Faunův labyrint (El Laberinto del Fauno)

Faunův labyrint / El Laberinto del Fauno / Pan´s Labyrinth

Mexiko, Španělsko, USA: 2006, česká premiéra 9. 8. 2007 (španělština, titulky)

Režie: Guillermo del Toro

Hrají:Ivana Baquero, Doug Jones, Sergi López, Ariadna Gil, Maribel Verdú, Álex Angulo, Federico Luppi

 

Guillermo del Toro, mexický režisér a scénárista, už přivedl na svět snímky jako Stroj času, Hellboy a Blade 2. Nyní se k nám dostal poněkud netypický film Faunův labyrint. Na první pohled možná další Hollywoodský biják, který nezadržitelně spěje k nevyhnutelnému happy endu, ale del Toro určitě není typický Hollywoodský režisér… Z dětské fantazie vytvořil psychologické drama a krutou realitu druhé světové války spojil s nadpřirozeným světem plným magie. A kupodivu tato symbióza funguje.

Ocitáme se v roce 1944, ve Španělsku. Je už po občanské válce, ale partyzáni dál bojují proti fašistickému režimu. Ofélie (v podání dvanáctileté Ivany Baquero) přijíždí se svou matkou (Ariadna Gil) za nevlastním otcem, kapitánem španělské armády. A právě toto je náš záporák. Sergi López se ve své roli brutálního maniaka cítí jako blecha v psím kožiše :o). Ano, tohle je důvod, proč film není přístupný pro děti do patnácti let. Del Toro velmi naturalisticky popisuje (nebo spíše ukazuje) utrpení a násilnosti války. Občas jsem vážně nevěřil svým očím.

     A co teprve potom, když jsem viděl ty masky a kulisy… Vlézt se do rozpočtu 19 milionů dolarů a přitom vytvořit dokonalé postavy fauna, či „nečlověka“ (jakéhosi pojídače dětí), to chce talent. Právě masky, to bylo to, čeho jsem se nejvíc obával, ale ukázalo se, že celkem zbytečně.

     

      

     Během vyprávění, kdy se Ofélie snaží utéct do podzemního království, přičemž jí pomáhá starý faun se splněním tří požadovaných úkolů, se objeví několik rušivých prvků v podobě nelogického chování postav ve prospěch příběhu, protože jinak by to asi del Toro nedotáhl tam, kam zamýšlel. Ale co se dá dělat, takovou menší vadu na kráse mu jsem schopný odpustit.

     Ať už se jedná o pasáž hororovou, pohádkovou, psychologickou, či fantastickou, atmosféru prostředí podkresluje hudba Javiera Navarrete. Celý soundtrack se line v pomalém, řekl bych až jednotvárném tempu. Nicméně, základní melodii s textem: „hm-hm-hm-hm-hm-hm-hm“ z hlavy nedostanete ještě pěkně dlouho po skončení filmu. Musím říct, že z toho mám dobrý pocit. Krásně se u toho píše.

      

        

     Neméně dobře se na filmu podepsali i samotní herci, s mladičkou Ivana Baquero v čele. Ostatní s ní jen drželi krok, přičemž nejlepší výkon z nich předvedl López v roli „člověka“, jenž se neštítí rozmlátit někomu obličej flaškou od piva; a samozřejmě také Doug Jones pod maskou fauna a pojídače dětí. Myslím si, že jeho výkon byl přinejmenším skvělý.

     Del Toro natočil pohádku pro dospělé, kdy kamera neuhne ani při nejodpornějších scénách. Faunův labyrint je příběh plný imaginace, tužeb a snů. Reálný svět dostal možná až příliš prostoru na úkor fantastické linie příběhu. Ale i tak je to vítané zpestření oproti americkým výtvorům. Svou netypičností a vyjížděním ze zajetých kolejí si získal mé sympatie. A ještě jednou chci vyzdvihnout úlohu maskérů a skladatele, kteří zařídili tu neopakovatelnou atmosféru (o hercích ani nemluvě).

 

 

 

 

Mé hodnocení: 85%

 

 

Oficiální stránky, kde najdete informace o filmu i trailer: http://www.panslabyrinth.com/

Zvláště pak doporučuji sekci s obrázky „zpoza scény“. A k poslechu je zde CELÝ SOUNDTRACK.

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

3 komentáře

  1. Lavran

    Nadprůměrný a jedinečný film, průměrná a fádní recenze. Chtělo by to psát mnohem originálněji a čtivěji. Pro inspiro navštiv nějakou z předních českých stránek věnovaných všemu o filmu (např. moviezone). Nechci tedy být škarohlíd…to zas ne!:)

Leave a Reply