Františka Vrbenská, Jakub D. Kočí
Straky na vrbě 2009

Najde skupina poutníků na cestě válkou zničenou zemí prastarou svatyni, ke které se upínají naděje jednotlivců i říší?

Vítr v piniích je příběh o životě. Všechno ostatní; boj a utrpení, zrada tak hořká, až obrací žaludek; naděje, skřípavá jako kolo starého vozu; celá ta pouť ne nepodobná starým čínským legendám s tajnými mistry, odvážnými bojovníky, kurtizánami vonícími jako květy soumraky a – jak jinak – se staříky s košťaty, to všechno jsou kulisy. Dokonalé a precizní kulisy příběhu, který sedře z poutníků šaty, kůži i maso až na dřeň.

Vítr v piniích

Po dlouhých letech utichla válečná vřava panující mezi zeměmi Čomjü a Wananem. Konečný smír znamená fakticky podřízení první země té druhé, i když byl potvrzen sňatkem wayanského korunního prince Dugmy a čomjünské princezny Songin Sair. A právě na princeznino neléhání svolil Erasak, císař Waynanu, ke svaté pouti, jejímž cílem je chrám Purpurových mračen na hoře Asun Ghol, v němž každý může vzdát hold Pánu nebes a získat jeho přímluvu.
A tak se skupina tvořená sedmnácti poutníky, obého pohlaví, různého věku i společenského postavení, vydává z hlavního města císařství na dlouhou pouť k legendami opředenému chrámu. Už při prvním pohledu na tak různorodou skupinu lidí nabývá mnich Ituan, vůdce celé výpravy, dojem, že je nečeká lehká cesta, neboť jak praví přísloví:… poutník je jednou nohou v hrobě, druhou v otroctví, hlavou u lékaře a celkem nadobro ztracený. ( str. 42 ).

Kniha Vítr v piniích se rodila celých dlouhých pět let, čímž rozhodně nespadá mezi typické tituly. Stejně netypická je i fantasy, která čtenáře čeká na jejích stránkách. Celá se sice odehrává během svaté cesty, ale rozhodně se nejedná o klasickou „chodící“ fantasy, kde hrdinové pochodují od jedné štace k druhé, aby po splnění určitého questu zjistili, že se svému cíli přiblížili jen minimálně a musí tak útrpně šlapat dál. Ituan a jeho skupina poutníků má svůj cíl pevně stanovený a i když je čekají mnohé strázně a nebezpečí, vědí, že pouze svatyně na vrcholu Asun Ghol dá jejich cestě smysl.
Už z pohledu na obálku je také jasné, že tentokrát, a i to je hodně výlučné, nás autoři nezavádí do světa postaveného na základech západoevropské nebo slovanské historie. Jejich kroky míří mnohem dál na východ a i oni sami přiznávají inspiraci starověkou Koreou a Čínou. Tento dojem kromě vnitřních ilustrací podtrhuje také chování jednotlivých postav a jejich myšlenkové pochody, které nejsou pro Evropana vždy stravitelné. I z několika bitevních scén jakoby dýchla drsná romantika tradičních východních bojových umění, jak je například reprezentoval film Zrada a pomsta nebo z novějších Klan létajících dýk.
I přes výše řečené není z mého pohledu kniha o samotné cestě nebo o jejím výsledku, ale hlavně o poutnících samotných, kteří jsou zpočátku jako nepopsaný list, i když si v sobě nesou mnohá tajemství a naděje, jež jsou však postupně odkrývaná a přetvářená prožitými zkušenostmi.

Františka Vrbenská patří k nejzkušenějším a nejoceňovanějším autorkám domácí fantastiky, což bezesporu prokazuje i v tomto příběhu, kde jí zdatně sekunduje i Jakub D. Kočí. Kniha je napsaná bez logických kopanců, v tempu, které se chvílemi ženě jako horská bystřina, jindy zpomalí do línějšího proudu širokého veletoku, ale nikdy neodsoudí čtenáře ke chvílím nudy a myšlenkám na její odložení. Přesto si však troufnu tvrdit, že Vítr v piniích není pro všechny fanoušky fantastiky, ale jen pro ty, kdo dokáží ocenit vypravěčské schopnosti obou autorů bez velkých okázalých gest. Nejspíš bych jí tak nedoporučil těm, kdo upřednostňují neustávající řinčení zbraní, masové bitvy s potoky krve a magii jiskřící z každé stránky a ani těm čtenářům, kteří věkově ještě nedorostli dospělé literatuře.
Sám za sebe bych dle hodnocení časopisu Pevnost dal šedesát procent, ale obdivovatelé dávných východních kultur mohou směle přihodit dalších deset.


Vrbenská, Františka – Kočí, Jakub D.

Nakladatel: Straky na vrbě
Obálka: Jana Šouflová
Redakce: Michael Bronec, Jana Kopečková, Zuzana Kupková, Hana Vránová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 440
Rozměr: 105 x 165
Provedení: paperback
Cena: 225 Kč

Aukro.cz

Fantasy knihy

Sci-fi knihy

SF/Fantasy filmy