MaelströM a LU MKP představuje: Fenomény (nejen) moderního comicsu, filmu, hudby, her a životního stylu


Pozvánka na území, které se zdá málo zmapované. Zdání ovšem klame, fenomény Hentai a Gothic Lolita (ODTAJNĚNO dle 81723/97f) jsou integrální součástí moderního životního stylu své země – comicsu, animovaných filmů, hudby, počítačových her a kultury obecně. Oba jsou čistě japonské a jako takové vypovídají o specifické mentalitě obyvatel více než většina ostatních, oficiálně i neoficiálně známých. Oba mají stále se rozrůstající zázemí nejen v Zemi vycházejícího slunce, ale také na Západě. Pokud i vy rádi získáváte nové informace o současném dění, které žije mimo zájem mainstreamových médií, o to více jste vítáni.

24. 1. 2008
Hentai – Jan Kuděla, MaelströM

Hentai – japonské slovo znamenající abnormalitu. V ostatních zemích se tímto slovem označují anime, manga a počítačové hry s erotickou nebo pornografickou náplní. Krátký přehled tvorby, zdrojů a fanouškovských komunit. Ukázky, teorie, klasifikace. Druhy, nebezpečí, právní problémy.

(již PROVEDENO na základě dobrozdání MM č. 6936/21g)

31. 1. 2008
Gothic Lolita – Alena „Alizbeta“ Veselá, MaelströM

Nejenom móda plná krajek a sukýnek nad kolena, ale i ve světě stále populárnější životní styl. Chcete vypadat jako viktoriánský aristokrat a zároveň jako cukrová panenka? Lolitka umí obojí, kombinuje totiž eleganci a roztomilost těmi nejrozmanitějšími způsoby. Gothic Lolita je módní styl s obrovskou popularitou. Za tu vděčí spojení protikladů strohého, temného, „gotického“ 19. století s „růžovou“ módou dnešních náctiletých. Toto „běsnění“ jako každý skutečný životní styl zanechává nesmazatelné stopy, které si názorně předvedeme. S ukázkami Gothic Lolitas v comicsu, animovaném filmu, hudbě, hrách apod.

Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 19 hod. v malém sále Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1

Cena vstupenky: 35,- Kč

Občanské sdružení MaelströM – http://www.maelstrom.xf.cz

Městská knihovna v Praze – Lidová Univerzita – http://lu.mlp.cz

 

Nový literární server MEZERA.ORG

Nakladatelství M E Z E R A spustilo na sklonku roku 2007 nový projekt – literární server www.mezera.org, který je podstatně propracovanějším pokračovatelem testovacího publikačního prostoru www.imezera.cz (2006–2007), na kterém se potvrdilo, že amatérští autoři mají zájem o vstřícné, popř. kritické reakce ze strany čtenářů na jejich více či méně povedenou tvorbu, že chtějí nechat své literární pokusy prověřovat a zdokonalovat se tak v řemesle. Na stejném principu funguje už dlouho celá řada amatérských serverů, mezera.org se však chce tomuto fenoménu věnovat komplexněji a nabídnout veřejnosti další podpůrné podprojekty a workshopy.

Nový server mezera.org umožňuje začínajícím autorům nejen jednoduše publikovat svá díla, řadit je podle žánru nebo formy do kategorií a získávat zpětnou vazbu od nejširšího čtenářského publika, ale také od dvou nezávislých redakcí. Hodnocením děl a zvýrazňováním těch zdařilejších se zabývá jednak redakce nakladatelská (podpora děl, která mají šanci uspět i v knižní podobě), jednak redakce z řad aktivních uživatelů serveru. Autor tak má možnost získat názor na svou tvorbu z více různých úhlů pohledu. 

Provoz serveru zpestřuje občasné vysílání internetové literární stanice Rádyjo Mlha, které přináší původní pořady i záznamy z různých literárních akcí v ČR, čtení děl uveřejněných v rámci publikačního prostoru atd. Během roku 2008 bude spuštěno celodenní vysílání.

Souběžným – na internetu ojedinělým − projektem je literární hra MEZOlit (www.mezolit.org). Jde o originální workshop, v rámci kterého může kdokoli spolu s dalšími autory vytvářet společný příběh. Každý jednotlivý autor tvoří děj týkající se jím zvolené postavy, do které se literárně vžívá. Systém řeší i fyzický souboj nebo protichůdné záměry hráčů. Výsledkem by měla být nejen zábava, ale pokud možno také zajímavý příběh. Autory má naučit, že psaní, aby bylo dosaženo nějaké úrovně, není jednorázová záležitost, ale dlouhodobý proces. 

Server MEZERA.ORG si v krátké době své existence (necelé tři měsíce) získal svou přízeň a publikováno bylo již více než 1200 děl začínajících literátů, denně ho navštěvuje kolem 1500 příznivců.

Během prvního pololetí roku 2008 bude server rozšířen o tyto služby:

Autoři, kteří se setkávají s publikačními možnostmi v praxi, budou mít možnost využít autorsko-právní poradnu nebo si nechat ohodnotit jakýkoliv svůj text kompetentním odborníkem v oblasti literatury či překladatelství (mezera.org spolupracuje s literárními kritiky, překladateli i známými autory). Připravuje se burza překladů − podpora začínajících i zavedených překladatelů, kteří budou moci umístit ukázku své práce na internet a jeho prostřednictvím jej, mimo jiné, nabídnout veřejně k vydání. Odborná veřejnost bude o této službě informována. Další v pořadí je antikvariátek (momentálně prochází rekonstrukcí) – poptávku i nabídku starých i nových knih si díky jednoduchému systému edituje každý zadavatel sám. Plánovanou součástí webu je také multikulturní sekce, kde budou moci svoje díla publikovat i začínající literáti z řad národnostních menšin či příznivců ze zahraničí.

Projekt vznikl ve shodě s celkovým zaměřením nakladatelství, které se dlouhodobě zabývá podporou začínajících nebo méně známých, přesto výjimečných autorů. Připravuje se třetí ročník Rádce pro (začínající) spisovatele, novináře a překladatele poskytující odborné teoretické i databázové zázemí pro všechny, kteří by se rádi prosadili v oblasti psaného slova, ale zatím třeba nevědí, jak na to. Edice Bez hranic zviditelňuje současné autory i v zahraničí – jejich texty vycházejí v bilingvní podobě, doprovázené ilustracemi současných mnohdy rovněž právě se prosazujících malířů či ilustrátorů.

www.mezera.org

www.mezolit.org

About The Author

Leave a Reply