Silmarilion si můžete přečíst. To je tradičnější způsob. Silmarilion však nyní někteří mohli i vidět a především slyšet. Respektive jeho část. Ne, nechceme naznačovat, že by se snad Silmarilion po vzoru jiných děl z pera J. R. R. Tolkiena v dohledné době měl dočkat filmového zpracování. Na Festivalu fantazie přesto část příběhů z Tolkienova Silmarilionu ožila.

Místo? KD Junior v Chotěboři. Čas? Sobotní večer. A aktéři? Fëanor, tvůrce silmarilů a pyšný vůdce vzpoury, a jeho synové.

Právě ti byli hlavními hrdiny muzikálového příběhu Fëanor a jeho synové, inspirovaného Tolkienovým Silmarilionem. Ten na Festivalu fantazie předvedli a především zazpívali členové Falešného společenstva, tedy volného sdružení lidí, kteří skládají a zpívají písničky inspirované tvorbou J. R. R. Tolkiena.

Skřeti a balrogové? Jiná liga, dozvíte se

Příběh Fëanora a jeho synů, který Tolkien popsal ve svém Silmarilionu, je známý. V touze pomstít se Melkorovi za krádež silmarilů, zničení Dvou stromů a vraždu Finwëho složí Fëanor se svými syny přísahu, že budou pronásledovat kohokoliv, kdo by jim chtěl upírat silmarily – za což jsou navěky vyhoštění z Valinoru. Pronásledování Morgotha, jak Fëanor nazve Melkora, skončí až ve Středozemi, kde Fëanor umírá ranou pána balrogů Gothmoga.

To je příběh, který čtenář a fanoušek J. R. R. Tolkiena dobře zná. V sobotu večer se však plný sál diváků v KD Junior dozvěděl i mnohem více. Například to, co všechno se dá skrýt pod slovním spojením „nešťastné nedorozumění“, proč být temnou postavou nebylo v dobách, v nichž Fëanor pronásledoval Morgotha, nic těžkého nebo z jakého důvodu jsou balrogové přeci jen trochu jiná třída než skřeti.

A nechyběly ani veselé historky z dětství Fëanorových synů – vše v písňovém podání, samozřejmě. „Curufin už když byl malý, zajímal se o holky, naše malé sestřenice nedělaly okolky. Hráli zrovna na fanty, když Finwë přistih´ trojičku, Galadriel přišla o cop, Aredhel o spodničku,“ poslechli si také v sobotu večer návštěvníci hudebního představení Fëanor a jeho synové. A není divu, že vystoupení sklidilo u plného sálu zasloužený ohlas.

Fëanor a všeobjímající nadšení

Samotné Falešné společenstvo na svých internetových stránkách tvrdí: „Nejsme žádná hudební skupina. I když vystupujeme, převážně na tolkienistických setkáních, nemáme žádné pravidelné zkoušky. Naše produkce tak nedosahuje vysokých uměleckých kvalit, ale věříme, že technické nedostatky je možno dohnat nadšením :-)“

Nadšení v sobotu večer nechybělo nejen jim, ale ani plnému sálu diváků v KD Junior v Chotěboři. A to nadšení takového rozsahu, že se na CD písní Falešného společenstva, které bylo představeno krátce poté, co odezněla poslední písnička, stála dokonce fronta.

A to už se dostáváme k dobré zprávě. Protože pokud patříte k těm, kterým sobotní večer a příběh Fëanora a jeho synů v podání Falešného společenstva unikl – a to třeba proto, že na Festivalu fantazie zatím z jakéhokoliv důvodu nejste (koukejte to napravit), ani pak neztrácíte šanci si Tolkienův příběh v hudebním podání poslechnout. CD s pásmem Fëanor a jeho synové si totiž stále ještě můžete objednat. A to na mailové adrese fs (zavinac) ulmus.cz.

FF noviny.

Leave a Reply