Píše se rok 1982 a do kin právě vtrhává film Barbar Conan v podání Arnolda Schwarzeneggera  pod režisérskou taktovkou Johna Milliuse. Tento film předznamenává Arnoldovu hereckou kariéru, když si vezměte, co přišlo potom – Komando, Terminátor, Total Recall a mnohé další. Nesmíme zapomenout na Jamese Earla Jonese, který ztvárnil Conanova nepřítele – Thulsu Soudce. 

      Pokud by jste dnes chtěli přečíst román od Howarda, podle kterého byl film natočen, pak by jste hledali marně. Román prostě neexistuje. Tvůrci filmu si pouze vypůjčili hlavního hrdinu a jeho svět, který je však vytvořen dokonale. Třeba některé scény se volně inspirují povídkami -například průnik Conan, lučištníka Subotaje a zlodějky Valérie, do které se Conan zamiluje, připomíná Howardovu povídku Věž slona. 

       Ještě se musím zmínit, že na scénáři se kromě režiséra podílel i Oliver Stone, který pro nás natočil Alexandra Velikého a hudbu složil skvělý skladatel Basil Poledouris – myslím, že úvodní skladba Anvil of Crom dokáže diváky vtáhnout do děje, stejně jako vyprávění Conanova kronikáře.

       A co příběh?

        Příběh není převratný ani nějak úchvatný. Celé se to točí kolem Conanova dospívání a jeho cesty za pomstou. Je to příběh plný akce a krve, který je okořeněný romantikou. Budete plakat v okamžiku, kdy Conanovi umírá Valerie v náručí, ale naopak vám bude běhat mráz po zádech v okamžicích, kdy Conan bojuje a zabijí a budete čekat, jestli se Conanovi podaří vykonat jeho pomstu nebo ne.

        A co říci závěrem?  Film není špatný a rozhodně si zaslouží vaší pozornost, protože rozhodně stojí za to, pořád je to výborný fantasy film. To se bohužel nedá říct o druhém díle s názvem Ničitel Conan, který natočil dnes mrtvý režisér – Richard Fleischer, který spackal i další příběh z Conanova světa – Rudou Sonju.

         Hodně dlouho se také spekulovalo o třetím pokračování s názvem King Conan: Crown of iron ( Král Conan – Železná koruna), které měl opět natočit John Milius, toho se asi nedočkáme, mnohem jasněji se totiž rýsuje remak Barbara Conana, jenž by měl natočit Boz Yakin. Je o něm známo, že je fanoušek Howardových textů a film by byl jeho textům mnohem věrnější, než Miliusův film. Tento remak zaštítí studium WarnerBros.

         A New Line Cinema se zhostilo výtvorů scénáristů Davida Junga a Steva Dandoise a chystají adaptaci Solomona Kana, dalšího z hrdinů Roberta Ervina Howarda, jehož příběhy se odehrávají v kolonizované Americe. No, vypadá to, že se máme na co těšit…..

 

Hodnocení: 80%

 

Fakta:

 

Český název: Barbar Conan
Originální název: Conan The Barbarian
Česká premiéra: 1. ledna 1991 (před 5883 dny)
Světová premiéra: 15. května 1982 (před 9036 dny)
Natočeno: USA 1982
Režie: John Milius
Scénář: Oliver Stone, John Milius, Robert E. Howard
Kamera: Duke Callaghan
Hudba: Basil Poledouris
Hrají: Arnold Schwarzenegger (Conan), James Earl Jones (Thulsa Doom), Max von Sydow (král Osric), Sandahl Bergman (Valeria), Ben Davidson (Rexor), Cassandra Gava (čarodějnice), Mako (šaman Akiro / vypravěč), William Smith (Conanův otec), Jorge Sanz (mladý Conan), Jack Taylor (kněz), Sven-Ole Thorsen (Thorgrim), Donald Gibb (ochránce krále Osrica), Franco Columbu, Luis Barboo, John Milius

About The Author

14 komentářů

 1. Filip Pivoňka

  Hanpariho komentář je to nejlepší na celém tomto článku. Je to jasně řečený názor, který má hlavu i patu. Co se týká recenze, tak musím souhlasit s Henrym. Když čtu nějaký nový článek o tak profláknutém filmu, jako je Barbar Conan, čekal bych aspoň nějaký nový pohled, nebo názor, a ne jen shrnutí vesměs všeobecně známých faktů. A obhajovat existenci článku tím, že to měla být vzpomínka… Siriusi promiň, ale podle mého názoru to samo o sobě nestačí.
  Nicméně jediná věc, která je opravdu zbytečná, jsou Alcilovi komentáře. Ty mají jediný smysl: dokazují, že jejich autor umí psát na klávesnici a je ochotern nás neustále "oblažovat" svou virtuální přítomností. Navíc jsou zejména první dva neskutečně hloupé, dokazující, že Alcil zřejmě vůbec nepochopil obsah Hanpariho příspěvku.

 2. hanpari

  Hodnocení, že film není špatný, je hodně zavádějící. Jistě, existuje plno recenzí, které se o výkonu herců a o filmu samém vyjádří všelijak. Ale ve skutečnosti je Barbar Conan ve své jednoduchosti prototypem pravého umění a zejména esencí Howardových textů.
  Například, rozdrtit nepřítele, hnát ho před sebou a slyšet nářek jeho žen, to pronesl Čingischán. Ten přirozeně nemá s Howardem nic společného, ale v téhle jednoduché replice je vystižena filosofie celého Conanovského světa. Howardovy povídky jako takové jsou stejně jednoduché jako vlastní film. Pokud měl být scénář odrazem originálu, pak ani nemohl být jiný.
  Howard opěvuje barbara, muže s mečem a s jednoduchou myslí. Programově pohrdá ideálem civilizovaného (v jeho pohledu změkčilého a příliš složitého) člověka. Proto jeho ducha nemohl vystihnout nikdo lépe než A. Schwarzenegger se srozumitelnou mimikou a primitivním herectvím.

   • hanpari

    Člen? No jistěže. Ale čeho?

   • Alcil

    To se jen tak říká, víš, jako jenom "člen". Znamená to něco ve smyslu, že jsi hodně slyšet a vidět, ale i přesto jseš zbytečný, stejně jako to, co tady píšeš…

   • hanpari

    Aha, no vezmu si to k srdci. Tenhle výraz jsem až do teď neznal. Ne že by mi chyběl. Zalezu pod peřinu a nebude o mne hodně dlouho slyšet. Ale jinak opravdu nevím, co ti mám odpovědět, takže ti raději neodpovím nic…

   • Nagini Drake

    Vôbec nechápem, čo bolo na jeho komentári zbytočné. Vyjadril sa k filmu aj k recenzii – na to tu tie komentáre sú, či sa snáď mýlim?

   • Alcil

    no vidiš, jak je ten svět zlej, co?

   • Alcil

    já jsem jedinný hodný člověk ve zlém světě, což se v podstatě rovná 😀

Leave a Reply