FESTIVAL FANTAZIE 2008 od A do Ž

27. 6. – 6. 7. 2008 Chotěboř

www.festivalfantazie.cz

Avalon – SF klub (zal. 1994) vedený Václavem Pravdou pořádá oblíbené Avalcony od roku 1996, v letech 1998, 2002, 2003 a 2005 pořádal také národní Parcon, v roce 2002 první Eurocon v ČR. Vydával fanzin Zbraně Avalonu, oceněný v letech 1998, 1999 a 2000 cenou Akademie SF&F&H.

Bar – Dotváří atmosféru, je místem setkání, diskusí, příprav na další akce a pochopitelně místem zábavy. Obsluha dlouho do noci, nízké ceny, do 22 nekuřácký, od 22 rozšířený a rozdělený na kuřácký a nekuřácký (přímo v hlavním sále KD s kulečníkem, šipkami, hudbou a dalším zábavným programem – diskotéka, karaoke a další). Pokrytý WiFi.

Cimrman Jára –Nejfantastičtější Čech v programu FF. Přednášky, dokumenty, projekce filmů a her, semináře, koncert, 2 divadelní hry JC. Ale i o dalších vynálezcích a umělcích – Acylpyrin Hysteps, kapitán Nemo, Leonardo da Vinci, …

Čajovna a čepované pivo – K tradiční čajovně v KD přibyla hospůdka s venkovní zahrádkou, jediné kuřácké místo v KD až do 22 hodin. Grilované maso a klobásy, hranolky, bramboráčky, čepované pivo (Rebel) a sudová Kofola. Čepované pivo (Plzeň) najdete i v baru Velký Voči v kině.

Doprava – Pořadatelé zajišťují dopravu speciálními autobusy z Prahy a zpět.

Eurocon – FESTIVAL FANTAZIE navazuje na úspěch Euroconu, prestižního celoevropského setkání fanoušků science fiction a technologií budoucnosti, fantasy a hororu, historie a mytologie, kosmonautiky a astronomie, záhad a UFO, které se konalo v roce 2002 poprvé v ČR. Eurocon přivedl do Chotěboře 1300 fanoušků, z toho 100 z ciziny a 50 ze Slovenska, více než 10 zahraničních hostů, 250 pořadů a 125 projekcí filmů, 13 souběžných programových linií.

Filmy – Filmový program je rozšířen o přednášky doplňující vhodně témata filmů. Projekce v kině zahrnuje filmy nejnovější, vycházející z distribuce i staré, krátké filmy, amatérské filmy, seriály, super zajímavé dokumenty z kabelových televizí. Program zahrnuje řadu projekcí z filmového pásu i z DVD kvalitními projektory na velká plátna. Letos kromě kina i v novém sále pro 150 lidí.

FESTIVAL FANTAZIE = Samostatné programové linie Star Trek, Star Wars, Gatecon, Babylon 5, Duna, Červený trpaslík, SeriesCon (různé SF seriály) a další sci-fi, Pán prstenů, Harry Potter, Zaklínač, eFcon a další fantasy, Slayercon (Buffy a Angel a FireFly), Dozorcon, VampCon, Studna a další horor, Manga&Anime, FutureCon, Jatkon, Festival Járy Cimrmana, OnCon, GameFest, Klasikon, CultCon, Avalcon, MoveCon, InfantilCon, ViragoFest, MaelströM a další program. Celkem až 20 souběžných programových linií. Vážné i humorné, seriózní i smyšlené přednášky spisovatelů, redaktorů, herců, odborníků, fanoušků i laiků, besedy, diskusní pořady, literární dílny, výstavy, divadlo, všechny druhy her, soutěže, prodej her a knih, křty knih, setkání s přáteli, oslavy a párty, bohatá filmová a video projekce, projekce TV dokumentů, koncerty, šermířská vystoupení, …

GameFest – Hráčský con plný her a turnajů (hry počítačové, deskové, karetní, na hrdiny, sportovní, válečné hry miniatur, …), ale i projekcí. DDR, WII, XBox, MaelströM RPG, …

Hosté – Hlavními hosty budou zahraniční spisovatelé (Harry Harrison – prostřednictvím videokonference, osobně Andrzej Sapkowski a Andrzej Pilipiuk), dabéři Lucie Vondráčková, Filip Švarc, Miloslav Majzlík, Kateřina Lojdová, …, záhadolog Ivan Mackerle, … Z ČR a SR se zúčastní řada spisovatelů (např. J. Mostecký, O. Neff, F. Vrbenská, M. Žamboch, …), odborníků, malířů a výtvarníků, překladatelů, redaktorů (O. Herec, J. Kantůrek, V. Ríša, T. Němec, …),  významných fanů a dalších osobností.

Chotěboř – Druhé největší město bývalého okresu Havlíčkův Brod, místo konání.

Internet – Velká část komunikace mezi fanoušky a pořadateli vede přes Internet, zejména na stránkách věnovaných FESTIVALU FANTAZIE www.festivalfantazie.cz nebo prostřednictvím e-mailů.

Ježíšku, já chci plamenomet – Na FF vychází výběr nejlepších povídek této soutěže. Soutěž povídek plných krve, spermatu, špíny, hnisu a jiných hnusů, nikoli však literárních. Kromě této soutěže jsou na FF vyhlašovány výsledky řady dalších soutěží (Aeronautilus, Můstek je váš, …).

Kontrola vstupenek a chování účastníků – rozsah akce a zodpovědnost pořadatelů za životy a majetky vede k nutnosti důsledné kontroly vstupenek jako na všech ostatních velkých kulturních akcích. Důležitá je i kontrola dodržování pravidel akce – zejména nekouření, udržování pořádku apod. Je to i v zájmu účastníků akce a přispívá to i ke kvalitě organizace.

Liga podpory neofanů – Pracuje již několik let a pomáhá novým fanouškům. Mohou se seznámit s děním ve fandomu a mají možnost se zúčastnit pořádaných aktivit a využít nabízené pomoci s organizováním aktivit vlastních. Informace na http://lpn.wz.cz

MoveCon – Nový program zahrnující tanec všeho druhu v čele s orientálním, jógu apod.

Novinky – FESTIVAL FANTAZIE představuje každým rokem několik novinek. V roce 2008 to bude nová budova pro program – Sokolovna, zavedení místenek na filmy, počítání vstupného na půldny, telefon FF Helpdesk pro přednášející, nový registrační systém AMBER pro přihlašování a mnoho dalších.

Oranžová trička – Pořadatelé chodí v oranžových tričkách nebo v modrých sponzorských tričkách Hewlett-Packard. Zajišťují techniku a organizaci, uvádějí hosty, kontrolují vstupenky a hlídají pořádek. Co řekne oranžové tričko, to platí. Když to není jisté, platí, co řekne hlavní pořadatel :-).

Program – Program běží každý den od 8 do 4 hodin, nonstop souběžně až ve 20 programových liniích !!! Vybere si každý. Součástí programu jsou rovněž: burza a dražba vzácných knih, výstavy obrazů, divadlo, Večer fantazie s tombolou o hodnotné ceny, živou hudbou a dalším programem.

Quality – Pořadatelé se snaží o maximální kvalitu programu, doprovodných akcí, technického zabezpečení, ostatního zajištění. Znamená to mnoho set hodin obětavé a neplacené práce ve velmi obtížných podmínkách. Pomozte prosím a udržujte pořádek.

Recepce – Místo registrace účastníka a místo pro získání všech informací, místo pro nákup plakátů, triček, placek a dalších artefaktů aktuálního i minulých ročníků FF. První den FF v Sokolovně, další dny ve vestibulu kina. Při přihlášení a zaplacení předem trvá průchod recepcí jen pár minut, díky novému systému odbavení.

Řádná dovolená – Celých 10 dní fantastické rekreace nabízí účast na celém Festivalu fantazie. Dovolená za nízkou cenu a navíc bohatým programem. Přijeďte s celou rodinou!

Star Trek/Wars/gate con – Tradiční součásti FESTIVALU FANTAZIE. Dosud největší setkání fanoušků těchto slavných filmů a seriálů. Několikadenní zábava – přednášky, diskuse, besedy, soutěže, testy, video projekce, hry a turnaje.

Šermování – šermířská skupina opět předvede svůj program. Účastníci se mohou zúčastnit i OrcLIMPIJÁDY – osvědčeného akčního programu.

Technika – FF má díky partnerství s Hewlett-Packard výborné technické možnosti umocňující zážitek. Digitální projektory ve všech sálech, nejméně 2,5 m široká plátna, vizualizér pro snímání 3D předmětů a jejich projekci, cca 50 počítačů na hry i program, WiFi pokrytí pro připojení na internet, vypalovačky, skener, tiskárny, světelný park, …

Ubytování – Pořadatelé zajišťují ubytování v několika kategoriích – penzion, hotel+, hotel, ubytovna+, ubytovna, internát, lůžko ve třídě, spacák (letos již ne zdarma), s rozdílnými cenami a podmínkami. Zajišťují i dopravu, šatnu, občerstvení, celodenní stravování, půjčovnu vybavení, …

Vstupné – Vstupné na cony obecně je velmi nízké, vstupné na FESTIVALU FANTAZIE je ještě nižší, vztaženo k množství a pestrosti obsahu, od 190,- do 127,- Kč za den! Poskytuje největší možnosti zábavy (desítky hodin, až 20 souběžných programových linií + speciální pořady), zahrnuje přespání ve vlastním spacáku a bohaté účastnické  materiály (informační brožura, barevný plakát, několik časopisů).

Workshop – Literární dílna poskytuje pomoc začínajícím spisovatelům. Ale i jiné dílny najdete na FF.

Xena & Herkules, Čarodějky, Brutální Nulita, Zoufalé manelky – Programová linie ViragoFest zaměřená na hrdinky.

Yetti, Akta X, Atlantida, Egypt, Stonehenge, pyramidy, mýty, historické záhady, … Kde se historie mísí s mýty. MysteryCon letos uvítá Ivana Mackerleho, známého českého záhadologa. Přednášky, diskuse, filmy a televizní dokumenty.

Zahájení – Zahájení prezence v Sokolovně v pátek 27. 6. v 16 hodin. Slavnostní zahájení FF v pátek 27. 6. ve 21 hodin v kině. Ukončení FF v neděli 6. 7. v 16 h.

Žízeň – Žízeň a hlad lze zahnat na několika místech – v jídelnách, v hlavním baru s rozšířenou nabídkou, v hospůdce v přízemí KD nebo speciální Cafélérii v Sokolovně. Dále v kinokavárně Velký Voči v kině a pochopitelně v restauracích v celé Chotěboři.

   

Václav Pravda