Tim Burton, Johnny Depp, Lewis Carroll. Jména, která nás dokážou přitáhnout do kina. Jména, od kterých čekáme hodně. Dočkáme se?

Burton a Depp už jsou docela sehraná dvojice. Spojuje je výtvarný vkus a Depp si užívá role šílenců, které mu Burton nabízí. A nutno říct, že roli Kloboučníka zmáknul jako vždycky na výbornou a přitom nejsou jeho šílenci jednotvární.

Depp a Burton


I sázka na novou blonďatou tvář jménem Mia Wasikowska se režisérovi

vyplatila a sám jí věští velkou budoucnost.

Podle mě ji ale brzdil scénář. Já jsem jenom skřípal zuby při některých dialozích, když odpovídala hloupými jednoslovnými větami. Když jí jako devatenáctileté stále říkali zdrobněle „Alenko“, což zní trochu divně (v originále Alice). Jistě, byl to název a nešlo s tím nic dělat. A když se pomocí lektvaru scvrkla a ze svých obrovských šatů vylezla v menších? No fajn, je to film pro děti. 🙂 Ale udělat „normální“ verzi, rozuměj bez dětinských nelogičností a hlavně S TITULKY, to bych Burtonovi líbal nohy.

Závěr v zájmu těch, kteří film ještě neviděli, komentovat nebudu. Ale na nic přehnaně chytrého se netěšte.

Abych ale scénáři jen nekřivdil, je vyřešený celkem zajímavě. Z postav, které jsem ještě nejmenoval, je třeba zmínit Srdcovou královnu a zajíce Březňáka. Ten se obzvlášť povedl, ovšem dávejte si pozor, až vaším směrem něco hodí! Je to stejný šílenec jako Kloboučník.

Než začnu pitvat problém 3D filmů, musím říct, že Alenka je dobrý film. Nečekal jsem od ní zázrak a moje průměrná očekávání nakonec překonala. Když se mě ale někdo zeptá, jestli jít na Alenku, nebo Avatara, odpovídám za b).

Když jsem odcházel z kina po Avataru, říkal jsem si, že dalších pár let to bude s 3D bída, že pár filmů po něm těžce narazí. Nebo do něj? A nemusel jsem ani jít na 3D Alenku (viděl jsem ji ve 2D), abych poznal, že to je pravda. Rozdíl v technologii jsem viděl i tak.


Alenka (Mia Wasikowska)


Přiznám se, že než jsem vyrazil do kina, přečetl jsem si nějaké recenze, které mě odradily od 3D promítání. Jít znovu, asi bych těch 50 korun navíc obětoval. S váháním, ale obětoval. Řekněme si na rovinu, že koukat na film určený pro 3D a vědět při všech záběrech, kde na vás vyskakují věci nebo kde padáte do hlubiny, že by to mohlo být o jedno D lepší… to je otrava.

Když ale vidím, že s 3D se už moc nových věcí vymyslet nedá, zajímalo by mě, jak dlouho filmaři vydrží s těmi stejnými triky, než jim začneme házet na hlavu krabice s popcornem. Mám dojem, že 3D za chvíli přestane bavit a kina budou muset vytáhnout nový trumf. Že by na nás začali pouštět třeba smrad?

Nemůžu vám zaručit, že vaše děti budou odcházet z kina s úsměvem kocoura Šklíby na obličeji, ale zklamáním Alenka není. Moje očekávání naplnila, některá i předčila.


Srdcová královna (Helena Bonham Carter)


Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

One Response

Leave a Reply