Veliká válka! Veverky versus vačice. Vojsko veverek vyčkává výpad vačičích vojů. Vane vlezlý východní vítr.
Veliká vačičí vládkyně velí výpadu. „Vpřed!“
Vřava! Vyšly výstřely. Válečný vůz vládkyně vlečený vybranými vačicemi vyrazil vstříc vojsku veverek. Vyjely všechny vozy. Vítr vystřídala vichřice, vyvracející víru veverek ve vítězství. Vzájemné vraždění vrcholí. Vačice však vyhrávají…
„Vítězství, Vaše Veličenstvo, vítězství!“ vykřikují vačičí vojáci. Všichni vyjí ve víru všeobecného veselí. Vavříny vítězství věnují všemohoucí vládkyni.
Vysílené veverky vzdávají vše. Vrchní velitelka váhá. „Ve Východní vrchovině vymažeme výhody válečných vozů.“
„Východní výspa veverek vydržela, Výsosti,“ vyložil vyzvědač vládkyni.
„Vyhlaďte všechny veverky ve Východní vrchovině!“

„Vytrvalé veverky vzdorují vámi vymyšleným výpadům, Veličenstvo, vynalézají vlastní.“
„Vyšlete více válečných vozů!“
„Většinu vyřadily.“

Vyjednavač.
„Vida! Vstupte.“
Vešla vrchní velitelka veverčích vojsk. Vypadá vyčerpaně.
„Vy?“ vykřikla vládkyně. „Včas vás varuji. Vysídlete Východní vrchovinu!“
„Važte více vaše výroky. Velké vítězství vykoupíte vyhřezlými vnitřnostmi vašich válečníků. Vyjednávejme.“
„Vyjednávat ve vyhrané válce?“
„Vaše válka vypadá vyhraná? Vyjednávání vyhraje válku.“
„Vysvětlete…“
„Vzájemná výpomoc, výhody!“
„Vyřešeno. Víceméně vám věřím.“
„Výborně.“

Výsledek? VAKOVEVERKA – větší výdrž, výkonnost, vylepšená výzbroj, vynikající ve vedení války, výborný voják.

Veliké vítězství?… Vážně?

 

——————————————-

* Autorem této povídky je Milan Strachota

About The Author

29 komentářů

 1. Jana Dvořáčková

  Tak jsem asi jedna z toho mála, které se takové slovní hříčky líbí. Proč by se nelíbily? Krom toho, apelovat na to, aby se příště takové povídky daly jinam, než mezi povídky mi přijde stupidní, protože tohle JE povídka!
  Dá to práci, než se to napíše, proto se mi to líbí.
  Jen málokdo to umí, má na to čas, chuť a vůbec ho to napadne.
  Jestli je tu někdo, kdo takových věcí napsal desítky, ať se jde vycpat, protože takový autor by těžko shazoval tohle. Přeci toho má doma mraky, ne?
  Já tyhle hříčky napsala dvě a dokonce jsem četla jednu dlooouhooou sci-fi a délka tomu vůbec neublížila, i když uznávám, že tohle je relativní.
  A nakonec: Docela jsem se zasmála tomu, jak tu někdo v půlce příspěvků prohlásil něco v tom smyslu, že "poznal, že je to na jedno písmenko, proto je to zajímavé." Tak to mě rozesmálo :). To nedával bacha, když to četl??? -:)))

 2. Marcus

  no ja mam taky pocit vy sa nikdy nedohodnete lebo kazdy rozprava svoje a nepocuva 😀 ale poviem to tak Alcil ma pravdu. Toto dielko je .. ako to povedat ine. hlavne tym ako je napisane . neoslovilo to ani mna ani Alcila ale mozno niekoho ineho hej len to tu nenapisal.
  Kazdopadne autorovi odkazujem. Posli nieco dalsie ak mas a nie je to napisane roznako ako toto ( myslim stylovo) a potom sa porozpravame o tom ake to je . Len to daj do FORA tam je na to priestor.
  Dakujem za pozornost krasne Vianoce.

 3. Alcil

  Tak teď jsem se pobavil, ale jinak.
  Rozhodně jsem pochopil, že tohle nenapsal MarkuSnakus a kritizoval jsem to jako dílo Strachoty a ne Snakuse. Bohužel, to nic nemění na tom, že to má pouze hodnotu slohového cvičení (dokonce jsme i podobná dílka ve škole jako úkol napsali a některá dílka mých spolužáků byla dokonce kvalitnější a vtipnější, plné mnohem promyšlenějších jazykových vychytávek a bohužel to zrovna nebyla dílka ode mě :-).
  Snakuse ne že nemám rád, já ho v podstatě obdivuji. On je věru pozoruhodný úkaz a přemýšlím o založení fanclubu za záchranu "Básníka" Markuse Snakuse nebo něco podobného. Jinak Šťastné a veselé, pisatelé!!!

 4. Flisk

  [autor tohoto komentáře je zároveň autorem článku]
  Marcusi: Je mi jasné, že se ti to nemusí líbit, to je naprosto přirozené. Ale nevěřím. že bys takových věcí napsal "desítky", zase tak jednoduché to není.
  Hawku: že se ti to nelíbí, je úplně ok.. krátké se mi to nezdá, protože čím delší bych se to snažil napsat, bylo by to jen nudnější – přesně jak říká MarkuSnakus. Těch vět jen na "v" zase nelze vymyslet tolik.
  Alcile: zůstaň prosím tě zaměřený jen na Markusovy články, tohle on NEnapsal, tohle NEní jeho dílo, takže můžeš komentovat zcela NOrmálně, bez zaujetí. Jsi docela komický :-).

  Jsem jen obyčejný nadšenec, kterého psaní baví a ne žádný spisovatel, ale trochu mi připadá, jako byste za tím toho spisovatele chtěli vidět.

 5. MarkuSnakus

  No nevim, upřímě já nikdy ani nějak nezkoušel napsat něco takovýho… A fakt jsem ani moc takových věcí neviděl, proto mi to přišlo dobrý…Je jasný že nejde napsat něco dlouhýho, aby to zároveň začínalo vždy na jedno písmeno (resp. za chvíli by to bylo stejně fakt nudný)…Těžko říct…

 6. Marcus

  no malokedy davam nejake komentare k poviedkam na tomto webe ale toto si mohol skor dat do fora ako na hlavnu stranku. Nic v zlom ale nemyslim si zeby to bola nejaka zvlast vydarena a humorna poviedka . Alcil to presne trafil, slohove cvicenie . nic viac nic menej. Takych som napisel desiatky, ako aj mnohi ini…

Leave a Reply