Spider-man 3: USA, 2007, délka 140 minut

 

Režie: Sam Raimi

 

Scénář: Sam Raimi, Stan Lee, Steve Ditko, David Michelinie, Todd McFarlane, Ivan Raimi, Alvin Sargent  …můžete si vybrat 🙂 ti první přispěli největší měrou

Hrají: Tobey Maguire (Peter Parker alias Spider-man), Kirsten Dunst (M.J.), Thomas Haden Church (Sandman), James Franco (Harry Osborne), Topher Grace (Venom), Bryce Dallas Howard (Gwen Stacyová)

 

Hudba: Christopher Young

   

 

Musím se přiznat, že teď nevím, co napsat do začátku, takže se na to radši vrhnu rovnou… Všichni fanoušci Spider-mana už napjatě očekávali třetí díl. A musím říct, že ti, kdo se nejvíc těšili, byli nejspíš zklamaní. Očekávali ještě lepší výkon, než u předešlých částí a to se nezdařilo. Já, jelikož jsem si nedělal naděje na nějaký dech beroucí zážitek, jsem docela spokojený…

 

Příběh

Třetí díl začíná přibližně tam, kde skončil ten druhý. Peter a M.J. jsou konečně spolu. Harry se chce pomstít za smrt svého otce. Děj začíná skákat od jedné postavy ke druhé a tím se značně zpomaluje, dost dlouho trvá, než se konečně začne něco dít. Možná to Sam Raimi s tou složitostí přehnal, protože se snažil do jednoho filmu nacpat velký kus Spider-manovy historie.

Peter řeší problémy s M.J., do čehož se ještě připlete jejich kamarád Harry. Ani jeden z nich neví, co vlastně chce a jejich vztahy se bortí. Harry objevil otcovy zbraně a snaží se zabít Petera, čímž si jen přivodí vlastní zranění.

Poté, co Spíďův oblek změní barvu díky symbiontovi z vesmíru, se začně měnit i sám Peter. Spolu s větší sílou získá i dost špatných vlastností. Tato pasáž filmu mě zaujala nejvíc. „Zlý Peter“ s ulíznutými vlasy vypadá… hm… komicky? Možná, ale je to zajímavé zpestření celého filmu. Raimi tady ukázal, jaký je „hračička“ a Maguire dostal dost prostoru pro své snažení. Právě na takovýchto scénách se rozdělí diváci na odpůrce a fanoušky, protože je to na hraně, někomu se to líbí, někomu se to zdá směšné.

Mezi tím se Spider-man stíhá potýkat s (ne úplně)zloduchem Sandmanem. To je uprchlý trestanec (shodou okolností vrah Peterova strýce), který náhodou spadl do jámy s pískem, kde se zrovna provádí nebezpečné pokusy. Náhoda tu celkově hraje až moc velkou roli. Tato postava vyvolává smíšené pocity, protože krade pro svou nemocnou dcerku, ale po cestě bez rozmýšlení zabíjí.

A nastoupí třetí protivník: Venom. Konkurent, který se za pomoci symbionta mstí Parkerovi. Ale to už vážně zabíhám, kam bych neměl. Prostě bude bitka a kdo se s kým spojí (a jestli bude happy end), Vám už prozradit nemůžu.

 

   

Efekty

Film spolykal něco kolem 300 milionů dolarů, což slibuje nejen vynikající vizuální stránku. Ale nesmíme zapomínat, že trvá téměř dvě a půl hodiny, takže se peníze rozemlely do akčních scén přímo nasáklých počítačovými triky. Aspoň je na co se dívat.

 

   

Hudba

Z doprovodu ke Spider-manovi jsem trochu na rozpacích. Nevím, co si o tom myslet, rozhodně je to úplně něco jiného, než jsem čekal. Když si to tak pouštím doma, nijak mi to nepřipomíná onen film. Toto radši nechám na hudebních recenzistech…

 

Herci

Hračička Raimi si vymyslel složitý příběh a Maguire měl co dělat, aby postavu hrdiny zvládl. Nejlépe dopadl asi představitel jeho oponenta Topher Grace (Venom). Ani ostatní si nevedli zase tak špatně…

 

Závěr

Hodnocení tohoto filmu musím nechat na každém z Vás. Ohlasy se můžou lišit podle vkusu, či míry empatie. Na jednu stranu může být Spider-man 3 dobrým filmem, kde nechybí akce ani city. Na druhou stranu někteří řeknou, že jednička a dvojka byly lepší, že je to „přeplácaný a trapný“. Já se přikláním k prvnímu tvrzení, ale Vy se rozhodněte sami.

„Vždycky máme na výběr.“ …jak řekl v závěru hlavní hrdina.