Jsem malý a nikdo mě nemá rád. Tedy, ne že by někdo věděl, že existuju, ale kdyby jo, neměl by mě rád. Jsem šotek. I když já si tak neříkám. Tak nám říkaj´ lidi. Že si protiřečím? Ne, fakt nikdo opravdu neví, že jsme. Jen si myslí, že si nás vymysleli a sami tomu  nevěří. Líp už to vysvětlit neumím. Lidi jsou cvoci. Ale zpátky ke mně. Já si říkám „Já“. Jména si dávaj´ lidi kvůli tomu, aby se od sebe navzájem odlišili. To my nepotřebujem´. U nás si každý říká „Já“. Nerozlišujem´ se, protože se nepotkáváme. Jen sem tam, a to se pak oslovujem´ „Ty“. Mě osobně to přijde velmi elegantní. Nepomlouváme se, a tak nepotřebujem´ znát jména ostatních.
            Proč to všechno píšu? Jedno po druhém. Nejdřív bych Vám, lidem, chtěl vyjasnit několik záležitostí, které Vás, jak jsem za své dlouholeté praxe zjistil, dohánějí k šílenství. Tak pro začátek: Vaše věci se jen tak neztrácí. Nic se samo od sebe neztratí. Prostě Vám je berem´. Máme spoustu důvodů, které bych pro schrnutí nazval zásobovacími. Prstýnky, řetízky a jiné šmuky se nám zkrátka líbí. Drobnější části oblečení, jako jsou například ponožky, potřebujem´ kvůli ošacení. Když jsme u těch ponožek; doufám, že jste si všimli, že se ztrácí jen ty čisté. Znáte to: „Ale Franto! Já bych přísahala, že jsem je do té pračky dávala obě!“ Jo a proč berem jen jednu? Žádná záhada. Prostě Vás chcem´ nasrat.
            No a v tomhle duchu se nese vše ostatní. Není nic zábavnějšího, něž Vás vidět vztekat se. Kór když jste dva. Mužskej a ženská. To nás popravdě někdy ani moc nepotřebujete, aby jste byli nesnesitelní. Ale proč si nepřisadit? Makačka je zvedat záchodový prkýnko. Ale výsledek stojí za to. Chlap se sice kolikrát brání, že ho určitě dal dolů, ale po chvíli jekotu svý polovičky by si nevsadil ani na to, že se jmenuje, jak se jmenuje. Jídlo bychom si taky mohli obstarat jinak, než Vám vybílit lednici, ale ty Vaše kukuče, když po ránu mžouráte do poloprázdných regálků a kroutíte hlavou sami nad sebou, to je prostě blaho. V posledních letech jsme se přestěhovali do paneláků. Je tam míň místa, ale spousta dalších zábav. Například ústřední topení. Kolikrát jste si v noci, když jste nemohli usnout, řekli: „To topení zase dělá kravál!“ Topení! Asi by Vás překvapil obrázek, jak vesele tluču do trubek. Když jsem doma sám, rád si zadupu. Nemyslete si, máme páru jako ďas. Taky umíme bezvadně štěkat. Zkrátka udržujeme sousedské vztahy v aktivní rovině. Nikdy Vám ale nezpůsobíme závažnou újmu. Libujem´ si pravda ve ztrátě důležitých lejster nebo klíčů, ale když se řádně vyšťavíte a Vaše zoufalé hledání se dostane do bodu, kdy jen tak běháte z místnosti do místnosti a postopadesáté otevíráte ten samý šuplík, všechno vrátíme. Sice většinou tak, aby to našla nějaká jiná osoba, protože popravdě jsme zkrátka svině, ale vrátíme.

Poslední dobou nás ale ubývá. Tím se dostávám k tomu, proč tohle smolím. Už jsem nepotkal nějakého Ty ani nepamatuju. Je to tím, že Vy lidi jste se změnili. Přestává být legrace Vás škádlit. Jste mrzutí a zachmuření sami o sobě. Není pro mě žádná slast, když se moji svěřenci mračí pořád. To pak jde veškerá námaha do háje. Kolikrát si mých překvapení ani nevšimnou. S prkýnkem bezeslova bouchnou, ponožku automaticky vyhodí a když v noci třískám do trubek jak blázen, vezmou si piluly na spaní a špunty do uší. Řvou na sebe aniž by měli sebemenší důvod, takže už nemá cenu jim nějaké pracně vytvářet. Jeden Ty, o kterém jsem slyšel,  se z toho dokonce pomátl. Začal se pak snažit dělat lidem radost. Do cesty jim nastrkával mince, doma jim zaléval kytky, vyčesával kočku a doplňoval vůni na záchodě. Jenže to není nic, co by mohlo dobře dopadnou. Za pár týdnů umřel, když uklízel nádobí do myčky a nešťastnou náhodou se v ní zavřel.
            Žijem´ s Váma staletí a nikdy jsme po Vás vlastně nic nechtěli. Možná sem tam nějakou tu náušnici a fusekli. Ale teď od Vás něco opravdu potřebujem. Buďte na sebe prosím milí!!! Usmívejte se a snažte se chápat jeden druhého. Jinak sice získáte z každé pračky sudý počet ponožek, ale ztratíte své šotky, kteří Vám svým snažením ukazovali, jak je krásné, když je klid a vše se daří.

Váš Já 

Katriška

About The Author

5 komentářů

Leave a Reply