Let nočních dravců

Raymond Elias Feist

Druhý díl trilogie ukazuje úplně jinou snahu konkláve v boji proti zlu, které může zničit nejen Midkemii a Kelewan, ale možná narušit i rovnováhu. Noční dravci jsou, až na poslední útočiště, se kterým chce stejně konkláve skoncovat, vyhlazeni. Nyní stojí Pug a jeho nejbližší proti novému nebezpečí – Dasatům. Národ nám podobný asi jako kapr štice.

Tad a Zane spolu s Jommym, s kterým se seznámili v hlavním městě Keshe, jsou posláni na univerzitu, aby se učili. Začíná další fáze učení. Stále se opakujíc motiv učení (tak jak se učil Pug v Mágovi, Spear ve Spáru stříbrného sokola…), i nadto se mi to líbí, protože Feist to vždy dokáže velmi dobře popsat, avšak tady to moc nerozvádí. Škoda.

Učit se musí každý, aneb nikdo není nikdy všemocný. Platí to pro všechny, bez výjimky. Protože i Pug se synem Magnusem a Nakorem se musí učit. Největší mágové světa, ti kteří znají snad vše a dokážou cokoli, a když ne pak už nikdo. Skoro názorně ukázané, že člověk se učí celý život, neměl by se spokojit „pouze“ s tím co už umí, i když toho třeba je spoustu, vždy bude něco, co ještě nezná, neumí. Tito mágové se totiž chtějí dostat do další roviny reality. Náročné, téměř nemožné, smrtelné nebezpečné, ale Pug se na základě svých dopisů z budoucnosti, který si on sám sobě, zatím zcela nevysvětlitelně píše, rozhodl, že se o to musí pokusit. Zjišťují, že v jiné realitě to budou mít o dost složitější a už nemusí platit, že tak jak jsou nepřemožitelní v Midkemii, jsou mocní i tady… Navíc Varen nenechává na sebe dlouho čekat a v nové podobě, do které se musel obléknout potom, co byl zabit jako císař Digai. Nyní řádí na Kelewanu a nehodlá se vzdát a naopak útočí – velmi nebezpečně.

Druhá realita je skvěle popsána a do podrobností propracovaná. Je to svět plný hrubé síly, s žádným slitováním, zcela protkán smrtí a strachem, místo na ohleduplnost a vděčnost tu není. Buď přežiješ ty anebo já. Úplně odlišný od toho běžného, našeho. Vlastně úplně neskutečně nesmyslný a nefungující. Jak může fungovat bez sebemenší přítomnost dobra? Nebo tam nějaké přece jen je? Přesto je vše nějak podloženo, ukázáno, a i když by se tomu dalo uvěřit těžko, možné to je, smysl to dává. Jenže kdo by tam chtěl žít? Já rozhodně ne:)

Feist odvedl slušnou práci s typickou propracovaností a snad pokud jsou některé pasáže spíše pasivní bez akce, vydržte a dozajista budete odměněni. Knížka má jinak spádný děj, který se rozvijí ve více liniích s novými změnami obraty.


Hodnocení: Ze souboru knih nijak nevypadá


Dílo: Do temného království (Into the Dark Realm)

Autor: Raymond Elias Feist

Překladatel: Simona Holubcová

Nakladatelství: Wales

Obálka: Michal Ivan

Počet stran: 314

Cena: cca 230 Kč

Zařazení: Druhý díl trilogie Válka temných