Strážci – Watchmen
akční – thriller – sci-fi – fantasy; 163 min; 2009

Režie: Zack Snyder
Scénář: David Hayter, Alex Tse

 
Komediant
 
Zack Snyder se už předvedl s filmy 300: Bitva u Thermopyl a Úsvit mrtvých. Nyní je tu s adaptací známého komiksu Alana Moorea (V jako Vendeta, Liga Výjimečných), který je dokonce prohlašován za nejlepší dílo v žánru. A příští rok se nám chystá předhodit další fantasy, do níž má právě problém najít herečku pro hlavní roli. Tak snad najde, držím mu palce. Ale teď už k „Watchmenům“…
 
Jakmile se usadíme do svých sedadel, vrhá na nás Snyder reálie složitého paralelního světa. Světa, kde se několik lidí schovalo za masky, aby bojovali proti zločinu. Světa, kde studená válka zuří naplno a kde hodiny odpočítávají poslední minuty lidstva. Americká vláda dávno zakázala aktivity „superhrdinů“ a většina z nich odešla do důchodu, ale najednou je jeden z nich zavražděn. Roschach, poslední, který neodhodil masku, se dává do pátrání po tajemném vrahovi. Zároveň se odvíjí i příběhy dalších hrdinů. A někde v pozadí kdosi chystá plán na… ale ne, to už neprozradím.
 
Rorschach
 
Přiznávám, že literární předloha je mi neznámá. Bohužel. Na druhou stranu alespoň mám co kritizovat, protože kdo komiks Watchmen nezná, bude se ve filmu orientovat jen velmi těžko. Už během úvodních titulků jsme přímo bombardováni paralelní historií Ameriky a jejích Strážců. A naneštěstí některé věci zůstávají nevysvětleny. Aby toho nebylo málo, sledujeme rovnou dvě generace maskovaných hrdinů za pomoci četných flashbacků. I když udržíte s filmem krok, budou Vám hlavou vrtat otázky jako například: „Kde vzal ten chlápek takovou rychlost?“
Co na Strážcích oceňuji, je kvalita a originalita zpracování. Po vizuální stránce je film perfektní, přičemž si zachovává komiksový styl podobně jako Sin City (i když zdaleka ne tak okatě). Mooreovým světem Vás bude provázet střídavě hudba Tylera Batese a nejrůznější hity z dvacátého století. Dobrá volba, myslím si.
Když mluvím o originalitě, mám na mysli především to, že Watchmen není jedním z těch klasických amerických filmů, kde sice násilí a sex nechybí, ale kamera se na ně příliš nezaměřuje. To zde opravdu neplatí. Myslím, že nebudu moc přehánět, když řeknu, že Watchmen je v tomto ohledu lehce šokující.
Například jedna z hlavních postav, Dr. Manhattan (po nehodě nadaný mocí ovládat věci a nahlížet do budoucnosti), se bez rozpaků prochází po plátně ve své modré nahotě. Drsňáku Rorschachovi nestačí rozseknout chlapovi hlavu sekáčkem jednou, on to pro jistotu musí udělat hned několikrát. Opravdová lahůdka jsou pak záběry na lámané kosti, řezané ruce, popálené obličeje či kousané uši. No co, trochu toho násilí přežijeme, za odvahu tvůrců dokonce dáme palec nahoru. Jenže? A pozor, teď přijde pointa… film je přístupný od dvanácti let! Už jsem viděl mnohem neškodnější snímky přístupné až od patnácti.
 
Dr. Manhattan
 
Watchmen ale není pornofilm se spoustou brutality, je to dílo, které se po vzoru své předlohy zamýšlí nad závažnými filozofickými otázkami. Tedy spíše tyto otázky otevírá a nechává diváka, aby se sám rozhodl, zda to, co vidí, je špatné, nebo dobré. Na zásadní problémy se nám naskýtají pohledy rozdílných postav.
Nedá se říct, že by některý z hrdinů vyčníval nad ostatní (pokud pomineme dvacetimetrového Dr. Manhattana). Některé si možná zamilujete, jiné nebudete mít rádi ani trochu. Mně osobně se zdá nejlepší postava Rorschacha (Jackie Earle Haley), psychicky ne úplně vyrovnaného bijce, který sem tam utrousí nějakou dobrou hlášku.
 
Silk Spectre
 
Za zmínku stojí i „nadčlověk“ Dr. Manhattan (Billy Crudup) otevírající filozofické problémy, nejinteligentnější člověk planety Adrian Veidt (Matthew Goode) se svým plánem na záchranu lidstva nebo v latexu oděná Silk Spectre (Malin Akerman). Naopak záporný postoj jsem si vytvořil ke Komediantovi (Dean Morgan), muži se zbraní, který hájí právo dost neobvyklými způsoby. Postava Night Owla (Patrick Wilson), ač jedna z hlavních, mě ničím neupoutala. Ale jak už jsem říkal, možná si na každého z nich vytvoříte úplně jiný názor.
 
Silk Spectre a Dr. Manhattan
 
Než vyrazíte do kina, doporučuji se nejdříve seznámit s předlohou, protože Watchmen je sám o sobě těžko stravitelný film a tváří se spíše jako dárek pro fanoušky Alana Moorea než jako snímek pro běžného diváka. To je nejspíš také jednou z příčin jeho komerčního neúspěchu, což je určitě škoda, protože dokáže zaujmout i pobavit.
 
Za to, že se dokáže nebrat tak docela vážně i že se nebojí vybočit z řady:
80%

Kompletní partička: Komediant, Silk Spectre, Dr. Manhattan,Adrian Veidt, Night Owl, Rorschach