Tři roky. Pořád tomu nemůžu uvěřit. Neuvěřitelně rychle to uteklo. Na MFantasy se utvořil stabilní tým lidí, kteří pokud mají dostatečné nakopnutí k práci někým, kdo je vede, dělají zázraky. Celému týmu redakce bych tedy tímto rád poděkoval, že jste na MFantasy vykonali mnoho záslužné práce a za mé nakopávání jste mě někdy nenakopli do…však víte.

V době, kdy internet ovládají blogy, jsme doufám dostatečně zářnou výjimkou. Zvláště, když máme dosti specifické zaměření celého webu, které se jako jedna z mála věcí nikdy za dobu trvání MFantasy nezměnila. O to smutnější je, když nám naše povídky, básně i recenze vykrádají převážně mladší osoby, majitelé svých deníčků alias blogů, kde je velice sebevědomě vydávají za své. Nejsem žáden pedant, nikdy jsem neřešil ani přebrání textu bez souhlasu, pokud byl uveden zdroj (v případě povídky pak jasně uveden autor a domovská stránka). Ale ačkoli teď jdu mimo téma – je nanejvýš zbabělé využívat internet k tomu, abychom se chovali neslušně a arogantně, protože se cítíme za sílou relativní anonymity silnými. Je to zbabělé a ubohé. Jen v posledních dnech jsme zaznamenali hned dvě takovéto krádeže.

Redakce se za ty roky také dosti změnila. Respektive mnoho lidí přibylo a někteří zůstali „čestnými členy“. Lidé, kteří z osobních důvodů museli přerušit činnost na MFantasy. Přesto si však jejich práce ceníme a nadále jsou uvedeni v sekci Redakce.

Když MFantasy začínalo, nešlo o nic víc, než o mou přirozenou zvědavost a chuť do něčeho se pustit. Rozhodně jsem neměl ani tušení, že se věci vůbec vyvinou takto, že z malého webu bude magazín velkých rozměrů, z MFantasy.cz se stane server hostující mnoho dalších projektů, podporující fantasy u mnoha mladých začínajících autorů.

Zajímavým vývojem prošla i návštěvnost:
leden 2005*  4350 návštěv

leden 2006 21119 návštěv

leden 2007 98443 návštěv

* MFantasy funguje od 9.3.2004 – mělo za sebou tedy několik měsíců fungování.

A na co se můžete těšit v nejbližších dnech a týdnech?

– nové fórum (integrované do našeho webu, stačí jedno přihlašování)

– nový web projektu Teon
– velký update galerií (na 400 obrázků)

– již zítra dojde k obnovení vydávání MFantasy e-magazínů, u kterých bychom rádi setrvali

– těšte se také na komiks z dílny MFantasy

– ilustrované povídky v e-magazínech, částečně i na webu

– rozšíření a reorganizace redakce – cílem je pravidelnější přísun různorodých článků

– integrovaný chat pro čtenáře MFantasy a komunikaci s redakcí v reálném čase

Co dodat závěrem? Každý čtenář, který MFantasy sleduje trochu pečlivěji, musel zaznamenat mírný pokles celkové aktivity. Bylo to způsobeno především mnou. Někdy je třeba dát si oddych. A tento oddych od MFantasy, ale i dalších věcí, kterých jsem si nabral příliš najednou, mi, zdá se, velice prospěl.

Tak tedy všechno nejlepší, MFantasy! Ádh mór!