Kaat

Zbyněk Gilgalad Holub

Velmi podařený příběh z prostředí Asterionu. No a už může být problém. Příběh podle DrD nebo aspoň ze světa DrD. Jak kdosi pravdivě řekl: psát podle DrD je chyba, protože to není vůbec lehké, jak si mnozí myslí, ale spíše naopak – pouhé množství postav už bývá dosti velkou překážkou. Jako výjimka mě napadá snad jen Hickman.

Jenže nováčkovi v žánru – Gilgaladovi se to povedlo. Napsat strhující příběh s mnoha originálními nápady, už jen hlavní postavy – kati jsou zatím poměrně neohraným tématem spravedlnosti a zástupcem dobra. Ne všechny pasáže jsou dokonalé, avšak po pár stránkách vás příběh strhne do svého proudu, ve kterém se sice můžete zachytit za nějakou naplaveninu, ale nepustí vás. Ven se z něho se dostanete až v ústí, na konci. Přesto to není jen dravý proud – samá akce, šarvátky a stříkající krev na všechny strany, ale sem tam je vystřídán klidným tokem – poklidné úseky popisující trošku historii, svět, prostředí. To však neznamená, že tyto pasáže, vám umožní se dostat ke břehu a vylézt z této příběhové řeky.

Autor to přes všechny rizika, zvládl výborně. Hned si u mě vydobyl místo nadějného nováčka, který se musí sledovat :). Jestli to takto půjde dál, mohl by se tu časem objevit druhý Žamboch (že by?). Také má jistě o čem psát. Vyprávěl nám pouze jediný příběh, ve kterém už poodhalil několik dalších. Vše se odehrává ve světě s rozmanitou historií, plného postav s různými dalšími vlastními příběhy. V této době už má za sebou další dílo, nepřímo navazující, s názvem Krumpáč a motyky, popisující příběh albirejských hrobníků, se kterými se setkáváme už zde.

…a na závěr modlitba Eldebranských katů:

Přijď do mých snů, nebeská Kaat!
Tvé oči září, jak vzdálené hvězdy,
a já jimi hledím sám na sebe.
Jsme jedna bytost, Vznešená Kaat.
Veď mne černou nocí, až tam, kde tma končí,
ukaž mi okamžik probuzení!


Dílo: Kaat

Autor: Zbyněk Gilgalad Holub

Nakladatelství: Straky na vrbě

Obálka: Roman Kýbus

Počet stran: 224

Cena: cca 140 Kč

<!–[if gte mso 9]> Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 <![endif]–><!–[if gte mso 9]> <![endif]–> <!–[endif]–>
Dílo: Kaat

Autor: Zbyněk Gilgalada Holub

Nakladatelství: Straky na vrbě

Obálka: Roman Kýbus

Počet stran: 224

Cena: cca 140 Kč

Komentáře

komentářů

About The Author

Za mým prvním setkáním s fantasy stojí jedno jméno – J. R. R. Tolkien. Spisovatel, který pro mě stále zůstává asi největším velikánem v žánru. Od tohoto setkání uplynul už nějaký ten čas a já mezitím začal poznávat fantastiku ze všech možných úhlů. Zhlédl nespočet filmů, stejně tak si zahrál mnoho RPG jak na počítači, tak i na stole, hlavně DrD, které občas ještě hráváme. Projezdil bitvy a larpy, na které se poslední dobou už moc nedostává času, a taky jsem holt trochu zlenivěl:) Momentálně zůstávám věrný fantasy zejména skrz knihy, sci-fi spíš ojediněle. Času ubývá, autorů přibývá, ale i tak rád poznávám nové tváře žánru.

Leave a Reply