Číst prvotinu některého autora je vždy trochu risk. Přes všechnu nezávislost vás pronásledují předsudky a očekávání šmejdu..A tak automaticky hledáte chyby. Odsuzujete. Odsuzujeme.
Jednoho dne mi bylo sděleno,že si mám přečíst knihu jistě autorky Anlii. Od začátku mi samozřejmě byla sympatická pseudonymem,který končí stejně jako můj na –lia.Ale to jen na okraj.

Zatím nevydaná na papíře je kniha k sehnání pouze na internetu,ale za tu ,,námahu“ stáhnout si jí vám víc než stojí.Začíná prologem,který vám vlastně na začátek nic neřekne a jeho vysvětlení se naskytne až pomalu v závěru. Následují mírně odlehčené situace ve škole při vybírání budoucího zaměření žáků a podobně.Náměty fantasy se plynule mísí se současnými tématy a celé to vyzní velice přirozeně a mile.Zápletek je hned několik,ale nakonec mezi nimi můžete najít souvislost.Chvílemi jsou mírně nepřehledné a je jen na čtenáři usoudit,jestli to byl autorky záměr nebo ne.Nicméně v konečném výsledku to ani moc nevadí.

Pokud nejste vyložení příznivci ,,plivání jater“ a podobných chuťovek ve stylu Conana,tak vás děj určitě zaujme.Není pochyb,že kniha je vtipná.Je tu velký kontrast mezi vysokou politikou a školáckými dohady (kupříkladu sázka o to,kdo s kým vydrží jak dlouho chodit a podobně).

Zaujala mě také propracovanost vztahů a detailů,při kterých si čtenář snadno představuje co se děje a zároveň to neuráží jeho osobitou fantasii.Zajímavé je řešení světů.Vodní svět trochu připomíná Star Wars,ale rozhodně nekopíruje.Není to pohádka ve stylu ,,ták a teď skočim do vody a vydržim tak padesát čtyři a půl minuty“.Tím myslím,že autorka si očividně dala práci,aby se jí hrdinové neutopili.

Po přečtení se vás zmocní dodatečná atmosféra knížky a vydrží vám ještě pár dní,což je dobréJ.Za sebe už nemám co dodat,jen že se mi to moc líbilo,vydržela bych takové dílko číst o mnoho déle. Vřele doporučuji.

 
A přestože nemíním zlehčovat schopnost čtenářů pátrat po internetu,tak uvedu i adresu,kde se dá kniha stáhnout www.anlia.cz .

 

Finvelia

About The Author

6 komentářů

Leave a Reply