Obrázek “http://www.darrenshan.xf.cz/knihy/zkousky.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Darren Shan nepatří mezi ty tzv. klasické fantasy romány, ale určitě je to knížka, která stojí za přečtení. Titul Darren Shan napsal stejnojmenný irský (i když se narodil v Londýně) autor.
Příběh je zasazen do současného světa, vypráví osudy třináctiletého chlapce, který se dostane mezi upíry a naprostou náhodou se stane pomocníkem upíra. Brzy však zjišťuje, že pověry typu:
– Upíři nejdou vidět v zrcadle.
– Upíry zabíjí svěcená voda.
Nebo jiné, ale některé z nich jsou pravdivé, upíři žijí mnohem déle než lidé, avšak nejsou nesmrtelní. Nemají rádi sluneční světlo nebo například oblíbená pověra se zapíchnutým kůlem do srdce. Dokážou se rovněž rychleji pohybovat (míhat). A že upíři nejsou vlastně zlí, kvůli krve nezabíjejí a vždy si vezmou jenom tolik, kolik nutně potřebují pro přežití.
Kromě upírů existují i poloupíři, bytosti, které jsou pomocníky upírů, mají taky nadpřirozené schopnosti jako delší život, sílu a jejich hlavní výhodou je to, že jim nevadí sluneční světlo.

Obrázek “http://www.darrenshan.xf.cz/knihy/okta2.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Dostáváme se do světa plného napětí, nebezpečí a nástrah, dokážou je Darren spolu se svým učitelem/mistrem panem Hroozleym a svými přáteli zvládnout? Dokáže zachránit svět z rukou zrádných vampýrů (zlých upírů, jejich ne zas tolik vzdálených bratranců).

V Británii a USA vyšlo zatím 12 dílů, v ČR zatím vyšlo 5 knih:
– Madame Okta
– Upírův pomocník
– Krvavé chodby
– Upíří hora
– Zkoušky smrti (vyšlo nedávno)