Za barevným závojem

Nevím proč. A nechápu to.

Proč, když není důvod?

Bez myšlenek jako stroje,

jako stínů průvod.

 

Nevím, klidně dám se poddat.

Proč to děláš? Proč se skrýváš?

Pod peřinou šťastných řečí.

Proč přes hlavu šátek míváš?

 

Pod rouškou té černé noci.

Na koberci sladkých snů.

Za barevným závojem

ze všech nudných dnů.

 

Proč se halíš kusem hadru?

Proč máš helmu z ješitnosti?

Šálu pýchy omotáváš.

Nebylo té zlosti dosti?

 

Nevím jak to jasněj´ říct.

Jako stádo beraní

ženou se dál ze srázu,

Moudrost, ta jim nebrání.

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

12 komentářů

 1. MarkuSnakus

  Myslím že společnost si kritiku zaslouží, nikdy jí není dost…A to že to není fantasy? Už jsem se k tomu zmiňoval v komentářích k jedné mé básni, jak je možné že zrovna z fantasy se utvořilo něco tak omezeného? Že bysme se měli dvakrát rozmýšlet, zda je vůbec vhodné sem něco dát? To tedy opravdu ne…

  • Filip Pivoňka

   Ale když už jsme magazín o fantasy, tak by tam něco fantastického být mělo. Já neříkám, že v každé básni musí být elf, nebo drak a sám nesnáším jakékoliv omezování v tvorbě, ale alespoň lehký prvek nějaké fantaskna by ve zdejších příspěvcích měl být.

   • Hawk

    tak díky za názory… za všechny

 2. Filip Pivoňka

  Kritiky společnosti není nikdy dost. Naopak, v dnešní době je jí sakra málo a je sakra málo účinná. Je to zřejmě i tím, že je tak málo lidí, kteří její potřebu chápou.
  Jinak ale musím říct, že si nejsem jistý, jestli by ta báseň měla být publikována zrovna tady. Nic moc fantasy jsem na ni nenašel…

   • Filip Pivoňka

    Typické pocity PŘÍLIŠ spokojëného člověka.

   • Alcil

    použiji internetového slangu…tak to lol, omg, ty seš lama 🙂
    Řekl bych, že je opravdu málo, nás, příliš spokojených. Jsem rád, že do této zanedbatelné skupiny obyvatel patřím.

   • Filip Pivoňka

    No dobře, nebudem se hádat. V tomhle se stejně nikdy neshodnem. Přeju ti, ať ti tvá spokojenost se světem co nejdýl vydrží.

   • Alcil

    ty si možná pleteš pohodlnost se spokojeností. Já nepotřebuji kritiku společnosti, abych věděl, co špatné. Má spokojenost rozhodně nevychází z nevědomí o problémech.

   • Filip Pivoňka

    Tak to ti docela závidím. Být realistický a přitom spokojený… Tím tuplm ti přeju, ať ti to vydrží.

Leave a Reply