Pirates of the Caribbean: At Worlds End

 

Žánr (podle mě): Zábavná dobrodružná historická fantasy ☺

Režie: Gore Verbinski

Hrají: Johnny Depp , Orlando Bloom, Keira Knightley, Geoffrey Rush, Chow Yun-Fat, Bill Nighy, Stellan Skarsgard

 

Spousta z nás se nemohla dočkat třetího dílu potom, co dvojka skončila Jackovou smrtí. Už tehdy bylo jasné, že Na konci světa bude mít svůj cíl výprava na jeho záchranu z říše mrtvých. Protože piráti bez kapitána Jacka Sparrowa, to by bylo jako láhev bez rumu. No prostě katastrofa…

 

*may 25- americká premiéra je o den později než u nás

    

Na začátku se pro jistotu podíváme na stovky poprav těch, kteří měli co dočinění s piráty. Abychom poznali, kdo je „ten zlej“ a komu máme fandit. To piráti jsou ti utlačovaní. 🙂 No, ne tak docela, že?

Piráti vypluli z Karibiku, pro začátek do Singapuru, hledat mapu, jež je dovede k Jackovi. Ta ale patří Číňanovi jménem Sao Feng, takže přichází první smlouvy a zrady. Will, Elizabeth, Barbossa a spol. se vydávají za hranice možností, na konec světa, do říše Davyho Jonese, kam putují mrtví, aby přivedli Jacka Sparrowa zpět (a hlavně na pirátský sněm, kde Jack a Barbossa zasedají mezi 9 vůdci). Jackovi sice mezitím trochu „hráblo“, ale je s ním pořád sranda. Vrací se i všechny ostatní staré známé postavy… A zatím začíná bitva o existenci pirátství…

 

Kapitáni Barbossa, Sparrow a Feng

   

Už od začátku se projevuje to, co je tak typické pro celou trilogii- přehánění. Ať už jde o kulisy a masky, nebo o akční triky. Například když je zima, všichni jsou pokrytí vrstvou ledu. Nebo pokud jde o Jackovy triky s vystřelováním se nebo šermováním na stěžni, dodává to filmu šťávu. Všechny tyto scény nás mají pobavit (což se daří) a zároveň potvrzují, že scénáristé Ted Elliot a Terry Rossio mají fantazie na rozdávání. Jsou to Piráti přesně takoví, jak si je pamatujeme z prvních dvou dílů. Ať už to nazvete přeháněním, či kreativitou, je jasné že tohle je jeden z hlavních důvodů, proč si tato trilogie získala tolik fanoušků.

 

   

Karty jsou rozdané, ale nikdo neví, kdo má právě teď eso v rukávu. A abych zůstal u těch her… figurek na šachovnici je tentokrát opravdu hodně, a aby to nebylo málo, každá hraje sama za sebe. Will, Elizabeth, Jack, Barbossa, lord Becket, Davy Jones, Sao Feng a tak dále. Johnny Depp, jak jinak, podal skvělý výkon. Hodně prostoru dostala i Keira Knightley, naopak do trochu nepohodlné pozice se dostal Bloom (ale víc Vám neprozradím). Jednoduše: trojka je zamotanější než oba předchozí díly dohromady (…a o to lepší).

 

    

Teď k té fantasy stránce příběhu: V prvním díle to byli nemrtví piráti, v druhém Davy Jones a jeho posádka, kraken, Tia Dalma a kouzelný kompas. V tom třetím Vás čeká výlet mezi mrtvé, bohyně Kalypsó a několik dalších zajímavých věcí. Pirátský svět má prostě jiná pravidla než ten opravdový.

 

Rád bych se taky vyjádřil k hudbě, kterou mám tu možnost poslouchat. OST ke třetímu dílu je podle mého názoru ještě o něco lepší než u minulých dílů. Jedním slovem:  perfektní. Pod taktovkou je podepsaný německý skladatel Hans Zimmer (stejně jako u druhého dílu). Bez té hudby si nedokážu představit piráty… to fakt nejde. Soundtrack je největší předností filmu.

 

    

Podle mě je trojka nejlepší, ale bojím se dalších dílů, které mají údajně přijít. Jen aby to ještě nezkazili. To ale záleží nejspíš jenom na scénáristech. Ještě bych měl jednu výhradu k promítání filmu: 15 minutová přestávka přímo uprostřed jedné scény, to je hrůza. V první chvíli jsem myslel, že se něco rozbilo. A moje hodnocení? Tentokrát přistoupím na procenta… ☺

 

92,5%

 

Četl jsem i úplně opačné názory, ale ten svůj si vzít nenechám.

Toto je má nejoblíbenější postava- opička Jack. (A hned po ní je papoušek pana Cottona)  :o))

 

Komentáře

komentářů

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

One Response

Leave a Reply