Na Sletu autorů fantastiky se objevilo opravdu velké množství autorů. My jsme pro vás vyzpovídali jednoho z nich, Juraje Červenáka. Ptali jsme se na festival a samotný Slet, ale dostali jsme i radu pro začínající autory a dozvěděli se něco o chystaných knihách.

Jsi letos poprvé na Festivalu fantazie?

Poprvé a jsem okouzlen prostředím, protože jak okolní příroda, tak i samotná Chotěboř mi hodně připomínají mou rodnou Banskou Štiavnici, v níž se shodou okolností odehrává i kapitán Báthory. Takže už jak jsem přijel, mám takovou protitureckou náladu. 😉 Ne že bych se chtěl s někým prát, právě naopak – přijetí bylo srdečné a pohostinnost je excelentní.

Co všechno už jsi na festivalu vyzkoušel a co se Ti na FF nejvíc líbí?

Jako první jsem samozřejmě vyzkoušel pivo. Pak přišla řada na pečené prasátko. No a pak jsem strávil dvě hodiny na přednášce Františky Vrbenské o úskalích psaní historických románů a historických fantasy. Chtěl jsem původně jen tak nakouknout, ale téma i jako obvykle vynikající podání mě doslova strhly.

Můžeš nám prozradit, jak postupují Dobrodružství kapitána Báthoryho a co dalšího chystáš?

Mám dopsaný druhý díl série s podtitulem Brána Irkally. Dopsaný, ne dokončený. Teď těch 400 stran edituji, opravuji, „češu text“. Zkrátka se snažím dostat román do publikovatelné podoby. Bude se celý odehrávat v Orientu, v muslimském prostředí a je tam (kromě tradiční porce dobrodružství a krve) i hodně povídání, jak takový mohamedán v 17. století žil a myslel. Očekávejte třeba citáty z Koránu a podobně. Jsem náramně zvědav, co na to čtenáři řeknou. A dál? Kromě třetího dílu chystám i pokračování jedné své starší série, které by mělo vyjít na jaře příštího roku. Je ale prozatím tak trochu tajné, o co přesně půjde. 😉

Být spisovatelem je snem mnoha fanoušků. Je spisovatelské povolání za trest, nebo za odměnu?

Jak kdy.  Můžu vstávat v poledne (pokud mi to dcerka dovolí), ale někdy musím psát i celé noci a o víkendech. Někdy je to otročina, ale stejně jsem vděčen všem bohům, že se můžu živit tím, co mě baví a naplňuje.

Co bys doporučil začínajícím autorům, kteří by chtěli v budoucnu být např. mezi hosty Sletu autorů fantastiky?

Jako vždy – trpělivost. Když dnes začnete psát, neočekávejte, že za rok budete na Sletu čestným hostem. Paolini je jen jeden. Cesta k tomu, aby se člověk mohl nazývat spisovatelem, je dlouhatánská. Hlavně bych poradil začínajícím autorům, aby se tu cestu nesnažili uspěchat, protože narazí dřív, než se stihnou jakkoli prosadit.

Co bys vzkázal účastníkům? Kromě toho, aby četli Tvoje knihy.

Hlavně aby se dobře bavili a nenechali si namluvit, že fantastika (a cokoli, co s ní souvisí, od knih přes filmy až ke hrám či jistému životnímu stylu) je jakýsi pubertální úlet, z něhož je potřeba vyrůst. Podívejte se na nás. Ten pubertální úlet námi lomcuje pořád a je to báječný pocit. Jak říká Marek Vašut v Solomonu Kaneovi, když se ho po proměně v démona ptají, jaké to je: „It´s gooooood!“

Děkuji za rozhovor.

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

Leave a Reply