Ano, přátelé, chápete správně. Robert Jordan, pravým jménem James Oliver Rigney, Jr., skonal 16. září 2007 ve věku padesáti osmi let na vrozenou srdeční chorobu. Zbyla po něm žena, adoptivní syn a spousta fanoušků po celém světě dychtivě očekávajících poslední 12. díl série “Kolo času”, který už nikdy nedopíše. Pocity spojené s jeho smrtí asi nejlépe vyjádřil jeho kamarád Jason na oficiálním blogu Roberta Jordana:

    “…myslím, že jsem (v tu chvíli) cítil širokou škálu emocí. Byl tam samozřejmě smutek, a šok, protože z předchozího vzkazu na blogu to vypadalo na dobré zprávy, ale bylo tam taky…co? Zklamání? Lhal bych, kdybych byl řekl, že jsem nebyl ani trochu zklamaný z myšlenky, že RJ nakonec nedokončí závěrečný díl Kola času. Jsem si jistý, že většina z vás to cítila podobně. Tak jako on s námi mluvil otevřeně až do konce, budu otevřený i já k vám. Myslím si, že jsme všichni smutní a alespoň trošičku frustrovaní z toho, že A Memory Of Light (název posledního dílu, pozn. překl.) nebude dokončený tak, jak jsme chtěli a doufali, že bude…”

 

Nebuďme ale na RJ přísní. Jeho vina to určitě není. Ba naopak, dělal vše pro to, aby sérii včas dokončil. Prý s nemocí zuřivě bojoval a zůstal věrný aielskému – Till shade is gone, till water is gone, into the Shadow with teeth bared, screaming defiance with the last breath, to spit in Sightblinder’s eye on the Last Day.” – až do posledního dechu. A už jen za to bychom si ho měli vážit. Bohužel, ne vše v tomto světě končí happy-endem.

 

Pro všechny, kteří se obávají, že Kolo času se rovněž předčasně zastaví těsně před vytouženým závěrem, mám ovšem dobrou zprávu. Robert Jordan počítal i se svým hořkým koncem, a proto si psal poznámky a snažil se předat co nejvíce podrobností o klíčových dějových partiích rodině, aby knihu mohl v nejhorším případě dokončit jiný autor. Tak se nakonec stalo a 7. prosince 2007 bylo rozhodnuto, že sérii završí Brandon Sanderson. Anglicky psané vydání knihy “A Memory Of Light” se očekává na podzim roku 2009.

 

Na závěr tohoto krátkého, ale neméně smutného oznámení bych chtěl panu Jamesi “Jimu” Rigneyovi alias Robertu Jordanovi a stejně tak i jeho úchvatnému, působivému dílu vzdát hlubokou úctu a zároveň se s ním rozloučit citátem:

        “He came like the wind, like the wind touched everything, and like the wind was gone.”

(„Přišel jako vítr, jako vítr se dotkl všeho a jako vítr odešel.“)Zdroje:

Wikipedia (anglicky)

Oficiální blog Roberta Jordana na Dragonmount.com (anglicky)