Kronika rodu Spiderwicků (The Spiderwick Chronicles)

 

Musím přiznat, že jsem v životě neslyšel o knize s podobným názvem. Prý je ale předlohou pro tuhle fantasy oddechovku několikadílná knížka pro děti plná obrázků. Autory jsou Tonny DiTerlizzi a Holly Blacková.

Na Spiderwicky jsem šel do kina jednoduše proto, že tam nic dalšího, na co by se dalo koukat, nedávají. Když jsem viděl trailery, byl jsem lehce znechucen a čekal jsem jen další pohádku s chabými triky a ohraným námětem. Z omylu mě vyvedly všeobecné reakce na film, a tak jsem se rozhodl to zkusit. Už ze začátku musím říct, že to nebylo marné. A to i navzdory určitým nedostatkům.

    

    

Matka se třemi dětmi se nastěhují do starého domu po prastrýci Arthurovi. A řeknu Vám, jsou to děcka na zabití. J Pořád se hádají, perou a dělají si naschvály. Takže se není čemu divit, že když se začnou dít zvláštní věci, všechno se háže na jednoho z dvojčat, Jareda. Ten ale objeví zaprášenou knížku po prastrýci, kde se dozví první poslední o magických bytostech, které zde žijí. Chvíli ale trvá, než mu ostatní uvěří.

Problém je, že „kronika“ (ona to totiž žádná kronika není) skrývá cenné informace, které potřebuje jeden zloun k nabytí moci. Je to obr Mulgarath se svou partou zubatých skřetů. (Já osobně dávám přednost překladu zlobr. Ani pojmenování skřeti není zrovna přesné. Dost ale tlachání o těch našich tak oblíbených překladech.) Ubránit knihu prostě vůbec nebude jednoduché.

    

   

Stopáž filmu, který je seskládaný z několika knížek, je pouhých 95 minut. Většina knižních stran padla za oběť svižnosti a rychlému spádu. Z pozice diváka bych tohle vyzvedl jako jednu z hlavních předností. Ale dost dobře si dokážu představit, co to dělá s literárními fandy.

Každá mince má dvě strany, a tak s sebou dynamičnost přináší i zápory. A to je nedostatečné vykreslení fantasy světa. Scénáristé zde nechávají několik nejasností. Například jestli se nachází magická stvoření všude, nebo jen u domu Spiderwicků, a proč se o nich dozvěděl jen Arthur Spiderwick. A hlavně jak se toho dozvěděl tolik. Potom zůstávají otazníky především kolem kroniky.

Od začátku očekávejte vtipné hlášky ať už od lidí, nebo malých slizkých příšerek. Dál se připravte na dostatek akce a napětí, které je bohužel přerušované rodinnými problémy hlavních hrdinů. Ty spíše jen škodí. Nemluvě o troše sentimentu na konci, ale to se očekávalo. Co byste chtěli po hollywoodském rodinném filmu?

    

     

K obsazení a takovým těm věcem. Režie se chopil Mark Waters, který má na kontě například Mezi námi děvčaty.

 

Na scénáři se podíleli:

Karey Kirkpatrick (režie animáku Za plotem)

David Berenbaum

John Sayles

a samozřejmě autoři předlohy

 

O soundtrack se postaral zkušený profík James Horner (Titanic, oba Zorrové, Apocalypto, Trója,…)

 

Hlavní hereckou úlohu získal patnáctiletý (a talentovaný) Freddie Highmore, kterého znáte z Karlíka a továrny na čokoládu. Ve Kronice je na plátně suverénně nejčastěji, také díky tomu, že zde má rovnou dvojroli. Takže se nedivte, když se Vám budou dvojčata Jared a Simon plést. Jejich sestru Mallory, která se zručně ohání kordem, hraje Sarah Boler. Z ostatních herců bych se zmínil snad jen o Nicku Noltem. Je to náš velký, zlý a škaredý obr/zlobr Mulgarath.

     

    

Po shlédnutí traileru jsem čekal podprůměrný stupidní biják s podprůměrnými triky a stupidní zápletkou. Něco, co se snaží napodobit filmy typu Letopisy Narnie nebo Jumanji. Potom jsem ale zjistil, že i s rozpočtem 90 milionů dollarů jsou vizuální efekty dobré (i když je vidět, že ty monstra jsou digitální). No a děj? Na ten jsem díky akci příliš nemyslel. Naštěstí však není „stupidní“.

Možná jste si už všimli, že dabing moc nemusím. Nejvíc mě štve, když nemám možnost si vybrat. Prznění původních názvů nebo nepasující hlasy, to není to pravé ořechové. Tohle je velká nevýhoda filmů takzvaně rodinných – nepromítají se s titulky (většinou).

   

    

Kapka krve by snad neměla vyděsit ani malé děti a pokud nebudete nad dějem moc přemýšlet a nebudete očekávat převratné epické dílo s hlubším smyslem, můžete se dobře pobavit s celou rodinou, nebo klidně s přáteli. Kronika rodu Spiderwicků je film, ke kterému si sednete po náročném dni, dáte si popcorn a colu a užíváte si ho.

 

70%

 

 

oficiální stránky filmu:

http://www.spiderwickchronicles.com/

 

kompletní informace o tvůrcích:

http://www.imdb.com/title/tt0416236/fullcredits#writers

 

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

2 komentáře

  1. Alcil

    Tak samotná recenze je dobrá (mně přijde obtížné psát recenzi na takovýhle fantasy film, který je dobrý, ale nemá nic, co by člověka zvedlo ze židle, jen mi přišla srandovní ta fakta o scénáristech atd., která dle mého trochu narušují strukturu recenze.
    A film jsem neviděl, a nepřijde mi, že bych kolem na něj byl schopný vymyslet dost kontroverzní názor do diskuzí, tak asi ani neuvidím 🙂 (možná tak v telce v sobotu odpoledne za pět let)

Leave a Reply