Spider-man 3: USA, 2007, délka 140 minut

 

Režie: Sam Raimi

 

Scénář: Sam Raimi, Stan Lee, Steve Ditko, David Michelinie, Todd McFarlane, Ivan Raimi, Alvin Sargent  …můžete si vybrat 🙂 ti první přispěli největší měrou

Hrají: Tobey Maguire (Peter Parker alias Spider-man), Kirsten Dunst (M.J.), Thomas Haden Church (Sandman), James Franco (Harry Osborne), Topher Grace (Venom), Bryce Dallas Howard (Gwen Stacyová)

 

Hudba: Christopher Young

   

 

Musím se přiznat, že teď nevím, co napsat do začátku, takže se na to radši vrhnu rovnou… Všichni fanoušci Spider-mana už napjatě očekávali třetí díl. A musím říct, že ti, kdo se nejvíc těšili, byli nejspíš zklamaní. Očekávali ještě lepší výkon, než u předešlých částí a to se nezdařilo. Já, jelikož jsem si nedělal naděje na nějaký dech beroucí zážitek, jsem docela spokojený…

 

Příběh

Třetí díl začíná přibližně tam, kde skončil ten druhý. Peter a M.J. jsou konečně spolu. Harry se chce pomstít za smrt svého otce. Děj začíná skákat od jedné postavy ke druhé a tím se značně zpomaluje, dost dlouho trvá, než se konečně začne něco dít. Možná to Sam Raimi s tou složitostí přehnal, protože se snažil do jednoho filmu nacpat velký kus Spider-manovy historie.

Peter řeší problémy s M.J., do čehož se ještě připlete jejich kamarád Harry. Ani jeden z nich neví, co vlastně chce a jejich vztahy se bortí. Harry objevil otcovy zbraně a snaží se zabít Petera, čímž si jen přivodí vlastní zranění.

Poté, co Spíďův oblek změní barvu díky symbiontovi z vesmíru, se začně měnit i sám Peter. Spolu s větší sílou získá i dost špatných vlastností. Tato pasáž filmu mě zaujala nejvíc. „Zlý Peter“ s ulíznutými vlasy vypadá… hm… komicky? Možná, ale je to zajímavé zpestření celého filmu. Raimi tady ukázal, jaký je „hračička“ a Maguire dostal dost prostoru pro své snažení. Právě na takovýchto scénách se rozdělí diváci na odpůrce a fanoušky, protože je to na hraně, někomu se to líbí, někomu se to zdá směšné.

Mezi tím se Spider-man stíhá potýkat s (ne úplně)zloduchem Sandmanem. To je uprchlý trestanec (shodou okolností vrah Peterova strýce), který náhodou spadl do jámy s pískem, kde se zrovna provádí nebezpečné pokusy. Náhoda tu celkově hraje až moc velkou roli. Tato postava vyvolává smíšené pocity, protože krade pro svou nemocnou dcerku, ale po cestě bez rozmýšlení zabíjí.

A nastoupí třetí protivník: Venom. Konkurent, který se za pomoci symbionta mstí Parkerovi. Ale to už vážně zabíhám, kam bych neměl. Prostě bude bitka a kdo se s kým spojí (a jestli bude happy end), Vám už prozradit nemůžu.

 

   

Efekty

Film spolykal něco kolem 300 milionů dolarů, což slibuje nejen vynikající vizuální stránku. Ale nesmíme zapomínat, že trvá téměř dvě a půl hodiny, takže se peníze rozemlely do akčních scén přímo nasáklých počítačovými triky. Aspoň je na co se dívat.

 

   

Hudba

Z doprovodu ke Spider-manovi jsem trochu na rozpacích. Nevím, co si o tom myslet, rozhodně je to úplně něco jiného, než jsem čekal. Když si to tak pouštím doma, nijak mi to nepřipomíná onen film. Toto radši nechám na hudebních recenzistech…

 

Herci

Hračička Raimi si vymyslel složitý příběh a Maguire měl co dělat, aby postavu hrdiny zvládl. Nejlépe dopadl asi představitel jeho oponenta Topher Grace (Venom). Ani ostatní si nevedli zase tak špatně…

 

Závěr

Hodnocení tohoto filmu musím nechat na každém z Vás. Ohlasy se můžou lišit podle vkusu, či míry empatie. Na jednu stranu může být Spider-man 3 dobrým filmem, kde nechybí akce ani city. Na druhou stranu někteří řeknou, že jednička a dvojka byly lepší, že je to „přeplácaný a trapný“. Já se přikláním k prvnímu tvrzení, ale Vy se rozhodněte sami.

„Vždycky máme na výběr.“ …jak řekl v závěru hlavní hrdina.

 

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

11 komentářů

 1. Ján Ščigulinský

  Proste toto nie je recenzia. v recenzií máš ty predniesť svoj názor na film/hru/knihu. ty si ale namiesto recenzie použil "útek" a tak mi vlastne uniká dôvod, prečo si ju vôbec písal ak sa o všetkom má rozhodnúť sám čitateľ…
  Prepáč mi tú tvrdú kritiku, ale inak to nejde. snáď to nabudúce bude lepšie.

   • Ján Ščigulinský

    Ale veď práve v tom to je – ide o recenziu – hodnotíš klady a zápory a nakoniec vyslovíš svoj názor, svoje hodnotenie. Všetci vieme, že každý si vytvorí svoj názor, ale v recenziu píšeš práve kvôli opisu filmu (a ten musí byť komplexnejší) a kvôli tvojmu (subjektívnemu) hodnoteniu.

   • Lavran

    K druhému řádku: To je tak očividná skutečnost, že je naprosto hloupé se o ní zmiňovat…:) Každopádně to je ta největší chyba, kterou si udělal…hm, hm, hm

 2. Ján Ščigulinský

  A pretože som veľký rejpal, idem ďalej. Zhrnúť toľko hercov do 3 viet je naozaj majstrovstvo alebo hlúposť… Spidey, Harry, M.J., Venom, Sandman, teta May… spomenul si len dvoch a aj to nanajvýš okrajovo.
  Ak chceš hodnotiť OST, hodnoť ho. Ak nie, nechaj to na iných. Nemôžeš urobiť aj jedno aj druhé.
  A hodnotenie? Recenzia je od toho recenziou, aby si potenciálnym divákom povedal, či má zmysel ísť do kina. Sekcia "hodnotenie" je tam práve kvôli hodnoteniu. Chcelo by to aspoň známku x/10. minimálne.

 3. Ján Ščigulinský

  Bohužial sa aj ja musím pridať ku negatívnym komentárom. čo mi dosť vadilo (a nebolo ešte spomenuté) je akási nevyspelosť vo vyjadrovaní. Prepáč, ale použiť v troch prvých vetách 2 krát slovo "musím" je podľa mňa dosť divné. Rovnako sa mi nepáči ani to, že si Sama Raimiho spomenul asi 3x, z toho 2x ako "hračička Raimi"… chcelo by to spestriť text, pretože to vyzerá ako slohová práca zo základnej školy…

 4. Lavran

  Mno…bída. Tohle není recenze ani kdybych přimhouřil obě oči. Několikrát mě zarazili pochybné faktografické údaje, ale především "hloupoučký" styl jakým je článek psaný. Když už si nevíš s psaní rady utíkáš před rozhřešením a vlastním postojem ke klišovitým frázím, které ovšem působí notně…ano hloupě. Kdyby to alespoň nebylo tolik okaté… Pokud jde o tvou zmínku o hudbě…Zajímalo by mě, jak si doma posloucháš OST, když zatím vyšla pouze VA (Various Artists) verze, čili písničkový soundtrack, který hudbu od Christophera Younga neobsahuje.:) A tak bych mohl pokračovat dále. Někdy by také neuškodilo nějak obšťastnit (rozuměj přikrášlit) jinak poměrně holé věty. Výsledný pohled na tvůj článek by to jen vylepšilo…Příště by neškodilo do toho dát více…Poprůměr…

 5. Filip Pivoňka

  Spíš než recenzi mi článek připomíná prewiew, upoutávku na film. Dozvěděl jsem se z něj jen faktografické údaje o filmu a jakýsi náznak děje. Jako takový by měl ale smysl tak o měsíc dřív, všechny tyhle informac už přineslyjiné zdroje. I když čtenáři Mfantasy, kteří nečtou Cinemu a Pevnost to možná uvidí jinak.
  Promiň Hawku, ale nemohu jinak…

 6. Filip Pivoňka

  Těžko říct, jestli se tento článek dá považovat za recenzi. Hodnocení filmu je v ní sice obsaženo, ale je dost ploché a povrchní. Kdykoliv má autor možnost jít do hloubky arozebrat nějaký problém, začne od něj alibisticky utíkat formulacemi typu: "podívejte se na to v kině", "to radši nebudu psát" apod. (to nebyly citace, vím, že takhle to tam přesně nebylo, pouze chci vystihnout, jakým způsobem má autor k recenzi přistupoval.) Taková "recenze" potom nemá žádný smysl. Proč v ní nebyl aspoň několika větami rozebrány vztahy mezi Spider-manem a padouchy? Bylo naznačeno, že jsou složitější, než to bývá obvyklé, ale proč, to se čtenář nedozví. A jaktože patří pasáž se "zlým" Peterem Parkerem k nejlepším, když působí komicky a má přitom působit temně? A proč bude por některédiváky film působit trapně, a jiným se bude líbit? To jsem z článku vůbec nepochopil. Možná je tomoje chyba, že? 🙂

Leave a Reply