Internet je bezesporu "nevyčerpatelnou" studnicí informací a možností, dnes už v podstatě každý má možnost přispět k jeho rozšíření a posilování dostupného vědění pro každého. Vyvstává však problém, který se zatím poměrně úspěšně daří řešit nejrůznějším vyhledávačům. Jak má nebohý čtenář najít to, co právě hledá, zvlášť pokud se jedná o poměrně malou skupinu zájemců o danou věc? Nechci samozřejmě nikoho urazit a tvrdit o čtenářích našich fantastických periodik, že by tvořili malou komunitu, zvlášť, když magazíny jako Ikarie, Pevnost a opět F&SF vychází v mnoha tisícových nákladech, přesto tomu jejich tvář v podobě webových stránek nenasvědčovala, což se v poslední době alespoň trochu změnilo.

Prvním a smutným příkladem jsou stránky Ikarie, která sice jako časopis patří k stálicím a prošla si mnoha změnami, přesto však její poměrně rozsáhlý web nikdo po dlouhé tři roky (minimálně) nespravuje a nedoplňuje informace. Stále tam najdete alespoň z poloviny funkční databázi, ale od roku 2003 chybí aktualizace. Bohužel se mi nepodařilo najít ani kdysi celkem navštěvované fórum. Další chybou je poněkud laxní přístup redakce k odpovídání na e-maily.

Daleko lepší osud postihl magazín Pevnost, která se svým zrozením zakoupila doménu Pevnost.cz, slibovala si hodně od stránek s možností volně přidávat texty čtenářů, ale po nějaké době začaly stránky zarůstat mechem a kapradím. To se změnilo začátkem tohoto podzimu a kromě nového kabátu dostaly stránky také novou formu. Ke kabátu můžeme mít mnoho výhrad, šedočerné stránky nejsou příliš atraktivní, ale na druhou stranu ryze funkční. V levém sloupci nalezneme lištu s odkazy k jednotlivým rubrikám a anketu. Horní lišta nabízí možnost registrace, vstup do diskuze (pouze registrovaným) a informace o předplatném a kontaktu na redakci. Největší plocha je věnovaná zobrazení textů. Po vstupu na stránky spatříme aktuální úvodník šéfredaktora Pevnosti. Kromě vzhledu se najde ještě několik chybiček, které redakce slibuje odstranit, zejména pokud se jedná o diskuzi, její rozvržení a přehlednost.

Tento rok se podařilo resuscitovat českou verzi amerického magazínu Fantasy & Science Fiction. Po půl roce se podařilo zprovoznit stránky časopisu na adrese www.fandsf.cz. Vizuální dojem je veskrze dobrý (dobrý je za tři), snad jenom barevný přechod od levého sloupce k hlavnímu by mohl být víc doladěn. Vše důležité naleznete a přehledně proklikáte z levého sloupce. Šéfredaktor Martin Šust zatím pravidelně informuje o návštěvách zahraničních autorů a dění v redakci. K dispozici jsou také teoretické texty, ale na povídky si můžeme nechat zajít chuť (což je vzhledem k cenám za práva celkem pochopitelné).

Suma sumárum můžeme být rádi, že v Česku vychází takové množství kvalitních povídkových periodik a ještě nadšenější z toho, že se jejich redaktoři dokázali ztotožnit s trendem začátku 21. století – tedy internetem. Škoda jen přístupu redakce Ikarie, myslím si, že by nebylo těžké vytvořit skupinu správců, kteří by nevyžadovali výplaty, ale doplňovali informace z pouhého potěšení (jako třeba já).

Napsal: Jan Pechanec

Jindra Henry Střelec

About The Author

Jindra Henry Střelec

Leave a Reply