Nedělejte si iluze. Prakticky v každém podniku či státním orgánu dnes naleznete alespoň jednoho superpadoucha, který spřádá plány na ovládnutí světa.“ Ano. I to jsme se dozvěděli v rozhovoru se zástupci Justice League of Czechia, kteří na FF hledají muže a ženy ochotné a schopné zachránit svět. Na jeho začátku nás však čekalo malé překvapení. Superhrdinové nedorazili, místo nich nám odpovídali jejich mluvčí Zuzana Lament Kocurková, Petra Willwarin Čechová a Jan Beneficus Olšanský.

ZáBlesk: Dobrý den, vás jsme nečekali. Na interview jsme zvali někoho z Justice League of Czechia, proč nedorazili?

Nádherný den, přátelé, novináři, hrdinové… Rádi bychom vám sdělili, že superhrdinové z Justice League of Czechia mají spoustu času a na světě je krásně, to ale bohužel není pravda. Zlo nespí, a proto jsou zaměstnáni jinde. My však byli pověřeni k provedení výběrového řízení na jejich nového člena a několik z těch stávajících členů jsme sami vycvičili – to snad dokládá naši kvalifikaci pro zodpovězení jakýchkoli vašich otázek.

ZB: Co vlastně dělá superhrdinu superhrdinou? Morální kredit, fyzické dovednosti, nebo správná superhrdinská image?

Otázka by měla spíše ležet: Co je to vlastně superhrdinská image a nakolik je důležitá? Je vhodné, aby tě všichni obdivovali a věděli, jak úžasný jsi? To je tak maximálně cesta do krematoria, vězení nebo alespoň do Arkhamského blázince. Nejde tedy o image, ale jinak každý superhrdina má těchto atribut vrchovatě. Nicméně základ je prostý a a neokázalý. Schopnost rozpoznat dobro od zla, bojovat za světlou stranu, vždy být ochoten pomoci lidem v nesnázích. To je skutečné superhrdinství a může to dokázat každý z nás.

ZB: Čemu musí v dnešní době superhrdina nebo superhrdinka umět čelit? A potřebuje dnešek vlastně své vlastní superhrdiny?

Svět dnes potřebuje superhrdiny stejně nebo možná ještě víc než kdy jindy. Ze společnosti se vytrácí obyčejná lidská slušnost, občané jsou vůči zlu raději slepí a mnoho z nich začíná pohlcovat temnota a zoufalství. Zlo je abstraktní a všudypřítomné a superhrdina musí být připraven na to, že ačkoliv svět není fér normálně, v okamžiku, kdy s tím zkusí něco udělat, bude to ještě horší. Musí být tedy schopen zvládat fyzicky i duševně věci, které by většinu jiných lidí položily.

ZB: Je něco, co současným superhrdinům prostě chybí?

Superhrdinů je dnes především zoufale málo a je třeba rozšířit jejich řady. Těm v současnosti déle sloužícím ale především chybí trocha uvědomění si, zda jsou ještě pořád tam, kde chtěli být, a jsou těmi, kterými chtěli být. Nedostatek sebereflexe je cestou do záhuby nebo k superpadoušství.

ZB: Kam se vlastně superpadouši poděli? Z toho, jak se jim proti superhrdinům tradičně nedaří, by se dalo soudit, že vlastní soutěž, která by vybrala toho nejlepšího z nich, potřebují ještě víc než superhrdinové.

Nedělejte si iluze. Za každého poraženého superpadoucha povstane 5 dalších, jenže běžný občan se o nich nedozví. Většina z nich se už dávno nemá potřebu sdružovat v „cechovních“ organizacích, protože infiltrovali všechny ostatní. Prakticky v každém podniku či státním orgánu dnes naleznete alespoň jednoho superpadoucha, který spřádá plány na ovládnutí světa.

ZB: A otázka na závěr: ideální Superman, nebo přímočarý Rorschach? 🙂

Ani Superman není vždy ideální. Ale na výběr mezi rigidním panem Dokonalým, který nesejme sebevětšího lotra už z principu a bezmezně důvěřuje lidské justici, a mužem bez servítek a na pokraji šílenství lze říct jediné: svět potřebuje oba! Každý Superhrdina má své mouchy, a to i v tom, co je na něm pozitivní. Musí se doplňovat. Stejně jako se musíme doplňovat my všichni…

FF noviny.

About The Author

FF noviny.

Leave a Reply