Blanka Jirušková

Straky na vrbě 2009

Kdo je zajatec, jehož odváží na oltář své kruté bohyně jezdci Ginai Ničitelky? Jaké tajemství se skrývá pod pláštěm noci v pověstném Darínském přístavu? A kdo odpoví na zoufalou prosbu poraženého Šarzova bojovníka, pána z Deronu?

Na jevišti Darína je rozehráno precizně vyvážené drama plné lstí a intrik, odvahy, rodící se ze zbabělosti a nevyslovených tajemství. A ten, kdo prohraje, ztratí víc než život – ztratí duši.

Román z pera vítězky soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera poodhaluje oponu světa, v němž se odehrává i povídka Hra o Purpurová křídla, za niž autorka získala vavříny.

Město Darín čekají velké změny. Zabijáci Ginai Ničitelky si dovolí uprostřed noci přepadat a unášet jeho obyvatele a jen díky zákroku samotného strážce zákona, pana z Deronu, je jejich čin překažen. Avšak ještě než dozní chropot posledního z umírajících poznají první z únosců, že neměli příliš šťastnou ruku.

O pár dnů později, v den Phaniřina svátku se odehraje další osudové střetnutí. Tentokrát se v hlavní roli ocitá skupina kejklířů a herců, kteří se právě v tento čas, ve jménu bohyně nebes a radosti, ujímají vlády nad nočním městem, a muž který se rozhodne nectít tento sváteční den. Pro jedno z herců jsou následky víc než katastrofální. Aniž by došel tělesné újmě, je jeho duše pošlapána Mocí tajemného muže Espétrana, který se stává postrachem všech provinilců proti zákonu. Svojí tajemnou Moc však nevyužívá jen ve službách Darínu samotného ale i pro své vlastní cíle.

K přečtení této knihy mne vedla zvědavost a hlavně otázka: Proč se Straky na vrbě rozhodly vydat celkem neznámé autorce hned trojdílnou knihu? Jistou zárukou kvality by tak mělo být anotací proklamované vítězství v soutěži O rukavici lorda Trollslayera.

Jakákoli kniha by měla zaujmout hned v úvodu. Jen autor skutečně zvučného jména, a možná ani ten ne, si může dovolit „unavovat“ čtenáře rozvleklým úvodem a zdlouhavým opisováním dějů a postav. Toho všeho se však autorka vyvarovala a nejen první větou ale dokonce celou první kapitolou dokázala vyvolat zájem a očekávání. Největší devizou úvodu knihy tak rozhodně je načrtnutí mnoha linek, které vyvolávají spoustu otázek a nutí čtenáře k úvahám o osudu rozehrané partie a zapojení vlastní fantasie.

Kočičí noci jsou zvláštní i tím, že dlouho není jasné, kdo je vlastně jejich ústřední postavou a ke komu by se měla napínat čtenářova pozornost. Hybatelé děje se mění stejně, jako nálada samotného města, která nepůsobí jen jako prostá kulisa příběhu, ale samo hraje jednu z hlavních rolí. V úvodu nás tak autorka seznámí se spoustou postav a míst, jejichž cenu a důležitost ukáže až čas. Do popředí se nakonec dostávají svéhlaví a lidští členové herecké společnosti, kteří nehrají jen o uznání publika ale i o životy a hlavně vlastní duši, když musí čelit jejich požírači. Kromě se nich se darínskými ulicemi míhají i další postavy pohybující se na samotné hranici zákona i těsně pod ní, lidé žijící své obyčejné osudy naplněné běžnými radostmi a strastmi ale i bytosti skrývající své temné vědomosti pod pláštíkem tmy. Darín tak kypí a klokotá velmi uvěřitelným a rozmanitým životem.

Čím mne však Kočičí noci velmi příjemně překvapily a místy i okouzlily, je jazyk, kterým autorka na jejich stránkách promlouvá. Už dlouho jsem se nesetkal s takovou poetičností a květomluvou. Tam, kde by kdokoli jiný lakonicky napsal: „Zíral na ni zoufalýma očima.“, použije Blanka Jirušková obrat: „ Zíral na dívku vyschlými jezery smutku.“ ( str. 72 ). A podobných opisů lze na stránkách knihy najít dost a dost. Pravda, abych jen nechválil, občas se v té květomluvě plné kudrlinek ztrácí samotný děj, ale nikdy se tak neděje na příliš dlouho.

Straky na vrbě, po pečlivé redakční práci, vydali knihu, která sice není určena těm fanouškům fantasy, kteří upřednostňují krvavou řežbu a akční situace na každé druhé stránce, ale je pro všechny ty, kteří si rádi hrají s fantasií a nebojí se až básnických obratů. Kočičí noci proto doporučuji podávat v klidných dnech, kdy je čas na vychutnání jejich příjemné atmosféry.

Kočičí noci I.

Jirušková, Blanka

Straky na vrbě

Obálka: Jana Šouflová

Redakce: Michael Bronec, Jana Kopečková, Hana Vránová

Rok vydání: 2009

Počet stran: 268

Rozměr: 105 x 165

Provedení: paperback

Cena: 167 Kč

Aukro.cz

Fantasy knihy

Sci-fi knihy

SF/Fantasy filmy