DOWNLOAD
MFantasy e-magazín č.5
MFc5.zip

Partneři e-magazínu:

 fantasyplanet.cz annun.sk saspi.cz 
SardenPevnost.CZ

Obsah:

FILM
5
Faunův labyrint
7
Beowulf a Grendel

HUDBA
10
Rhapsody of Fire

14 Irská hudba v ČR a zahraničí
15 James Horner – Krull


LITERATURA
16 
Knižné novinky 10/2007

17 Meč z Flatlandu
18 Jonathan Carrol: Měsíční kosti
19 Co ještě (možná) nevíte o

    Húrinových dětech

22  Robert Ervin Howard

PC HRY
24
Prince of Persia
27 Pirates of the Carribean – at  world‘s end


PUBLICISTIKA
29
Irský tanec a step v ČR
30 Kam za fantasy uměním


ROZHOVORY
31 Rozhovor s Jurajom Červenákom
33 Rozhovor s Ondřejem Neffem


TVORBA

POVÍDKY
35 J. Hons – Pozor na zdání…to často klame
39 Yuyka – Řád Severních lesů
41 Filip Pivoňka – Kaple
47 Dia – Stříbřitá

POEZIE
50
Yuyka – Píseň války

51 Hawranna – Růže a trny
52 Hawranna – Zpoveď
53 Hawk – Poslední píseň

54 Tucna – Balada o duši
55 Aureola – Nemrtvá

56 Memphis – Z hlubin duše

MFANTASY
57
Necronomicon – kroinka děsu
58 Vampires – children of the night

59 ZAUJALO NÁS

60 CREDITS

EDITORIAL:

Vzpomínám, vzpomínáš, vzpomínáme?

           

            Je to více jak rok a půl, co vyšel poslední e-magazín. V průběhu té doby mi mraky lidí kladly tu samou otázku: „Proč?“. Proč necháváš MFantasy na pospas, proč se nesnažíš využít potenciálu. Redaktoři se ptali proč už nejsem ten Epic, kterého znali.

            Někdy v životě si občas člověk musí udělat pauzu, i když nechce. Tempo v roce 2006 pro mě bylo vražedné a nedalo se to vydržet. Omlouvám se tedy všem, které jsem tímto zklamal, především redaktory, kterým jsem vzal iluze o tom, jak vše bude dlouhodobě dokonale šlapat jako hodinky. Několika jednotlivcům se také omlouvám za to, že jsem je přivedl k ateizmu J (ahoj Geme). Ale co se dá dělat, život už je někdy takový.

            Avšak nadpis „Vzpomínám, vzpomínáš, vzpomínáme?“ jsem rozhodně nepoužil proto, abych v editorialu řešil důvody, pro které jsem byl já, a se mnou tedy i podstatná část MFantasy mimo provoz. Vzpomínáme proto, že za více jak tři roky, kdy MFantasy na internetu působí, prošlo skrze MFantasy více redaktorů. Stejně jako mě, i je někdy dostihl čas a špatné okolnosti, a na psaní a činnost na internetu prostě přestali mít čas. Přesto právě těch několik prvních redaktorů, kteří se pustili do dlouhého boje a založilo se mnou MFantasy, bylo i pro můj život klíčových. Zdá se vám to nadsazené? Tak si to zkusme trochu probrat. S MFantasy jsem začal v roce 2004. Nebýt podpory skupinky mladých středoškoláků z Rakovníka, tak bych nikdy u MFantasy nevydržel. A pochybujete snad, že vést tři roky takový projekt, jako je MFantasy, člověku nezmění život?

            Díky toho, že mi pomohli zůstat u tvorby MFantasy, jsem zůstal také u tvorby webů, kterou jsem ještě o něco málo zdokonalil a přeorientoval se později spíše na grafiku. Takže dá se říci, že mé budoucí povolání jejich pomoc v počátcích také ovlivnila. A ve výčtu souvislostí by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho.

            Toto číslo je tedy vzpomínkou na ně – na Hawrannu, Istimora, Hecubaha a další, kteří pomáhali s MFantasy v plenkách, když jsme neměli ani tušení, kam až to s MFantasy dotáhneme. Vzpomínáme a zároveň se s většinou z nich loučíme. Po pár letech provozu děláme definitivní čistku redakce a zůstávají přirozeně jen aktivní členové. S tím souvisí také to, že v měsíci prosinci budeme přijímat několik nových redaktorů.

            V tomto čísle najdete pouze omezené množství aktuálních informací. Podepsal se na tom fakt, že jde spíš o výběr z recenzí a článků za poslední rok. A pokud jde o tvorbu, je to v mnoha ohledech souhrn toho nejlepšího, co na MFantasy kdy vyšlo. Právě v sekcích Povídky a Poezie si tedy myslím, že o zábavu a dobré počtení je postaráno.

            Za zmínku také stojí, co plánujeme do budoucna, když už jsme MFantasy e-magazín obnovili. Rozhodně je toho více. V prvé řadě chceme trochu reorganizovat redakci. V několika týdnech hodně změn zažije MF Ring, tedy různé projekty hostující u nás. Celé MFantasy se bude stěhovat na nový server už v lednu a chystáme nový redakční systém, lépe uzpůsobený tomu, že e-magazín bude v budoucnu, a možná už brzy, v tištěné podobě. Ano, slyšíte dobře. Nečekejte, že ho uvidíte v novinových stáncích, ale přesto pro vás, čtenáře, bude dostupný v tištěné verzi. Objednávat se bude skrze internet.

            Pro rok 2008 je také cílem vydat v tištěné verzi výběr toho nejlepšího z MFantasy. O tom je však ještě předčasné mluvit.

            A jestliže jste i nadále fandy MFantasy, zvláště pak nyní, když se věci začaly zase hýbat, máme pro vás překvapení v podobě chystaného e-shopu, kde budou oficiálně k dostání trička a hrníčky MFantasy.

            Přeji vám všem Vánoce bez zbytečných stresů, aby vám nechytl stromeček, abyste se příliš nezadlužili, a aby tchýně pod stromeček nechtěla počítač s konstatováním, že chce využít Skype pro neomezená volání k vám domů.

Epic Arborius
(též znám v civilu jako Miroslav Kaleta)