Podobně jako v minulých letech je i tento ročník CRWECONu zaměřený především na lidi, které komiks zaujal a chtějí se s ním blíže seznámit, dozvědět se základní fakta, novinky a zajímavosti – a především, potkat se se stejně naladěnými osobami. Účelem akce je těmhle lidem pootevřít dveře a usnadnit orientaci.

Jeden z pořadatelů, Jiří Pavlovský, říká: „Nesnažíme se dokázat všem, že komiks je umění. Komiks je pro nás především zábava – a tenhle pocit chceme přenést i na návštěvníky. CRWECON není důstojná akce, a dokonce na ní není ani vstupné. Je to akce od fanoušků pro fanoušky. Promítání, přednášky, burzy, galerie, křty, filmy, prodej českých a zahraničních komiksů, figurek a triček, to všechno nemá jiný smysl než ukázat, že komiks je fajn… a pokud v někom začne poblikávat plamínek fandovství, tak mu ho pomoct rozdmýchat kýblem benzinu.“

Mezi jednotlivými akcemi stojí za zmínku kupříkladu anime blok, přednáška o fenoménu Star Wars v komiksu, shrnutí nejnovějších komiksových trendů a nejúspěšnějších sérií, představení české verze cenami ověnčené série Mýty, křest dalšího dílu kultovní série Sandman a komiksového přepisu slavného Gaimanova Nikdykde, uvedení nového čísla CRWE, vylíčení reinkarnace X-Menů v podání podivína Granta Morrisona, otevřený pohovor s vydavateli a spousta dalších věcí. Budou tu i akce pro začínající malíře, kteří si budou moci vyzkoušet své schopnosti a naučit se nové triky. A kromě prodeje komiksů, alb, triček a figurek se chystá i dražba originálních kreseb Jiřího Gruse a dalších slavných výtvarníků!

Zlatým hřebem celého večera je vyhlášení ceny Fabula Rasa, první české komiksové ceny, u které o výsledcích rozhoduje právě mohutná skupina komiksových čtenářů sdružených kolem největší české databáze www.comicsdb.cz.

Akci pořádá komiksové nakladatelství CREW s. r. o., které je největším specializovaným nakladatelstvím v České republice. CREW po dlouhá léta představuje českým čtenářům to nejlepší ze světového komiksu. Kromě knížek komiksových příběhů vydává i specializovaný komiksový magazín CREW, zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Mezi nejznámější postavy, které pravidelně v nakladatelství CREW s. r. o. vycházejí, patří Garfield, Spider-Man, Sandman a Batman. Nakladatelsví CREW spolupracuje s největšími komiksovými vydavateli světa jako jsou DC Comics, Marvel, Dark Horse, Top Cow, Dargaud, Delcourt a další.

Na CRWECONU proběhne udělování prvního ročníku ceny

Fabula Rasa

První komiksová cena udělovaná čtenáři!

V zahraničí je tradicí udělovat vedle cen, o nichž rozhoduje kritika, i ceny, které rozdělují přímo „fanové“, tedy ti, kdo žánrem žijí a nejlépe se v něm orientují. U nás se zatím o něco podobného v literatuře snaží třeba Akademie sci-fi, fantasy a hororu – ovšem žádná cena se zatím nemohla opřít o tak velký počet porotců jako je tomu právě v případě komiksového ocenění Fabula Rasa. Jejími členy jsou stovky registrovaných přispěvatelů největší české komiksové databáze www.comicsdb.cz a každým dnem přibývají další.

Na této stránce už dlouhou dobu návštěvníci hodnotí komiksové tituly a poskytují potřebné informace začínajícím čtenářům… a tak je na místě, aby se tahle aktivita dostala i mimo internetové stránky a využila svůj potenciál.

Vzhledem k tomu, že všeho moc škodí, rozhodli se pořadatelé omezit kategorie na ty nejdůležitější: nejlepší komiks, scénář a kresba – a to jak v kategorii českých, tak zahraničních titulů.

A proč zrovna Fabula Rasa? Její pořadatel, David „Zack“ Zachoval tvrdí: „Vzniklo to jen jako slovní hříčka, ale zalíbilo se nám to. Název naznačuje, že komiks je u nás stále ještě nepopsaný list. Nebo taky, že pracovat na komiksu je práce pro rasa. Můžete si vybrat.“

Jiří Pavlovský

About The Author

Leave a Reply