Jak se autoři fantastiky slétají na Slet autorů fantastiky

aneb velmi vydařená akce

Že jste o něm ještě neslyšeli? Nesmysl, na MFantasy jsme vás o něm již informovali. Pokud vám tato akce přesto unikla, mohlo to být proto, že jde teprve o první ročník. Nicméně je asi zbytečné vysvětlovat, o co jde. Název totiž mluví za vše.

Čeští a slovenští spisovatelé se na FF i dalších conech objevují již mnoho let, ale ještě nikdy nebylo toto setkání oficiální. To se teď mění. Historicky 1. Slet autorů fantastiky započal svou existenci už ve čtvrtek 8. 7., ale teprve v sobotu propukne naplno a vyvrcholí v hromadné autogramiádě všech přítomných a FF přeživších autorů.

Bohatý program však nabídl i pátek. Za zmínku rozhodně stojí přednáška Mirka Žambocha a Jiřího Walkera Procházky, otců zakladatelů knižní série Agent JFK, proložená divadelní inscenací o JFK (ovšem bez JFK). Tady je na místě kritika za to, že autoři tentokrát nepoužili rekvizity a především kečup (který se osvědčil na Fénixconu), ale trestuhodně ho veškerý přenechali kuchyni.

Kromě toho, že se hrálo divadlo, se mohli posluchači dozvědět i pár aktualit o Johnu Francisi Kovářovi a jeho světě. Účastníkům byli představeni novopečení (ale jinak zkušení) autoři série a vášnivě se debatovalo o technických detailech příběhů.

Dále se besedovalo s Janem Kantůrkem a teoreticky se metamorfovalo s Ondrejem Hercem. Na závěr si mohli účastníci vychutnat výbornou přednášku Františky Vrbenské o hranici mezi historií a fikcí a úskalích psaní historické fantastiky.

O tom, že je název Slet autorů fantastiky velmi přesný, jsme se mohli přesvědčit na vlastní oči, když se autoři začali doslova slétat do Chotěboře jako včely na med. Vytvořil se jich tu pořádný roj, takže kam se člověk otočí, spatří známou tvář, což je velmi příjemné.

V sobotu je navíc bude mít fanoušek všechny na jedné hromadě. Kromě autogramiády se můžeme těšit kupříkladu na odloženou přednášku Petry Neomillnerové o těch nejzajímavějších věcech ve fantastice – o krvi, sexu a hnusu.

Bez obav lze říct, že Slet autorů fantastiky bude výborným zakončením celého Festivalu fantazie. Není snad ani možné, že by tato akce někoho nezaujala. Mezi tolika autory si každý najde svého oblíbence.