Historický šerm je boj se zbraní mečového typu založený na technikách starých mistrů. Od sportovního se líší předvším tím, že se aktéři snaží přispůsobit době ve které by jako šermíři žili. Nemáme tedy žádné kukly, ani oblečky z kevlaru. Techniky boje se velice liší podle země ve které vznikaly, přičemž se obvykle každá škola zaměřuje hlavně na jednu preferovanou zbraň. Známe např. Německou školu, Italskou, Španělskou, apod. Já v součastnosti šermuju podle Německé školy – jedenapůlručním mečem.
Jako takový se dá historický šerm obecně rozdělit na dva druhy – bojový a scénický. Ten scénický znáte z filmů – dva chlapi se mydlí tak dlouho dokud jeden neudělá nějákou chybu aby mohl ten druhý (obvykle kladný hrdina) zvítězit. Horší varianta je pak ta kdy jeden hrdina hravě zvládne dvacet protivníků najednou. Scénický šerm je vykonstruovaný a z bojového hlediska obvykle naprosto směšný. Zkuste se příště na nějáký scénický souboj dívat pořádně – nezdá se vám že kdyby šermíř chtěl, mohl by semtam prostě jen sklopit meč a nabodnout soupeře? Nebo když stojí okolo postavy deset dalších – co kdyby těch deset najednou bodlo?
Tyto věci řeší právě bojový šerm (tedy šerm chápaný jako bojové umění). Scénika je tedy dobrá pouze pro diváka, protože člověka který mnohdy zaplatí nemalý peníz za zhlédnutí nějákého historického aktu, určitě nepoteší když na plac naběhnou bojovníci, udělají ťuk, ťuk, a je dobojováno. Tím chci mimo jiné říct, že souboje obvykle netrvaly tak dlouho jak je vidět ve scénice.
Pokud jde o trénování, začátky jsou stejné pro oba druhy. Dřív nebo později se bude muset člověk rozhodnout zda chce umět bojovat, nebo "hrát". Je samozřejmě velký rozdíl pokud proti vám běží soupeř a vy netušíte co udělá, nebo když proti vám stojí kamarád u kterého víte že vám zrovna sekne střechu.
Když už jsem to načal – v šermu používané techniky jsou body, seky, kryty a páky. Samozřejmě základem jsou kroky. Seky nazýváme podle toho, kam jsou cíleny; střecha – sek shora na hlavu, býk -šikmý sek shora, trpaslík – vodorovný sek na pas, kanec – šikmý sek ze spodu nad pánevní kost, pluh – sek vedený zespodu mezi nohy soupeře. Ke každému seku samozřejmě existuje kryt. Někdy napíšu podrobnější popis, včetně fotek, ale to už bude předmětem jiného článku.
Pokud vás tedy láká šerm, je důležité zvážit zda chcete dělat sportovní nebo historický (nápomocná vám může být i zbraň kterou chcete studovat, např. jedenapůlruční meč sportovní šerm nezná). Dále se časem budete muset rozhodnout nad scénikou nebo bojovým uměním. Máte-li zájem o historický šerm a jste z Opavy, neváhejte a přijďte se podívat na náš trénik. Bližší info najdete na těchto strákách .
Ovšem ať už sportovní, historický, scénický, bojový, kordem, mečem, šavlí, … je šerm opravdu kouzelný sport, použitelný i v běžném životě coby bojové umění.