Legenda je klasickou hrdinskou fantasy. Skupina lidí čeká na hradbách největší pevnosti světa na armádu jakou ještě nikdy nikdo neviděl. Přesto je Legenda jiná. Nejde prvotně o bitvu, ale o lidi, kteří v ní bojují. Gemmell má nejen geniální styl, umí to se slovy, ale jeho postavy inspirovali skuteční lidé. Tito hrdinové vyvstávají dokonale živý před očima vaší fantazie.

Druss je legenda, ale ve skutečnosti je jenom stařík, který přišel do pevnosti zemřít. Trápí ho artritida a bolest v koleni. On však nemůže přestat hrát svoji roli. Druss je přeci skála, kterou žádná armáda neodvane. On je hrdina, jenž dokáže bojovat celý den a celou noc.

Regnaka pronásleduje jeho zbabělost. Vydává se opačným směrem než je pevnost odsouzená k záhubě, ale láska ho svede a nutí překonat sama sebe. A tím osudy lidí nekončí.

Každý je vystaven sám sobě a svojím pochybnostem, přičemž po krvavých cimbuřích kráčí smrt. Lidé zažívají nejčirejší přátelství, jen aby jejich nově nalezení kamarádi zemřeli.

Legenda je knihou, kde téměř každý zemře. Poznáme desítku osudů a každý skončí na hradbách Dros Delnochu, přesto má kniha happyend, jaký se jen tak nevidí. Legenda je knihou o životě, magii a respektu. Legendu můžete číst pořád dokola.

 

A ještě si dovolím hodnocení. Na svém webu mám 11/10, ale to je málo. Dávám Legendě 21 z 10 možných.

Váša

About The Author

13 komentářů

 1. Kacule

  Svazky Drenajské ságy jsou seřazeny takto:
  Cestou vlka (Tulák 1)
  V říši vlka (Tulák 2)
  Hrdina ve stínu (Tulák 3)
  Kroniky o Drussovi (Druss)
  Smrtonoš (Druss)
  Bílý vlk (Druss a Skilgamon Hrozný)
  Legenda (Druss)
  Král za branou
  Hledání ztracených hrdinů
  Válečníci
  Meče noci a dne (Druss a Skilgamon Hrozný – reinkarnace :-)))

  • Váša

   Všechny Gemmellovy knihy jsou uzavřené a ukončené, přesto vskutku existují díly, jež se odehrávají před Legendou. Smrtonoš a Kroniky o Drussovi vypráví něco z života Drusse velikého před bitvou u Dros Delnochu. Všechny knihy Drenajské ságy se odehrávají ve stejném světě, ale některé jsou třeba i o tisíciletí jinak časově, že jen občas nacházíme detail z předchozích knih, jako zapomenutá socha dávno mrtvého generála, o které jsme četli v jiné knize.

 2. Pavel Vlašánek

  Legenda je určitě perfektní kniha; nejlepší fantasy co jsem kdy četl (myšleno fantasy jako fantasy ne fantasy jako např. Pratchet 🙂 ) Jen bych chtěl opravdu napomenout autora za tu recenzi. Vyžvanil jsi v ní dost důležitých a překvapivých věcí ke kterým se čtenář musí postupně prokousat. Každý kdo si přečte legendu po přečtení tvé recenze bude mít z knihy zhruba 60-ti procentní zážitek.

 3. Naovy Silverflame

  Tak jsem přemýšlel, jakou knihu si přát k Vánocům, a docela jsi mě inspiroval. Pokud by jsi měl nějaké další tipy, založil jsem přednedávnem na fóru na Všeobecném pokecu rubriku Kniha?, kde čekám na radu od každého:) Ale Vánoce se blíží a zatím žádný příspěvek:)

Leave a Reply