12. část
Jak by se dala odmítnout velkorysá nabídka atraktivní upírky? Navíc když odměnou je tvůj vlastní život. Geitir už je stejně tvým nepřítelem, takže nemáš co ztratit.
Zabijme ji.
Po její tváři se rozlévá sebevědomý úsměv a v očích jí nebezpečně jiskří. Ne, vlku. Radši nechci zjistit, proč nenosí zbraň.
Spokojeně se rozvalíš na pohodlné pohovce a nabídneš si z mísy s ovocem. Rudé plody chutnají sladce jako med a jejich šťáva má barvu krve. Vyplivuješ pecku a oplácíš upírce bodavý pohled.
„Zajímavý návrh. Jen bych rád věděl, co znamená ten další úkol.“
„To se včas dozvíte.“ Její samolibý úsměv, tvůj neveselý pohyb koutky úst.
„Jistě. Jak si přejete, lady-“
„Akane. A Vaše jméno?“
„Baron Arcail z Korely,“ zašklebíš se.
„Jistě, barone. Nezapomeňte tedy na naši dohodu. Sledovat a podávat hlášení. Můžete klidně posílat toho svého sluhu.“
Ragi! Kde je?
Upírka ti tvůj zájem čte z očí. „Je ve vedlejším pokoji. Svázaný.“
„Pokud je to tedy vše, dovolte mi odejít. Jsem pryč už dlouho a Geitir by mohl pojmout podezření.“ Odpovědí je sotva znatelné přikývnutí. „Na shledanou, lady.“
„Brzy.“
 
„Mrcha jedna!“ ulevuje si Ragi, když vycházíte z jejího domu. Jako všechny kolem je postavený s jistou elegancí a dynamičností. Každý je však jiný, jakoby stavitelé využívali obrovské tvůrčí svobody, přesto tu není žádná disharmonie. Zajímalo by tě, jak vás nenápadně dostala do čtvrti upírů. Krvavý dóm je ještě honosnější a majestátnější, než Měsíční chrám, území Nespoutaných.
Kolem věže uprostřed města procházíš co nejrychleji. Uvažuješ, jak se zachová Geitir, až mu nabídneš svou pomoc. Přijme? Nebo tě hned zabije? Ne, neudělal by to tak, aby na sebe upoutal pozornost. Zabití šlechtice musí být trestáno. Otázka je spíš, jestli ti taky nedá nějaký úkol, kterým by se tě zbavil.
Otevírá se před tebou brána do vévodova sídla. Okamžitě zamíříš do svých komnat, aby sis dopřál koupel. Tvé vlastní tělo pokryté srstí se ti hnusí. Rychle se umyješ a posíláš sluhu, aby domluvil schůzku s Geitirem. Setkáváte se opět v salónku, kde tě poprvé přivítal. Sluha přináší číše plné rudé tekutiny.
Škoda, že nebudeš moci odmítnout, šklebí se vlk.
Smáčíš v nápoji rty v očekávání nejhoršího. Je to víno! Jaká úleva.
„Výborné,“ dovolíš si pochvalu, zatímco vlk nespokojeně bručí.
„Děkuji, jsem rád, že Vám chutná,“ reaguje vévoda noci. „Chtěl jste se mnou něco probrat, barone?“
„Ano. Předem jsem se Vám chtěl omluvit za nepříjemnosti, které jsem Vám způsobil svým projevem na hostině. Přemýšlel jsem o tom a uvědomil si, že jste měl pravdu.“
„To rád slyším.“
„Máte určitě víc zkušeností se zdejší politikou, než já. Přesto si uvědomuji nebezpečí, které představuje král se svou svrchovanou mocí. Skutečně by pro všechny Nespoutané mohl znamenat zkázu, kdyby se rozhodl pro akci. Proto souhlasím, že musíme být rychlejší, a chci Vám pomoci s uskutečněním Vašich plánů. Konec konců, pro všechny z nás by to mohlo znamenat výrazný vzestup, že?“
Geitirova tvář se postupně mění v obraz spokojenosti. „To jistě ano. Vidím, že jste zmoudřel. Jste skutečně inteligentní muž, barone. Myslím, že pro Vás budu mít ve svém plánu uplatnění.“
Oplácíš mu poklonou.
„Přesnější instrukce dostanete později. Pokud je to vše, co jste mi chtěl sdělit…“
„Ano, pane.“
„V tom případě se Vám omlouvám, ale mám ještě spoustu práce. To víte, Oslavy slunovratu začínají už zítra. Všechno musí být připraveno a je toho opravdu hodně.“
„Chápu.“
„Tedy na brzké shledání.“
„Hodně štěstí.“
Když se k tobě vévoda otáčí zády, přemýšlíš, zda se tě ještě pokusí zabít, nebo jestli tvému divadlu uvěřil. Nezbývá, než doufat. Být na jeho místě, věřil bys někomu, kdo tak najednou změnil názor? Na chvíli se nad tím zamyslíš. Určitě si myslí, že ses zalekl toho útoku a došlo ti, která strana je ta správná.
Když se vracíš do svých pokojů, čekají na tebe dva dopisy. První je vzkaz od Ragiho. Šel nakoupit nějaké jídlo a taky oblečení na Oslavy slunovratu. Druhý je vážně vyhlížející dopis s šlechtickou pečetí. Zvědavě ji lámeš a přejíždíš očima po úhledně psaných řádcích. Nepodložené tušení se potvrzuje. Problém.
„Barone Arcaile, Vaše drzost vrátit se do Svartálfheimu je šokující! Poté, co jste se nestoudně (a potrestání hodně) dopustil neodpustitelné újmy na mé vznešené sestře a následně zbaběle uprchl, Vy slizký hade, se ještě opovažujete navrátit! Toto mě uráží takovým způsobem, že to nehodlám trpět ani minutu! Jen temné síly podsvětí vědí, jakým zázrakem se Vám podařilo uniknout mé pomstě. Víckrát Vám to však neprojde! Vyzývám Vás na souboj meči! Pokud Vám zbyl alespoň kousek cti, dostavíte se ještě dnes večer za Měsíční bránu. Pokud ne, buďte si jist, že se postarám o Vaši naprostou zkázu. Hrabě Freystein.“
 
To je skutečně komplikace. Místo abys hledal Runu, budeš tady vyřizovat problémy bývalého majitele jména Arcail. Při čtení dopisu ti pomalu dochází některé věci. Nebyl to Geitir, kdo tě chtěl zabít, ale jistý hrabě Freystein, který tě nejspíš ani neviděl, protože jinak by si uvědomil svůj omyl.
Musíš vymyslet, jak z toho co nejrychleji ven. Nejjednodušší způsob prý bývá nejlepší – boj. O nic míň jednoduchá je i normální vražda, kdy by ses vyhnul čestnému souboji. Vždyť on to taky udělal, pokusil se tě nejdřív zabít pomocí najatých vrahů. Potom nejspíš došel k názoru, že když něco chce, musí si to udělat sám.
Další možností by bylo souboj odložit nebo ho úplně odmítnout. Kdo ale ví, co by pak hrabě udělal? Získal bys jen málo času, možná skoro žádný. A jde vůbec odmítnout? Tvá čest by utrpěla velkou ránu, kdyby se to rozneslo. To by mohlo mít hrozné následky.
Musíš to vyřešit. A to buď smrtí hraběte, nebo… nebo jednoduchým vysvětlením. Co by udělal, kdybys mu řekl, že baron Arcail je mrtvý? Pokud ho někdy viděl, věřil by ti. Jenže stejně by tě mohl chtít zabít a nakonec by ses souboji nevyhnul. A pokud by to přijal, byla by z něj další osoba, která by věděla o tvé identitě a tudíž potenciální nebezpečí.
Poslední možnost je požádat o pomoc upírku. Už jednou tě zachránila, takže pro ni máš určitou hodnotu.
 
Text: Hawk
Děj: Marcus a Hawk
Ilustrace: Katriška

About The Author

28 komentářů

   • Alcil

    fíha, tomu říkám složitá otázka…ale vezmu zavděk nějakou přijatelnou definicí…temný, nejasný, používám též jako velmi zvláštní až divný, překvapivý (ale spíše v negativním smyslu) tak jako většina lidí z mého okolí…myslím, že tohle slovo je vcelku easy.
    Ale teď ty, Katriška, co si představuješ pod takovým slovem "představovat"? 😉

   • Katriška

    Ach tady někdo nezná českou literaturu…. Alcile Alcile….že se nestydíš…

   • Alcil

    hm, já si myslim, že to je z Černých baronů…ale to nic nemění na tom, že ses blbě zeptala 😛

   • Katriška

    A znáš "Pro hlupáka každý hloupý?" 🙂

   • Alcil

    ježiš, co to zase zkoušíš…ja beru, že jsem si neuvědomil, že to je hláška z Černých baronů, ale já nevím, ty z toho zase vyvozuješ divné závěry (mám se stydět a tak)…používat citace na netu takovýmhle způsobem (ne jako citace), mi přijde matoucí 🙂

   • Katriška

    Omlouvám se, že jsem tě zmátla a vyvozovala divné závěry na to, když jsi mi vewlmi mile poskytl odkaz na slovník…

 1. Kor-Skarn

  No, kdyz uz se tu o tom bavime, ten pribeh mi taky k srdci moc neprirostl. Nechtel jsem nic rikat v pulce zapletky, ale kdyz uz se to nakouslo…

  Prvni problem asi je, ze hrdina je naprosto prumerny. Zaprtkovity slovy Alcila, jinymi slovy neni nicim zvlastni, nicim vyjimecny a tudiz je nezajimavy. Bojovnik to neni, s tim bych se smiril. Jenze on nevynika ani v nicem jinem. Mozna jsme jenom nemeli sanci to objevit, ale ve vysledku je to jedno – je pro me proste obycejny. Rovnez nema ani zajimavy, netradicni charakter, ktery by ho trochu odlisil.

  Dobra, ovsem i taci hrdinove jsou. V tom pripade je zajimave hodit prumerneho hrdinu do neobvykle situace a sledovat jeho reakce. Jenze zde jeho reakce urcuje vetsina svym hlasovanim a jak je videt, vetsina je zvykla jit cestou nejmensiho odporu. To je koneckoncu prirozene. A tak to nakonec dopada, hrdina je hozen do nejake patalie (tech je tu podle me dost), vetsina zvoli nejrychlejsi/nejlepsi reseni problemu, vse se vzapeti vyresi a vese

  • Kor-Skarn

   … A tak to nakonec dopada, hrdina je hozen do nejake patalie (tech je tu podle me dost), vetsina zvoli nejrychlejsi/nejlepsi reseni problemu, vse se vzapeti vyresi a vesele se pokracuje dal. Neni tu nic, co by zanechalo nejakou hlubsi stopu. Kde je ten osud? Kde jsou ty nezvratne dusledky kazde nasi volby? Ano, udalosti se meni, vystupujeme v trochu jinacich rolich, nez by to byvalo bylo, kdybychom byli volili jinak, ale nijak nas to nepoznamenava na emocionalni urovni. Egil nic neztraci, udalosti se na nem nijak zvlast neprojevuji. Posledni pozoruhodna zmena, ktera me zasahla, byla jeho promena ve vlkodlaka (to ho skutecne ovlivnilo). A zacinam mit pocit, ze at zvolim cokoliv, je to vlastne jedno.

   Dost mozna je to falesny pocit. Jsme nekde v pulce a ja nevim, co prijde pak. Mozna na konci, nekdy za par mesicu, to vse do sebe zapadne jako do perfektni skladacky a poradne to se mnou otrese. Mozna… Ovsem bude to stacit? Kdovi, neni to kniha, je to serial…

 2. Hawk

  aaaa neházejte to všechno na mě, jsme v tom dva. 😀
  no, bavit se o té druhé osobě už je teď k ničemu. ale nadhled v příběhu nemůžeš mít právě kvůli ní. kdybyste věděli víc než Egil, nebylo by to ono.
  dali jsme vám pár nakládaček, to je pravda 🙂 bojovníkem se člověk nestane přes noc. ale nemůžete říct, že jste dostali výprask vždycky. bitva na lodi i přepadení šlechtice dopadly dobře. samozřejmě že proti profesionálním zabijákům jste uspět nemohli… a dál? kdo ví?
  ano, nevytváříme primárně pěkný příběh, důležitá je ta volba ve stylu gamebooků. ale nevidím důvod, proč by to měla být chyba.

  • Marcus

   ano, pokojne nieco hodte aj na mna 🙂
   Na druhu stranu, Alcil ma v niecom pravdu, hlavne co sa tyka volby a jej prepojenia na Egila. musim ale povedat, ze nieco bolo pripravene len ste zle zahlasovali :-)) a vymyslat nieco extra na kazdu volbu sa velmi neda.

   Potom je tu vec s tym, ze pri akciach dostavave nakladacku… Hawk to uz povedal, Egil nie je bojovnik a uz vôbec nie sermiar, takze necakajte ze vyhra kazdy suboj, navyse ta prehra v ulicke mala zasadny vplyv v deji takze sa s tym vela nedalo robit.

   Ale vsetko zalezi na tom co si vyberiete. Uz druhu cast mate moznost zacat hrat hru na dve strany, a skusit nieco zaintrigovat, namiesto toho hlasujete v podstate linearne od prvej casti. Hlasuje sa tak aby nebolo velmi zle, obcas suboj ale potom opät moznosti z kategorie pozityvna karma…
   Prezradit to, ze je Arcail mrtvy nemusi byt tak hlupa moznost ako sa na prvy pohlad zda a nema ani jeden hlas.
   A hned ziadate o pomoc zenu upirku preco ? Je to najjednoduchsia volba?

   • Kor-Skarn

    Ano, zda se to jako nejlepsi volba. Upirka ma urcity zajem na tom, Egilovi pomoct, a navic i prostredky, uz jednou to udelala.

    Ptas se, proc volime, jak volime. Je to jednoduche – zkusenost. Kdyz das volbu: "Letis vzducholodi, jejiz pilot se najednou skaci mrtvy k zemi, co udelas? a) Pokusis se vzducholod ridit. b) Vyskocis ve vysce 2 km (bez padaku)." Jaka moznost si myslis, ze asi zvitezi? Skakani ze vzducholodi bez padaku obvykle nedopada dobre…
    To je k tomu prozrazeni a dalsim extremnim moznostem.

    Co se pozitivni karmy tyka, nejsem si tim uplne jisty. Uz jsme sezrali cloveka, dost hlasu padlo na fyzickou domluvu temnemu elfovi a oponovani vrchnimu vlkodlakovi. Myslim si, ze dost ctenaru se snazi spise vyvolat konflikt, aby to bylo zajimavejsi. Zbytek pak nechce, aby se to zvrhlo v Alenku v risi divu, nebo nahle skoncilo.

   • Marcus

    tie moznosti, ktore su tu, a ktore si ako priklad uviedol, su dve rozdielne situacie. Tu ak povies, ze Arcail je mrtvy, nie to iste ako ked padas 2km volnym padom. Tato volba by mozno bola hlupa ak by si to mal povedat na hostine, ale ak povies vlkodlakovi, ze jeho nepriatel je mrtvy a zomrel tvojou rukou, mohol by si konecne ziskat spojenca nie ?

   • Kor-Skarn

    A to se mam jako spolehnout na reakci vlkodlaka, ktereho jsem v zivote nevidel a ani o nem nic neslysel? To mi tak trochu pripada jako plachteni vzduchem volnym padem. Uz riziko toho, ze se k Egilovi zacne razem chovat jinak, ackoliv nekteri vedi, nakolik nepratelsky postoj vuci nemu ma, je prilis velke. Nemluve o dalsich nevyzpytatelnych moznostech.

 3. Katriška

  Popravdě trochu souhlasím s Alcilem. Chápu, že v reálném životě se hra na hrdinu nevyplácí, ale proto jsme tu, ne? Vím, že Hawk se v nás snaží vyvolat jakousi odpovědnost za postavu (abychom bezhlavě nedávali něco šíleného), ale někdy by nám nějaký husarský kousek mohl vyjít ne? Taky se bojím, abychom se neztratili v jakési politické fantasy, zatímco Runa bude úpět. I když si dovolím malé předjímání a tipla bych si, že holka bude hlavní ozdoba plánovaných slavností 🙂 Něco jako marcipánová soška ženicha a nevěsty na svatebním dortu….no prostě doslova k NAKOUSNUTÍ 😀

 4. Alcil

  takže, nějaká kritika tohoto příběhu…pár postřehů
  Vadí mi, hlavní postava…čekal jsem, že to bude válečník a aspoň trochu frajer, z anotace mi to tak trochu vyznělo, on je to však stejný záprdek jako v první sérii. To by na první pohled nevadilo. Co vadí, je to, že nemám v příběhu žádný nadhled, nic, čeho bych se chytil, navíc každou odvážnější volbu Hawk tvrdě potrestá (místo toho, aby udělal překvapivější příběh a skrz naše volby formoval charakter hrdiny-udělal by z něj třeba nesvéprávné trdlo). Kdyby byl hrdina borec, byl by na něj aspoň spoleh, takhle je úplně jedno, co vyberu. Vůbec to, že spíš hraje,e gamebook než vytváříme pěkný příběh je největší chybou
  Zbytečnost výprávění v první osobě…v první sérii to šlo, ale tady už je hrdina natolik odcizený, že je to zbytečné a omezuje to vyprávění

 5. Kor-Skarn

  Ja jen upresnim – chci pozadat o pomoc Akane, aby hrabete nadobro odstranila…, tj. moznost 3+4.

  Jinak teda hrabe je pekny neznaboh: Vyzivat Egila na souboj? A jak dlouho se chysta zivat? Neni nahodou taky nastrceny (protoze slechta si obvykle na pravopis dava docela pozor)?

  • Hawk

   kdyz to musi byt, tak uvod klidne pridam 😀
   za hrubku sorry. (divil bych se, kdyby tam byla jen jedna – žádná korektura, sotva si to po sobě stihnu přečíst). zvláštní je, že tentokrát jsem to nepsal v noci, takže jsem u toho nezíval… ale ty rána taky nejsou slavný 🙂

   • Maijro

    hawm mame predsa workshop, mi ti tam spravime taku korekturu neboj 🙂

   • Hawk

    dlouho jsem z nej nic novyho nevidel 🙂
    ale jestli mi chcete vzdycky v nedeli delat korekturu, tak nemam nic proti 😀

   • Maijro

    pisni mi na icq a nejako sa dohodneme

Leave a Reply