případně unikla.

Posledních 5 bodů navíc vám může spadnout do klína, pokud se někdo prokazatelně inspiruje vaším nápadem, ať už ho rozvíjí, doplňuje nebo mu kontruje. Může k tomu dojít i nepřímou cestou, kdy první autor inspiruje druhého a druhý pak třetího, oba – první i druhý autor – následně dostanou body za inspiraci. Hodnotí se především míra přičinění původní a plodnost výsledné myšlenky.

Dohromady tedy můžete za díl získat nejvýše 20 bodů. Nasbírané body se nestrhávají. Ovšem vyhrazuji si právo libovolně penalizovat čtenáře, kteří poruší pravidla soutěže anebo soutěžní etiku.

Po půl roce se sečtené body porovnají, já ještě rozdělím celkem 20 extra bodů mezi z mého pohledu nejaktivnější čtenáře a ti, co se umístí na prvních třech místech, dostanou knižní ceny. Potom se body vynulují a začne se počítat nanovo, dokud příběh neskončí.


Doufám, že jsem vás těmi technickými detaily příliš neumořil. Rád bych omezil prostor pro nejasnosti hned takhle v úvodu. Každopádně pokud vás trápí nějaké otázky, ptejte se přímo v komentářích pod článkem. Těším se u prvního dílu, který vyjde začátkem příštího týdne.

Váš Kor-Skarn