Andrzej Sapkowski – Narrenturm Kdo by neznal Andrzeje Sapkowského, světoznámého polského spisovatele, autora 5-ti dílného románu Zaklínač a spousty dalších neméně kvalitních povídek. Ústřední postavou románů a také většiny jeho povídek je zaklínač Geralt z Rivie, ale pozor, v Narrenturmu žádného Geralta nenajdete. Hlavní postavou kolem které se to tentokrát všechno točí je mladičký slezský šlechtic Reinmar z Bělavy. Celý třídílný román se zabývá husity a odehrává se kolem roku 1425, často v českých zemích a nejednou navštívíme naše hlavní město Prahu. Abych alespoň trochu nastínil děj prvního dílu. Reynevan, jak Reinmarovi známí přezdívají, úspěšně svede zadanou Burgundskou šlechtičnu Adélu von Sterza a jak už to tak bývá je odhalen. Následuje divoký útěk a skrývání, ale to není jediný problém s kterým se mladý šlechtic potkává. Brzy zjistí, že byl jeho bratr zavražděn a že po něm jde muž s vzezřením ptáka. Je falešně obviněn a pronásledován snad úplně každým. Ale Reinmar není žádný vlk samotář, hned v počátku se k němu přidá prapodivný mnich Šarlej a zanedlouho přibude Samson Medák, vypadající jako primitiv, ale jak se ukáže zdání občas klame. Samozřejmě nebude chybět ani pořádný milostný příběh a Reynevan potkává novou lásku. Ještě si dovolím jedno srovnání s románem o zaklínači, Geralt byl zkušený bojovník, to však Reinmar ani zdaleka není, umí jen základy magie a proto si nadělá další nepřátele a to v řadách přísné inkvizice, v tu dobu velice výkonné. Co říci závěrem, pan Sapkowski znovu dokazuje, že je mistrem dialogů a znalec středověkého prostředí. Kniha je protkána vyváženou směsicí akce, trochou drsnějšího humoru a také některými historickými reáliemi. Jediné co bych snad vytkl je časté používání latiny, které bohužel nerozumím a většinou je bez vysvětlivek. Vlastně se zdá jakoby pan Sapkowski záměrně užíval latiny a termínů, které jen málokdo zná, snad aby nás donutil vzít slovník cizích slov a něco si přečíst.:-) Knihu bych doporučil každému milovníkovi středověku a doby husitské zvlášť, není to čistokrevná fantasy, ale i tak zaujme nejednoho milovníka tohoto žánru.

Noxi

About The Author

5 komentářů

  1. Filip Pivoňka

    Souhlasím s Finvelií. Ve všem. Narrenturm je opravdu vynikající kniha, i když nějaké chyby má, zejména ve způsobu vedení děje. Ale i tak je to skvělé počteníčko a působivý výlet do Slezska 15. století. Stejně jako Boží bojovníci, kteří čtenáře tentokrát zavedou do husitských Čech. Už se moc těším na další díl.

    Jinak v Polsku vychází kniha rozhovorů Sapkowského s předním polským historikem. Jsou to rozhovory o "husitské trilogii" i vztahu Sapkowskeho k husitům a historii vůbec. Pevnost z této knihy otiskla ukázku a byla hodně, hodně zajímavá. Doporučuji všem, koho Narrenturm oslovilo

  2. Noxi

    Takže, nejdříve bych se rád omluvil za to, že je článek bez odstavců, nevím proč, ale nějak se to pokazilo. A k předchozímu komentáři, čas tomu byl věnován, jenom se domnívám, že recenze knihy nemusí být nijak dlouhá, stačí pouze zevrubné popsání děje. Mě osobně štve, když jsi přečtu recenzi a už předem se dozvídám jako postavy tam budou, jakou úlohu sehrají…atd. Ale to je samozřejmě jen můj názor a já jakoukoliv kritiku rád!:-)

Leave a Reply