Akční / Dobrodružný / Fantasy / Horor

Francie / Česko / Velká Británie, 2009, 104 min

Režie: Michael J. Bassett
Scénář: Michael J. Bassett
Hrají: James Purefoy, Robert Orr, Richard Ryan, Ian Whyte, Marek Vašut

Kapitán anglické armády Solomon Kane je výborný bojovník, ale rozhodně ne dobrý člověk. To se však změní, když začne klepat na vrátka peklo, které chce jeho duši. Kane končí se zabíjením, ale peklu jen tak neunikne. Při neúspěšném pokusu o záchranu puritánské rodiny, která mu pomohla, opět propadne zabíjení, avšak to je jen začátek. Solomon slíbí umírajícímu otci Meredith, že dívku zachrání, aby vykoupil svou duši. A přesně s tím peklo počítá.

Solomon Kane vám v zásadě připomene dvě věci. Tou první je nápadně povědomá krajina, v níž se odehrává. Ano, hádáte správně! Naprostá většina filmu se natáčela v České republice, pouze malá část ve Velké Británii (ty pobřežní útesy u nás asi nemáme).

Druhou věcí, které si musíte všimnout, je rukopis R. E. Howarda, podle jehož díla je film natočen. Rukopis autora, který se zapsal do naší paměti hlavně nesmrtelnými příběhy o Conanovi. Autora, pro něhož je typická temná atmosféra a mystické tajemno, kouzla, čarodějnice a démoni číhající v ruinách měst i v hlubinách snů. A jeden hrdina, který s mečem v ruce bojuje nejen o svou vlastní záchranu.

Howard je z toho filmu prostě cítit na sto honů, a už jenom proto byste ho měli vidět, pokud jste fanoušky fantasy a zvláště sword & sorcery. Jde o solidní počin, který se nemusí stydět ani před mnohem dražšími fantasy trháky. A vlastně jich mnoho předčí. Rozpočet filmu činil ubohých 26 milionů dolarů. A je to škoda, protože si zasloužil víc. Nicméně se s tím tvůrci vypořádali, jak to šlo, a výsledek vypadá dobře.

James Purefoy v hlavní roli se s tím nemaže. Solomon Kane je větší drsňák, než jsem čekal. Seká hlavy, párá břicha a drsným hlasem pronese občas něco… drsného.

Vzhledem k tomu, že se většina filmu natáčela v českých luzích, hájích a studiích, dostali prostor i čeští herci. Vcelku velkou záporáckou roli získal Marek Vašut (a krásně ho zmutovali).

Bojové scény jsou skvělé, přestože neuvidíme žádné velké bitvy. Když si k tomu přimyslíte výbornou hudbu Klause Badelta (určitě si pamatujete jeho soundtrack k prvním Pirátům z Karibiku), dostanete znamenitou akci.

Film má rychlé tempo, během 104 minut vás nenechá oddechnout. Ale mně by nevadilo, kdyby se Bassett odhodlal trochu snímek prodloužit a dotáhnout tak některé věci k dokonalosti. Vměstnat tolik materiálu do takovéhle stopáže není lehké a může to být dvojsečná zbraň. Přesto bych řekl, že z toho film vytěžil více dobrého.

Menší logické nedostatky nebo klišé lze pominout. Po trikové stránce to taky není Avatar, ale není proč si stěžovat. Solomon Kane za návštěvu stojí. Dokonce si na něj možná rádi vzpomenete. Budu vysoko nad průměrným hodnocením, ale nevidím důvod, proč mu nedat nádherných 80%.

Trailer: