Odplata 1 – Země prokletých

Jan Hlávka

Kovář, v roli agenta Denninga, protože jako vlastní osoba se nesmí objevit v agentuře, se dostává na planetu, kde slunce je jen jakýsi pojem, pouze něco z pohádek. Panuje tu věčná noc a za hradbami města se prohání nebezpečné stvůry útočící nejen fyzicky, ale i psychicky. Kanibalismus, jehož vlivem se šíří epidemie… na to vše John naráží. Po nezdaru mise, bez možnosti volby, zůstává zajatcem této reality. Všemocná Asenat – vládkyně tohoto světa, která si s člověkem dokáže hrát jako kočka s myší, tvrdí, že za všechno může agentura. Už před mnoha lety se pokusila zničit tento svět, ale nepodařilo se jí to zcela. Od té doby sem posílá skupiny, které mají dokonat dílo zkázy.

Víra v agenturu, která se u Kováře stále zmenšuje a zmenšuje, je znovu silně otřesena. Opravdu agentura chtěla tento svět zničit? Kvůli ní to zde tak teď vypadá a život je bojem o holé přežití? A chce to skoncovat úplně? Sotva se rozkouká, již se musí zapojit do okolního dění. Celému světu hrozí nebezpečí. Opět po mnoha letech přichází další Zvrácenec, jenž ještě navíc kolem sebe dokáže shromažďovat všechny bestie z okolí. Nadchází další velký zápas o přežití.

Hlávka hodil hlavního protagonistu znovu do velmi temného, drsného světa, stejně jako ve svém předchozím příspěvku do série s názvem Zatmění. Na vlastní kůži může JFK pocítit zásah agentury. Sice agentura už pro něj dávno není alfou i omegou, ale jen tak prostě tomu nevěří. Na povrch tímto vyjdou málo známé stránky Kováře, ne vždy udrží chladnou hlavu. Pěkná paralela příkladu někoho, kdo se snaží, bojuje, pomáhá a pak mu najednou někdo řekne, hele podívej na tu zkázu, tohle udělala ta tvoje dobrá organizace. Uvěřili byste mu hned? (já nejspíše ne)

Kromě světa však autor poodhaluje i další střípek X-Hawkovy minulosti. Představuje nám další zajímavou postavičku z agentury, velmi blízkou upíru Noelu Dwakenovi. Zároveň na posledních řádcích Asenatiným výrokem ve smyslu: „Brzy navštívím agenturu, máte se na co těšit,“ vytváří nutnost pokračování (Agent JFK 20).

Obálka mě nějak více nezaujala, téměř jednobarevná, i když jako vystihnutí tématu se plně hodí se svou tmavostí. Délka více jak 180 stránek není zcela typická a řadí se takhle do kategorie tlustší v sérii JFK, kde obvykle bývá klasikou něco kolem 150 stran.

Když to uzavřu… Plusem je délka, velmi poutavě zpracovaná postava Asenat – vyloženě není dobrá ani zlá, navenek stále stejně chladná (chrání, pomáhá, na druhé straně za neposlušnost bez okolků zabije a stále čeká na odplatu agentuře), nové informace o X-Hawkovi a další postavička agentury. Mínusem je poněkud zmatený začátek – cože, JFK je ve vyhnanství? Jak, proč? Víceméně nevysvětleno, člověk si domýšlí. Nemusí to být vyloženě chyba autora, protože nemůže zmínit tu minulou misi (Agent JFK 18), stále ještě totiž není napsaná Františkou Vrbenskou. Ale stejně to na začátku bolí. Příběh zdařilý, ale do železných okovů mě jako čtenáře nechytl.

Plusy tedy převažují, ale mínus není pěkný, slušný příspěvek do série (proto ty 2% navíc, že to má chloupek nad šedesátkou v JFK 🙂 ).

Hodnocení: 62%

Dílo: Odplata 1: Země prokletých

Zařazení: Agent JFK 19

Autor: Jan Hlávka

Nakladatelství: Triton

Obálka: Jan Doležálek

Počet stran: 192

Cena: cca 125 KčHodnocení: 62%

Dílo: Odplata 1: Země prokletých

Zařazení: Agent JFK 19

Autor: Jan Hlávka

Nakladatelství: Triton

Obálka: Jan Doležálek

Počet stran: 192

Cena: cca 125 Kč