Hned na začátek se asi sluší, abych se představil.

Jmenuji se Martin Sirius Stručovský a někteří z vás si mě asi budou pamatovat, protože jsem tu kdysi publikoval pár článků a několik povídek. V současné době píšu pro jeden z nejstarších sci-fi webů – Sarden, ale hlavně působím jako zástupce šéfredaktora na JFK-FANS, což je první a jediný fanouškovský web zaměřený na agenta JFK, kterému se v této „rubrice“ budeme věnovat.

 No, myslím, že jako krátké představení to stačí a že můžeme naši rubriku otevřít…

 

 Díl první:

Co je vlastně projekt Agent JFK?

 

   Agent JFK – neboli John Francis Kovář je první ryze česká sci-fi/fantasy dobrodružná série, kterou vymyslely dvě legendy naší fantastiky – Jiří W. Procházka a Miroslav Žamboch.

   Prvním impulsem k jejímu vzniku byl tzv. „sdílený svět“, který v naší zemi chyběl. Ano, vychází tu knižní seriály, jako Perry Rhodan, Mark Stone či DragonLance, ale ryze český sci-fi/ fantasy seriál? TO TU JEŠTĚ NEBYLO!!!

  Jelikož úspěšnost projektu nebyla zaručena ani jmény tvůrců, dohodli se, že napíší první čtyři díly (každý po dvou), které ukážou, zda má takový projekt u českých čtenářů vůbec šanci.

  A výsledek? I přes menší porodní bolesti u prvního dílu se série pořádně rozjela, vyvolala mánii, našla si své fanoušky a kritiky, jak tomu bývá.

  Projekt za dobu svého trvání plní dvě hlavní předsevzetí, která si autoři při tvorbě dali. Ne, není to vydělávání peněz a ovládnutí světa.

   Tím prvním předsevzetím je přibírání dalších autorů (a autorek) na písek, kteří jej svou imaginací rozšíří. Je jedno, jestli je autorem ostřílený harcovník, nebo „nová“ tvář, která ještě neměla příliš mnoho šancí a je mezi čtenáři „neznámá“. Hlavní je hravost, fantazie a touha psát. Díky tomuto předsevzetí jsou v projektu zapojeni spisovatelé jako guru české fantastiky Ondřej Neff, šéfredaktor časopisu Pevnost Tomáš Němec či několikanásobný vítěz soutěže Ikarus Jan Hlávka. Série je jedinečná a nadčasová tím, že každý autor má svůj specifický způsob psaní, má svůj oblíbený žánr (cyberpunk, detektivka americké drsné školy, western atd.) a vytváří tak dohromady úžasnou mozaiku plnou popkulturních (filmových, literárních atd.) odkazů, ve které si každý čtenář najde to své a objeví nové autory, na které by jinak asi nenarazil.

   Dalším stejně důležitým cílem je obrozování dobrodružné literatury, na které autoři vyrůstali a jejich snahou je přinášet čtenářům poutavé příběhy plné akce, dobrodružství a romantiky. A proč?

   Protože je to zkrátka a dobře baví. A protože tahle série vždycky byla a bude hlavně o zábavě. A to je jen dobře, protože podobných projektů je u nás skutečně málo.

   Tak to bylo na úvod asi tak všechno. Pokud jste zklamáni krátkostí textu, tak se nebojte. Příště to rozjedeme pořádně z ostra…

 Oficiální stránky série: http://www.agent-jfk.cz/

Oficiální stránky JFK – FANS: http://jfk-fans.ic.cz/

Martin Sirius Stručovský

zástupce šéfredaktora JFK- FANS