Páteční zahájení jsem ostudně vynechal a do akce se vypravil až v sobotu ráno. Prostory hotelu Avanti poskytují velmi dobré zázemí pro podobné akce. Není se čemu divit, že se v Brně Fénixcon pořádá už od roku 2003. Návštěvníků bylo víc než dost, vyskytlo se i pár kostýmů.

Nejvíc pobavila asi Petra Neomillnerová. Poté co pokřtila svou novou Tinu Salo – Past na Medvěda, se za pomoci šampaňského rozpovídala nejen o psaní erotických scén ve fantasy. Trocha pokleslého humoru nikdy neuškodí. Směle jí konkurovala Alexandra Pavelková s filmovými ukázkami, které nám prozradily „ako si užiť a prežiť“. Aneb kdo s kým napříč světy a galaxiemi. Některá partnerství totiž mohou být nebezpečná…

 Petra Neomillnerová, Big Shaman

Rozpovídaná Petra Neomillnerová s Jiřím W. Procházkou

Křest Válečné lsti. (zleva) Vladimír Šlechta, Robert Pilch, Martin Fajkus, Shaman

Hrdými otci křtiteli se stali Vladimír Šlechta (Válečná lest), Ďuro Červenák (Bivoj Válečník) a Jiří Walker Procházka (Ken Wood a perly královny Maub). U posledního jmenovaného rozhodně nebylo na škodu posedět. JWP nás sám obsloužil vínem a rozdal losovací lístky (výhrou byl plakát a kniha). Ale abych nepěl jenom chválu, všem nám bylo jasné, že losování bylo zmanipulované. Výhry si odnesli rodinní příslušníci a známí. A také Jan Kantůrek, který Kena Wooda předčítal. JWP to mohl popírat, jak chtěl, ale stejně mu nikdo nevěřil. 

Miroslav Žamboch (ne)mluvil o Koniášových ženách. Tedy, snažil se tomu vyhnout, a tak radši odpovídal na nejrůznější dotazy nás fanoušků. Prozradil všechno, dokonce i to, co nechtěl. Ne nadarmo se říká, že ve víně je pravda.

 

Čtení z Kena Wooda. Jan Patrik Krásný (ilustrátor), Tomáš Němec (kmotr), Jiří Walker Procházka (autor), Jan Kantůrek (předčítá), Miroslav Žamboch (kmotr).

 

Nezakopni, Jirko!

 

Tohle nepotřebuje komentář.

 

Ta podoba nebude náhodná…

Mirek Žamboch pronáší pár slov o Koniášovi.

Programu byla prostě spousta, ale jeho asi nejdůležitějším bodem se stalo vyhlašování nejrůznějších cen. Tolika, že z toho šla hlava kolem. Conan. Drak. Einsteinův mozek. Fénix. Ikaros. O nejlepší fantasy. Trifid.

Sedm, jestli správně počítám. Vyhlašovatelé byli v obležení nás fotografů, zuřivě cvakajících spouštěmi svých strojů, a ceny lítaly vzduchem (obrazně řečeno). Nedivte se, že si ani nepamatuji všechny vítěze. Mám je aspoň na obrázcích. Slavnostní blok udílení cen moderoval Martin Koutný.

Zastavím se jen u některých. Einsteinův mozek rozhodně nejde zapomenout. Vyhlašoval Tomáš Němec, šéfredaktor Pevnosti, a z hlasujících vybíral šťastlivce, který si měl odnést její předplatné. Ale už jsem řekl, jak to s výhrami vypadalo. Takže se nebudete divit, když Vám řeknu, že na vybraném lístečku se k nesmírnému pobavení davu nacházelo jméno Tomáše Němce. Ten však skromně odmítl s tím, že Pevností má doma dost. Abych nezapomněl na samotný výsledek soutěže, v kategorii povídka si cenu odnesl Miroslav Žamboch za kolibříka Bakly: Holýma rukama, nejlepším románem se stala Dračí carevna Juraje Červenáka. Tipoval jsem dobře.

Cenu Ikaros zase vyhlašoval Vlado Ríša, šéfredaktor Ikarie. Výhercům pokládal vždy i pár zvědavých otázek. Bez povšimnutí nesmí zůstat ani soutěž O nejlepší fantasy. Sešla se pěkná řádka již pasovaných rytířů Řádu fantasy a noví přibyli. To byla poslední cena, po níž se spisovatelé opět mohli odebrat na své oblíbené místo, na bar.

 

Jako negativum Fénixconu bych viděl jeho cenu. Jenom vstupenka přijde na 400 Kč, pokud si ji neobjednáte dostatečně předem. Ubytování neřeším. Další slabinou bylo, že časový rozvrh programu jste se dozvěděli až na místě.

Tato akce je však výjimečná tím, kolik osobností se sem každý rok sjíždí, aby probraly události uplynulého roku a poodhalily plány do roku dalšího. Zdejší události také není dobré propásnout. Návštěva Fénixconu rozhodně není promrhaným časem.

Ocenění získal i organizátor Big Shaman (vpravo). Nádherného Fénixe si určitě zasloužil.

 Cena Trifid.

 

Vyhlašování cen si nemohl nikdo nechat ujít. (Jenom někteří spisovatelé se zdrželi na baru.)

 

Některý“ spisovatel, který se zdržel na baru, ale pak přece jen dorazil, aby nám zarecitoval báseň.

 

 

Tomáš Němec a Juraj Červenák. (Ožralého Procházky v pozadí si nevšímejte.)

Mirek Žamboch přebral od Tomáše Němce Einsteinův mozek. Ale Mirek ho přece nepotřebuje, má svůj.

Tuší už Tomáš Němec, že vyhraje?

 

Vyřadovaní sirové a lady fantasy. Žamboch s Červenákem se zase někde flákají.

Povstaň, rytíři a nový nositeli meče!

Prostory hotelu Avanti.

Kolem baru samozřejmě narváno. Tak snad se tam příště sejdeme…

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

3 komentáře

 1. jwp

  Výborná reportář, zejména její obrazová část 🙂
  Jen dvě poznámky:
  1. losování plakátů a knížky KW2b fakt proběhlo na základě toho, že jsem zakoupil šatnový lístky, první část rozdal a druhou nasypal do losovacího "osudí". (Vím, že to vypadá neuvěřitelně.)
  Nicméně, na zde místě slibuji, že na příštím FF v Chotěboři provedeme na jakýkoliv mý přednášce opakované losování o tytáž ceny (3 plakáty s podpisem patrika a – změna – oba dva díly KW) – a losovat bude kdokoliv z publika! Třeba redaktoři MFantasy:))

  2. U fotografie, kde Ďuro přebíra Mozek od Toma Němce má být v závorce: JWP právě hluboce rozjímá o nesmrtelnosti chrousta. Ale – i takhle to je dobrý:)

Leave a Reply