Vítejte v paralelním světě, kde má každý člověk svého daemona, zvířecího společníka, který je částí jeho duše a jsou spolu nerozlučně spojeni. Vítejte ve světě Lyry Belaquy, dívky, která se zaplete do vysoké hry. S pomocí zlatého kompasu, jenž ukazuje Pravdu, cestuje na sever, kde se musí postavit organizaci, která si říká Magisterium…

     

    

Zlatý kompas o sobě dával vědět už dlouho dopředu. První informace pronikly ještě před novým vydáním knižní předlohy, které mimochodem vypadá vážně dobře. Bohužel jsem si zatím nenašel čas k tomu, abych si ho přečetl, což hodlám co nejdříve napravit. Autorem je Philip Pullman, jeden z předních anglických fantasy autorů. Proslavila ho především trilogie Jeho temné esence (dříve přeloženo jako „Jeho šerá hmota“). Její první díl, který původně nesl název Světla severu, je dnes známý jako Zlatý kompas.

Poté, co se posadíte do křesla a konečně skončí reklamy, na vás scénárista a režisér v jednom, Chris Weitz, vychrlí několik informací o světě, ve kterém se příběh odehrává. Vysvětlování je potřeba celkem hodně, protože Pullmanův svět je poměrně složitý. Většina informací je ale podána velmi obratně.

   

   

Dostáváme se k průšvihu celého filmu. Ten průšvih má název 113 minut. Tak obsáhlé vypravování, jako je Zlatý kompas, se nedá nacpat do této stopáže bez znatelných nedostatků. Spoustu času zabere načrtnutí prostředí a základního problému a už nezbývá dostatek pro souvislý děj nebo pocity postav. Nestihnete se do nich vžít, jen sledujete, jak děj přeskakuje od jedné pasáže ke druhé. Vidíte, jak postavy proplouvají příběhem bez jasného cíle, události se k nim samy připletou. Možná to teď vyznívá úplně hrozně, ale není to tak. I přes tento nedostatek na Vás čeká hezký film, na který se dá koukat. Musím říct, že Weitz zde neměl ani trochu lehký úkol. Přetvořit knihu s tak rozsáhlým filozofickým podtextem do krátkého, jednoduchého a srozumitelného příběhu, to není jen tak.

A ono se to povedlo (v mezích možností). Další, kdo na tom mají zásluhu, jsou určitě animátoři. Museli vytvořit nejen různá panoramata a lední medvědy v brnění, ale také ony výše zmiňované daemony. Zvířata od krys, přes ptáky a opice, až po vlky. Všichni se totiž mají chovat jako lidé a všichni do jednoho umí mluvit.

    

   

Grafické zpracování nemá chybu, ale zkuste si představit, jak začínající dvanáctiletá herečka musí hrát s atrapou medvěda a s imaginárním zvířátkem jménem Pantalaimon. I přesto to Dakota Blue Richards jako Lyra Belacqua zvládla dobře a může být ráda, že jí tam nešoupli medvěda živého. 🙂

Potom tu máme bondovskou dvojici Daniel Craig a Eva Green v rolích Lyřina strýce Asriela a divoženky, která jim pomůže proti Magisteriu. Craig zatím odehrál jen pár minut, ale v druhém díle by se to mělo změnit.

Další dvojka jsou Saruman s Gandalfem: Christopher Lee a Ian McKellen. První z nich jako vysoce postavený člen magisteria a druhý jako Iorek Byrnison (pouze jeho hlas, protože Iorek je ten lední medvěd :-)). Takže jestli nechcete přijít o McKellenův pověstný dabing, tak si musíte vybrat představení s titulky.

   

   

Poslední postava, o které bych se chtěl zmínit, je Marisa Coulter v podání Nicole Kidman. Nechávám si ji nakonec proto, že je to hlavní záporačka, a zároveň ta, co odvedla nejlepší výkon. Krásná, ale podlá představitelka Magisteria, což je organizace podobná katolické církvi, působí po celou dobu výborně. Právě kvůli narážkám na církev se na Zlatý kompas strhla vlna kritiky, i když ve filmu se vyskytují pouze v umírněné, náznakové, formě.

Zlatý kompas byl srovnáván snad se všemi fantasy filmy poslední doby. Nejzajímavější se mi ale zdá přirovnání k Narnii. Oba příběhy mají mnoho společného, ale Philip Pullman je autorem ostré kritiky vůči Lewisovi a jeho knihám. Odsuzuje ho za propagování křesťanství, rasismus a sexismus. Zmiňuje například podobnost lva Aslana a Ježíše, nebo fakt, že Lewis se záměrně nevěnuje dívčím postavám, případně je staví do záporné role (Bílá čarodějnice). Takže jestli někdy potkáte pana Pullmana osobně, neříkejte mu, že jeho svět je stejný jako Narnie. 🙂

Protože se jedná o film pro děti, vyhnuli se filmaři jakýmkoli záběrům na krev a brutalitě, což je u souboje obrněných medvědů nebo u větší bitvy dost škoda. Stejně tak, jako bylo na začátku všechno vysvětlování bezproblémové, na konci si to musel Chris Weitz vynahradit přemírou „kecání“. Toho už se mohl klidně ušetřit. Fakt je, že i takhle odstranil pár kapitol na konci, takže by to možná byl moc radikální řez.

Alexandre Desplat je autorem hudby, která je sice ucházející, ale žádné překvapení se nekoná…

      

    

To je snad vše, co jsem chtěl říct. Zlatý kompas mě nezklamal, položil základy pro další díl trilogie, jenž nese název Jedinečný nůž. Věřím, že pokračování bude ještě lepší díky tomu, že už víme, kdo, kde, proč a co dělá, a nebudeme se zabývat dalším vysvětlováním. Třeba dostanou herci konečně větší prostor.

Tentokrát s procenty…

77%

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

13 komentářů

 1. Filip Pivoňka

  Jinak Pullmanova trilogie Jeho temné esence je jako celek mistrovské dílo, jedna z myšlenkově nejodvážnějších a nejvážnějších fantasy posledních let. A svět tohoto románu je naprosto svébytný a originální (i když zálibu v pseudoviktoriánských světech Pullman prokázal už v předchozích románech. Ale vědecká fantastika to rozhodně není. 🙂

 2. Filip Pivoňka

  Recenze by mohla být napsaná líp, je opravdu příliš popisná a jazykově chudá. Ocenil bych, kdyby si autor zjistil trochu víc o pozadí knihy (nejlépe si jí přečetl). Christopher Lee nehraje rektora, ale jednoho z vysoce postavených členů Magisteria, Eva Green nehraje čarodějnici, ale divoženku. Ale jinak s hodnocenám souhlasím, film je příliš překotný, jednotlivé epizody jsou jen lehce nakousnuty a pak se děj hned žene dál, divák se do příběhu nestačí vžít. Film je "pouze" hezký, ačkoliv mohl být skvělý. To, že se další díl nenatočí se dalo čekat, nedokážu si představit, jak by si Američané poradili s neuvěřitelně rouhačským druhým dílem. Možná je to dobře, že nevznikne…

 3. Martin

  tak to vypadá, že další díl asi nebude.
  Důvod je prostý – Zlatý kompas vydělal příliš málo.
  Má pro vás ale dost dobrou zprávu – studio New lin cinema konečně dostalo rozum a dohodlo s Peterm Jacksonem a vypadá to, že Hobit už zcela jistě začíná klepat na dveře. A film to bude dvoudílný. První část by měla přijít do kin na vánoce 2009

  • Hawk

   Jestli je to pravda a další díl nenatočí, tak to bude škoda. Třeba se ještě rozhodnou to zkusit.
   K Hobitovi: Jackson bude producent, o režisérovi se ještě rozhoduje. Jedna z možností je prý Sam Raimi. Těšte se taky na Iana McKellena jako Gandalfa.
   Že to budou dva díly, to je celkem zajímavé. Nejspíš Hobit: Cesta tam… a Hobit: a zase zpátky 😀
   Už se těším.

   • Gandalf

    Jaaaj, ja se těším v Hobitovi na hádejtekoho 😀

   • Hawk

    u tebe si Gandalfe vážně netroufám hádat 😀

 4. Katriška

  Hm, recenze taková bez šťávy, ale mnohé mi to řeklo. tak snad za to dík. Zaujaly mne ukázky na film, kde mne celkem překvapilo, že nepůjde o tuctový svět fantasy (jako například Narnie apd.) ale spíše takovou vědeckofantastiku. To mě trochu uklidnilo, protože filmů(i knih) plných draků a vykradených bytostí mám už dost.

Leave a Reply