Původně jsem měl v úmyslu vypsat zde všechno, co se promítalo. Pak mi došlo, že to je příliš moc práce. Filmů bylo na FFS okolo čtyřiceti (o seriálech a TV pořadech ani nemluvím). Jistě mi tedy dáte za pravdu, že čtení takového seznamu by bylo skvělé na dobrou noc, ne však na pobavení. Ušetřeme si tedy námahu a řekněme jen, že se jednalo o okruh novějších filmů s fantastickými prvky.
Zabývat se budu zaprvé vším, co jsem viděl na FFS, a zadruhé tím, co by stálo za zhlédnutí, ale na MFantasy jsme se o tom nezmiňovali, protože to příliš nezapadá do našeho rajónu. Věřím, že spoustu z následujících filmů jste už viděli, ale pojďte zjistit, co vám uteklo. A protože je toho hodně, vezmeme to rychle.
 
Animáky
 
VALL-I
Když uvidíte před začátkem filmu poskakovat po plátně lampičku, můžete si být téměř jistí, že se na vás chystá další z kvalitních kousků od Pixaru. VALL-I není výjimkou. Bohužel nesplnil moje očekávání co do vtipnosti, většinu toho prozradil už v trailerech. Technické zpracování se mu však upřít nedá a lidé z daleké budoucnosti byli opravdu bezvadní. Romantický příběh o dvou robotech, kterému se ta procenta prostě musí dát. Možná jsem jenom čekal příliš.
85%
 
Ratatouille
Krysa, která se chce stát šéfkuchařem v Pařížské restauraci? Proč ne?
Je to dlouho, co jsem viděl tento vynikající animák. Co ale dokážu vytáhnout z paměti, je poutavý a dojemný příběh, zajímavé vizuální zpracování chutí a v neposlední řadě dostatek legrace. Jeden z nejlepších výtvorů Pixaru, který ani VALL-I nepřekonal. Člověku by se skoro sbíhaly sliny.
90%
 
Oddechovky, aneb vypni mozek a směj se
Za jeden den jsem zkonzumoval hned dva filmy s Brandanem Fraserem v hlavní roli. Dlouho jsem si nebyl jistý, který z nich je lepší (nebo horší).
 
Cesta do středu Země
Věříte knížkám? Měli byste. Některé vás mohou dovést až za hranice představivosti. Zvláště pokud jste zapálený vědec s malým synovcem a krásnou průvodkyní po boku.
Snímek na motivy knihy J. Vernea původně určený k 3D promítání. Musím říct, že ploché provedení ničemu nevadí, i když tím ztrácí nějaké ze svých trumfů. „Vypni mozek“ zde však platí stoprocentně, viz projížďky v důlních vozících nebo v lebce tyranosaura. (Celou dobu mi vrtalo hlavou, jestli té lebce nevadí při plavání dva obrovské oční důlky. A co, k čertu, žerou tyranosauři v podzemní pustině? A odkdy běhají pomaleji než lidé?) Na druhou stranu zde fungovala i část „směj se“. A občas velmi dobře.
60%
 
Mumie: Hrob dračího císaře
Mumie přichází potřetí a tentokrát z Číny. Je zajímavé sledovat podobnosti všech pokračování úspěšných filmů. Více akce a efektů, povinné jsou rodinné problémy, postupně se přidají i potomci a mezigenerační spory. Ale někdy to prostě nefunguje a originál bývá často nejlepší. Mumie je přesně tenhle případ, prostě klišé. Filmu, jako je tento, uvěřím i národ Yettiů, ale s tím drakem mě naštvali. Když už, tak mohl vypadat jako čínští draci. Dobrá pokračování si dělají srandu sama ze sebe. Zde je jenom náznak.
Pár drsných vtipů vyvažuje dávka nelogičností. Není zde možná tolik hloupostí jako v Cestě do středu Země, ale ve výsledku ani tolik zábavy. S nesporně vyšším rozpočtem udělala Mumie menší dojem, přestože dobře vypadá.
P.S. Vždycky jsem obdivoval bojování proti NESMRTELNÝM mumiím. 😀
55%
 
Indiana Jones a království křišťálové lebky
aneb je těžké nemít rád Indyho
Po nějakých devatenácti letech se Dr. Jones vrací zpět i s Jonesem juniorem. Některým Indyho fandům se to nemusí líbit, ale na scénu přicházejí mimozemšťané (a Rusáci). Když jsem tohle poprvé slyšel, čekal jsem jen nějaký náznak, možná jednu scénu s UFO. Spletl jsem se. V podstatě je o nich celý film a na konci to dostane korunu ve scéně, kdy… (ale to přece nemůžu říct :-D). Ne že by mi to nějak vadilo, ale trochu mi to k tomuhle filmu nesedělo. Taky jsem si říkal, že to pan Spielberg trochu přepískl, když Indy přežil jaderný výbuch v ledničce. To však byly pouze dva momenty, po zbytek filmu jsem se celkem dobře bavil a bylo to pro mě stravitelné. Jako už tradičně si můžeme vychutnat akční scény na dopravních prostředcích i řízné Indyho hlášky.
Harrison Ford je stále ještě ve formě, Kate Blanchett v roli sovětské agentky vypadá sama jako ufon. Co víc si můžeme přát? 😀
Celkově je Indiana Jones o několik řádů lepší než Mumie.
80%
 
Seznamte se s Davem
Průměrný rodinný film s Eddiem Murphym v roli vesmírné lodě. Ano, slyšíte správně. Vcelku zajímavý nápad, ale je tu spousta „blbostí“. Chci vidět, jak někomu do pokoje vletí meteorit a začne se tam odrážet jako skákací kulička.
50%
 
Komiksáci
 
Temný rytíř
Tohle bude chtít větší prostor. Pokračování snímku Batman začíná pod taktovkou Christophera Nolana je něco neuvěřitelného.
Město Gotham není ani trochu přívětivé místo. Gangy, mafie a psychopatický zjizvený zločinec Joker (Heath Ledger). Namalovaný jako klaun vykrádá banky, vraždí a dělá prostě samé nepěkné věci. A vždy po sobě nechá jen kartu s žolíkem. Zastavit ho může jedině Batman (Christian Bale) za pomoci státního návladního Harveyho Denta (Aaron Eckhart). I přes jejich snahu se však z města stává hořící peklo. Dokáže netopýří muž zvítězit?
Největší tahák filmu je hlavní záporák Joker. Ledger ho zahrál tak brilantně, že vám po zádech přejde husí kůže. Těsně po dokončení filmu zemřel (údajně na předávkování antidepresivy, která začal brát právě kvůli roli Jokera). Na to se dá snad říct jen: „Why so serious?“
Napětí jeho scén umocňuje šílená hudba, ze které je cítit rukopis skvělého Hanse Zimmera.
Batman je pro mě přijatelný klaďas a Harvey Dent je nejvíc cool, když se dá ke špatné straně (s polovinou obličeje vypadá fakt super a jeho spravedlnost je, řekněme, šokující).
Všechno je promyšlené, dokonalé. Atmosféra je úchvatná, ani na chvíli se nezastavíte. Nedokážu to popsat, to se musí vidět! Nolan udělal z komiksu naprosto jedinečné, temné psychologické drama.
Víte, jak jsem se snažil najít na tom filmu jedinou chybu? No a neuspěl jsem.
Je mi to skoro hloupé a nikdy jsem to neudělal, ale nemám jinou možnost.
100% (musíte vidět) – doporučuji s titulky
 
Hellboy 2: Zlatá armáda
Můj oblíbený Guillermo del Toro to pořádně rozjíždí. V ruce jen 85 mil. $, ale blafuje jako zkušený hráč pokeru, takže byste mu věřili i dvakrát tolik. Plejáda monster a nejrůznějších potvůrek se na vás valí celé dvě hodiny. Del Toro na ně neplýtvá efekty, vystačí si s pravými maskami.
Vyčítat mu, že druhý Hellboy se zaobírá spíš jednotlivými výjevy než dějem, může jen někdo, kdo to prostě nemá v krvi. Já to Guillermovi žeru. Atmosféra je božská, elfové jsou cool.
Scéna, kde „rudoch“ zpívá v podnapilém stavu, vás určitě položí. J
Der Toro válí, takže chystaného Hobita se příliš nebojím. Nejen za těch 85 milionů dávám…
85%
 
Wanted
Vracíme se na začátek léta, kdy prázdniny zahájil tento film Timura Bekmambetova, autora Noční a Denní hlídky, které se mi sem už nevejdou. Nečekejte klasický „akčňák“. Tohle je fantasy. Lidi, kterým bije srdce čtyřistakrát za minutu, zahýbající kulky, tkalcovský stav, který určuje osud. A je to skvělá zábava. Zatímco si vychutnáváte čelist srážející akční scény, hrdinové utrousí nějakou tu hlášku a občas fakt nevěříte svým očím.
Co je zajímavé, část děje se odehrává u nás v Česku. Projedete se Pendolinem, na Pernštejně vám upletou osud atd. J
Hlavní role: James McAvoy, Angelina Jolie, Morgan Freeman.
Originální, nevšední zážitek.
75%
 
Iron man
Na tohohle chlapíka nesmíme zapomenout, i když s fantasy nemá nic společného. Všechno už jste o něm sice slyšeli, ale musím ho aspoň zmínit. Je to jednoduše jeden z filmů, ze kterých si, s prominutím, uchcávám.
Rozhodně je otravné to opakovat, ale Robert Downey jr. je cool, zatraceně cooooooooool a tuhle roli si vyloženě užívá. Rychlá auta, obrovský palác, spousta holek, smysl pro humor a hlavně létající oblek. Který muž by tohle nechtěl mít? Za doplnění nadupané hudby se Iron man stává něčím, co vás posadí na zadek.
Odpouštím mu i menší množství akce. Rozhodně to bez ní není nuda.
85%
 
Ten zbytek
 
Hancock; Já, legenda
Dva podobné filmy s Willem Smithem.
V prvním superhrdinou, kterého nikdo nemá rád, v druhém posledním člověkem ve vylidněném New Yorku. Oba dva začínají výborně. Pohled na prázdné velkoměsto a každodenní osamělý život je působivý. Superhrdina Hancock zase od začátku hláškuje a jeho horší stránka je výborným zpestřením oproti všem těm (jakkoli dobrým) komiksovým hrdinům.
Nějakou dobu to šlape dobře, ale ke konci se začínají oba filmy zadrhávat. Scénář chce být něčím jiným. U Hancocka se do něj vloudí sice originální, ale překombinovaná mytologie. Já, legenda postrádá pořádný závěr. Přesto mám oba dva snímky rád.
2x 70%
 
Filmy, které jsem už recenzoval, tu vytahovat nebudu. Můžete si je najít v rubrice Fantasy filmy. Na FFS z nich bylo možno vidět Zlatý kompas, Beowulfa, Letopisy Narnie, či Kroniku rodu Spiderwicků. Znovu jsem si zopakoval jen jeden…
Hvězdný prach
Musím říct, že tentokrát se mi líbil víc než kdy předtím. „Zamlada“ jsem nedával procenta, tak to teď napravím. Teplého piráta jim neprominu, ale jinak přimhouřím oči.
90%
 
 
Když si odmyslíte vstupné na festival, je návštěva zdejšího kina přímo směšně levnou záležitostí. 15,- Kč za vstupenku na ty žádanější filmy a 0,-Kč za ty ostatní. Pravda, dříve bývaly všechny zadarmo, ale náklady se něčím musí pokrýt. Z tohoto pohledu je to přímo božská příležitost, jak dohnat, co jste nestihli během roku. Pokud jste ochotní mít trochu strpení s organizátory (kteří se touto činností samozřejmě neživí a dělají to dobrovolně), chotěbořský kinosál je pro vás tím pravým místem.

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

Leave a Reply