Bez slitování

    Bakly je syn kováře, ale ten jednoho dne zemře. A na Baklym nyní je, aby splatil dluhy, které jeho otec za svého života nadělal, pokud by se tak nestalo, jeho rodina by zemřela. A je úplne jedno, jak ty peníze získá, kaž měsíc prostě musí na jedno konto převést určitou sumu peněz, jinak… 

    Ano, způsobů je spousta, avšak Bakly pracuje v tom nejlehčímv zabíjení.

    Za začátku se živí jako gladiátor v aréně – získává přezdívku Řezník a stává se postrachem arény a nenachází soupeře.

    O Baklyho zuřivosti v aréně vypovídá následující úryvek  z Návratu zabijáka:

,, ,, Tenhle přináší smůlu, říkalo se mu Řezník. Byl  to bestie, takové by do arény pouštět neměli. Na vlastní oči jsem viděl, jak chlapovi prokousl hrdlo a jinému holýma rukama utrhl hlavu. Nikdo ho nikdy neměl rád.

                                                           (Miroslav ŽambochBakly: Návrat zabijáka)

 

    Bakly přešel po k práci gladiátory k roli kurýra. Za hodně vysoké peníze rozvážel balíky z jednoho místa na druhé. Cestou musel zabít hodně lid, takže je jasné, že ho občas trápí čitky svědomí, často se mu zdají noč můry, takže se před spaním zpije do němoty a flaška rež je jeho dobrá kamarádka stejně jako zbraně.      

    Nyní mu chybí poslední peníze, aby splatil dluh. Džob se naskytne pár hodin po splně zakázky. Najme si ho hrabě Drexler Belfonte, aby s úcetním Kylianem Ochinotem odjel do Cevinu pro jeho syna. Bakly příjme, avšak nic není takové, jak se na první pohled zdá a cesta, která je před ním je dlouhá a krvavá…

    Kniha je dobrou kombinací fantasy a detektivky americké drsné školy. Rozhodně nedoporučuji knihu číst v době, kdy budete v depresi. Kniha je sama o sobě dosti depresivní a ponurá nálada z srší všude.

    Komu knihu doporučit?

Pokud vás omrzel Tolkien, Feist, Paoliny a mnozí další fantasy autoři, kteří používají již zavedená klišé a chcete si přečíst něco nového, pak je tato kniha dobrou šancí. Určitě potěší všechny fany Andrzeje Sapkowského a Williama Kinga. Sice se nehemží elfy, trpaslíky a jinými podobnými mrchami, ale je najdete tam lidi, lidi, a za se lidi. A čaroději.

    Na závěr jen dodám, že  kniha nedávno vyšla  v Polsku pod názvem Bez lítosti.

 

Hodnocení: 90%                        Cena: 209 Kč 

Návrat zabijáka 

    Po několika letech se Miroslav Žamboch rozhodl vrátit se k Baklymu. A to prostřednictvím této kolibří povídky, která je určena spíše pro ty, kteří knihu Bez slitování četli.Tak tedy, o čem vlastně tato povídka je?

    Bakly se živí jako kovář a se svou dcerou Zuzanou a pomocníkem Kooganem přijíž do města Kletikon, protože Koogan se chce přihlásit do gladiátorského turnaje. Zuzana nemá poně o krvavé minulosti svého otce, ten ji hluboce tají.Vše se ale změ v okamžiku, kdy Zuzanu unesou. Tehdy se vraždící netvor ukrytý v Baklyho nitru probudí a začne vraždit, jen aby zachránil svou dceru. 

    Podaří se Baklymu dceru zachránit? Kdo a proč ji unesl? To vám samozřejmě neprozradím, nechci vás ochudit žitek s četby.

    Miroslav Žamboch touto knihou opět dokázal, umí psát kvalitní příběhy bez zdlouhavých popisů a při tom tam vložit maximum akce a důležitých informací. Skvě žitek s četby navíc dotváří perokresby Tomáše Profanta.

 

 

Hodnocení: 90%                            Cena: 69 Kč

 

 

Tři otázky pro Miroslava Žambocha, jak jinak než o Baklym:

 

 

1.   Kdy tě poprvé napadla myšlenka knihy Bez slitování?

a.   To je těžká otázka, protože už je to pár let, co jsem ji napsal. Ale mám pocit, že se Bakly sám objevil nejprve jako spoluhráč Koniáše v povídce Aréna a poté jsem o něm začal uvažovat o jeho předchozím i následujícím životě.

2.   Pověz nám něco o Baklym, měl předobraz v nějakém jiném literárním či filmovém hrdinovi?

a.   Formálně Bakly vznikl jako představitel člověka dosahujícího limitu lidských fyzických možností. Inspirací pro mě byla kniha pana Švuba, Historie síly.

b.   K fyzicky nezdolnému zevnějšku sekunduje jeho nitro. Ač se to možná na první pohled nezdá, Bez slitování je hodně psychologizující záležitost, kde víc než vnější cesta odněkud někam je důležitější, bolestnější, jeho vnitřní cesta. Na začátku je člověk, který platí sám sebou za něco, co nespáchal, samotář umrtvující lidskou část sebe sama. Ani na konci se nemění ve filantropa, ale už není sám, existují lidské bytosti, které má rád a které mají rády jeho. Změnil se, když zjistil, že pro něj, z jeho vlastního hlediska tu nejvíc zavrženíhodnou osobu,  obětovali jeho přátelé život. A že může někomu pomoci.  Tohle všechno se samozřejmě utápí v množství krve a násilností, takže to nemusí být na první pohled patrné a také není.

c.   Při psaní Bez slitování mi hlavou  rezonovala kniha Dashiella Hammetta Rudá sklizeň, pojmenoval jsem po ní i jednu kapitolu v románu.

3.   Co chystáš s Baklym dál? Na co se ještě můžeme těšit? Novelu nebo snad dokonce román?

a.   S Bakly mám napsanou zatím nezeditovanou novelku Holýma rukama, kde jsem se pokusil posunout hranice možností lidských hrdinů zase o kus dál. Na celý román o Baklym se necítím, ale určitě bude hrát roli v budoucnosti, kdy odvede kus práce pro hraběte Daska. Ale to už bude jiný Bakly. Mnohem hrozivější, než ten, kterého dosud známe.

 

                                                                           Děkuji za rozhovor 

                                                                                         Martin Stručovský