Slovo trailer má většina lidí spojené pouze s filmovými novinkami. V poslední době ale pronikla i k nám móda knižních trailerů, v zahraničí již dlouho běžný trend. Můžeme očekávat, že v budoucnu se tento reklamní tah začne používat častěji, takže se na to pojďme spolu připravit. Ukážeme vám, jak mohou takové trailery vypadat a zhodnotíme si, které se povedly více a které méně. Stručným průřezem trailerovou scénou vás provede Aiwendil. Pro shlédnutí videa klikněte na jeho název.

(Hawk)

Česko-slovenské trailery

Strážcové Varadínu

Velmi zdařilý kousek, pro mě jeden z nejzdařilejších mezi uvedenými. Velký podíl má na tom jistě hudba, ale i střih a texty jsou povedené. Má to šmrnc, je to akční, rychlé (možná až moc, někdy texty skoro probliknou, ale o tom to je:) ). V dobré kvalitě, i když kvalitnější verze už bohužel nelze stáhnout.

Autorem je známý z MovieZone.cz Štěpán Čermák, více o tvorbě tohoto traileru na http://mediatory.blogspot.com/

9/10


Renesance (Assassin’s Creed)

Zas trochu jiný styl. Spíše poklidné, až v závěru se to pořádně rozjíždí. Celkově povedený, avšak oproti předchozímu se mi zdá méně akční, na to jaký Assassin ve skutečnosti je.

8/10


Příběhy Impéria

Obrázky se sice více pohybují, ale na druhou stranu se mi to zdá až příliš takové bledé (což samozřejmě je dáno celou grafikou ilustrací z knihy). Škoda, že video je malé a při roztažení ztrácí kvalitu. HQ verzi se mi nepodařilo spustit.

7/10


Fragment

Na video kanálu nakladatelství Fragment lze kromě různých záznamů z autogramiád a udílení cen můžete shlédnout poměrně větší množství různých trailerů nejenom od Fragmentu. Všechny trailery od tohoto nakladatelství mají společné tři věci: vlastní grafika+animace a hudba. Žádné wallpery a soundtracky z filmů. Všechno vlastnoručně udělané. Což dle mého soudu je odvážné, protože to vyžaduje člověka, který všechnu tu nemalou práci bude dělat.

Nesmíte očekávat Avatara či Shreka, někdy to bude spíše takové dětské, oceňuji hlavně práci. (Videa: Beowulf, Já a moje příšera, Magická cesta, Ztracený svět v Podzemí…)

7/10


Zahraniční trailery

Hunger games

Oproti výše uvedeným ukazuje úplně jiný styl. Video má oproti obrázkům navrch, avšak jeho potenciál zde není moc využit. Dvacet pět sekund černobílé cesty lesem, bez toho aniž by se tam cokoli objevilo a pak zbytek videa tvoří už jen reklama na samotnou knihu. Zas má to odlišný ráz.

6/10


Spiknutí 365

Tak toto je jak upoutávka na nějaký film. Svižné, s ráznou hudbou a dobrým střihem. Škoda, že tak krátké, ale přece jen hlavní je kniha. Takové by se mi zamlouvaly.

10/10


Alchymista

Přestože je staré už více než dva roky, mezi soupeři si stále drží svou úroveň.

6/10


John dies at the end

Dokonce ještě starší trailer. Ze září 2007. Nenašel jsem, zda tato kniha vůbec vyšla v češtině. Po zhlédnutí to odhaduji na horor. Dokáže zaujmout, hodí se umět trochu anglicky.

7/10


Leviathan

Leviathan Scotta Westerfelda u nás zatím dosud nevyšel. Trailer se stylem podobá Příběhům Impéria. Navíc pohyblivější a lépe ozvučené.

7/10


Swoon – Simon Pulse

Ani tady jsem nenašel český překlad. Pojato netradičně, prolíná hudbu se zvuky, podařené.

7/10


City of glass (Město z kostí) – Cassandra Clare

Zdařilá hudba. Střídání statický i pohyblivých scén.

7/10


Fabryka

Video kanál polského nakladatelství Fabryka. Trailery na: Czerń, Tetovaný, Rzeźnik Drzew. Řekl bych, že vyvedenější lépe než to má Fragment, avšak všechno dosti krátké.

7/10


Samozřejmě hodnocení je ryze subjektivní a vychází z porovnání výše ukázaných trailerů mezi sebou. Tuzemské a zahraniční jsem porovnával trochu odděleně, takže proto jsou ty naše tak dobře ohodnocené, za zhlédnutí dozajista stojí.

Vidíme také, že u nás tento trend začal převážně vznikat až v posledních měsících (Varadín, Assassin). Zatímco v zahraničí už má několikaletou tradici. Aspoň na našem česko-slovenském trhu zatím můžeme první trailery obdivovat, protože není ještě nějaká konkurence. Kdoví, jaké to bude za pár let. Jestli budou video upoutávky i na Žoldnéře fantazie či na nějakého nového Koniáše. Pak teprve se bude moci rozlišovat na dobré, zajímavé, špatné. Teď jsou tedy všechny dobré.