Psal se rok 2037…

Co se to se světem děje?Kdysi dávno to bylo stejně.Potom se zdálo,že lidé zmoudřeli.Kdysi dávno byl středověk.Snad by se dalo očekávat,že lidé si vezmou ponaučení toho utrpení.Zapíšou si do knihy svého slavného kolektivního vědomí,že tohle uč se nikdy,NIKDY nemá stát…Jak k tomu došlo?

   Malia seděla v trávě na jednom z travnatých kopečků a zírala do prázdna.Zády k městu vyjadřovala svůj postoj k lidem,kteří ji zradili.Nebýt upírů,byla by mrtvá…
   ,,Bylo by to lepší!" zaklela nahlas a drtila bledou rukou luční kvítí.Bylo krátce po setmění.Malia tu sedávala každou noc v opojení svých revolučních,ale nerealizovatelných idejí a ve snech,jimž se oddával z jediného prostého důvodu.Mohla vše.Mohla zapomenout…

 

   Za všechno může inkvizice!

   Už to zní hrozně.Jak může taková zaostalost existovat v 21. století?Ještě nedávno si to nikdo nedovedl představit.Snad kromě církve.Ve Vatikánu existovala inkvizice stále.Samozřejmě neupalovali-údajně.

   Všichni jsme si mysleli,jakou máme svobodu a přitom nás celou dobu sledovali,čekali.Přemýšleli,jak nás zničit.

   Vlastně mohli čekat věčně,nebýt nového,opravdu velmi ambiciózního papeže,pro kterého znamenala lidská solidarita asi takový problém,jako komár ve vedlejším pokoji.Rozhodl se,že by církev měla získat zpět svou někdejší vážnost.A hlavně majetek.Krůček po krůčku se připravovali na útok,na svůj slavný návrat.A pak to přišlo.
   Ptáte se,jestli tekla krev?Vždycky je jí dost a ti,kdo věří nejvíc,jí také nejvíc brali.Ale ne,nevraždila jen církev.Mrtví byli na obou frontách a můžete třikrát hádat,kdo vyhrál…

   Raz…dva…tři…správně,byla to církev.

   Malia poposedla,vyndala z kapsy roztrhlých jeansů zrcátko po matce.Mohla se pokochat pravidelnou kůrpu stromu o něž byla opřená.Svou tvář jako vždy neviděla.Aby přehlušila nastupující beznaděj,pohroužila se zpět do svých úvah.Před očima jí vytanul obraz její matky.Byla čarodějka,převážně hodná.Ani její kouzla však nepomohla proti novým metodám inkvizice a tak skončila na hranici.Ano,v této době,tak daleko od středověku se opět upalovaly čarodějnice.Troška modernizace sice byla,ale přece jen…Říkali vám rodiče v dětsví,že poctivého nepálí?No,pravda je trošku sporná…

   Na matčiny schopnosti by asi nikdo nepřišel,kdyby Malia neznala Patricka.Bylo o pár let starší a postupem času se stal rodinnýn přítelem.Jediný problém byl,že se zamiloval.Maliu nenapadlo nic jiného,než ho odmítnout a to byla zřejmě chyba.Rozčilený muž se přidal k inkvizici a ve snaze donutit Maliu k poslušnosti vyhrožoval její matce.Když mu došlo,co udělal,nebylo už cesty zpět.Inkizitoři se přece neomlouvají…Když se vypořádali s matkou,vydali se po stopách dcery.Patrick je chtěl zastavit,ale církev byla toho názoru,že zlo se musí vymýtit ke kořenům.Je otázka názoru,jestli to bylo štěstí nebo neštěstí,když se stala následující událost.Tři dny před popravou měla Malia v cele vskutku nevšední hosty.První důkaz,že něco není v pořádku poskytl pohled na dva dlouhé zakrvácené zuby v každém z obličejů.Zanedlouho se stala jednou z nich.
   Nenáviděla lidi stejně jako upíry,protože všichni ji připravili o kousek štěstí.

   Malia pozorně sledovala svět kolem sebe jako jedna z mnoha bazvýznamných osůbek.Cítila se mimořádně osaměle.A měla vztek,skoro se jím dusila.Zuřila o to víc,že člověk,kterému vděčila za většinu ztrát ve svém životě ležel několik set metrů od ní.A spal klidně…Tak klidně,že se v Malii zdvihla obrovská vlna zloby,která si klestila cestu přes všechny předsudky.

   Myslíte,že to mohlo dopadnout jinak.Hlad je hlad a když navíc chcete…Mladá upírka se vydala do ztemnělého města.Na začátku století by to tu možná žilo,ale pod nadvládou kněžích utichly ulice už kolem desáté hodiny.Do ticha zněl lehký šepot modliteb.Jejím cílem se stal velký kamenný dům na konci ,,Ulice Zvěstování".Zaplavil ji známý pocit natěšenosti,když z domu ucítila pach zdravé krve.Nedočkavě se vrhla ke vchodu a vrazila dovnitř.Dům byl rozdělen pro dvě rodiny.Patrick bydlel v prvním patře.Dívka vyběhla schody a s ironickým úsměvem přelétla cedulku na zvonku :,,JuDr. Patrick Deavel"

 

  Takže přece jen dostudoval.A mě možnost nedal…

   Pár výhod jí její upíří podstata dávala.Měla větší sílu než většina lidí,takže dveře prakricky nebyly žádnou překážkou.Naštěstí jí špičáky nesebrali všechen rozum a tak se rozhodla dveře jednoduše odemknout.Klíč byl pod rohožkou,což bylo sice v té době bláznovství,ale když se vezme v úvahu o čí byt šlo…řeknu to takhle,větší blázen by byl ten,kdo by se TADY rozhodl krást.
   Malia se trošku roztřeseně vydala dovnitř.Doufala,že se majitel od její poslední návštěvy nerozhodl k inovaci,ale zdálo se,že vše je při starém.Vlastně,jedna ,,věc" přibyla.
   Byla to mladá žena ležící v posteli vedle Patricka.Byla opravdu krásná.Blond vlasy jí spadaly v pravidelných loknách na polštář a ze sna se lehce usmívala.Pohled na ní vzbudil v Malii zuřivost a taky..pomstychtivost.Věděla,jak se mstít.

   Ke štíhlému dívčímu krku se sklonil pár ostrých zubů a upíří slečna slastně přivřela oči.

   První kapka pomsty…

 

 

 

 

Finvelia

About The Author

26 komentářů

 1. Aldarix

  Pěkně napsaná povídka, příjemně se mi četla. Jen tak dál Fini. Ohledně té věci s vládou nad světem souhlasím s Filipem. V dobách o kterých mluvil, byla církev vším a vládla prakticky celému evropany osídlenému světu. Nevládla přímo… ovšem moc měla obrovskou. Mohla sesadit krále, vypravit křížovou výpravu, vrhat klatby. Vládla spíše strachem ze síly, než silou samotnou (kdo ví, kterou postavu sci-fi teď cituji, má bod). Jen vemte v potaz, že stačilo, aby byl někdo prohlášen za čarodějnici, k tomu, aby byl upálen. A samozřejmě, jeho majetek propadl církvi. Když se to vezmete kol a kolem, církev vládla světu. Ne světu tak, jak si to představíme dnes, ale světu, jak jej znali tehdejší lidé.

   • Filip Pivoňka

    No Alcile, nevím jaký výklad dějin znáš ty, ale já znám ten, ve kterém byla katolická cirkev velmi silnou a mocnou nadstátní organizací, minimálně v době od 4. do 18. století, která ovládala jak myšlenky a ideje "obyčejných" lidí v Západní Střední Evropě a později i v mimoevropských koliniích, měla velkou politckou moc a mluvila do politiky i nejsilnějším světským vládcům. Jestliže znáš nějakou jinou verzi, nebo jiný výklad, dej mi prosím odkaz na jeho zdroj, to si moc rád přečtu.

   • Alcil

    tak zaprvé, po reformacích měla katolická církev utrum a ničemu nevládla. Za druhé, před reformacemi nebyly žádné pořádné kolonie a západní Evropa nebyla celý svět.

   • Filip Pivoňka

    Alcile nezlob se, není to nic osobního, ale církevní dějiny si představuješ tak trochu jako Hurvínek válku.
    1. Západní Evropa samozřejmě nebyla celý svět. Tehdejší svět ještě nebyl "globalizovaný" jako dneska, ale skládal se (hodně zjednodušeně řečeno) z jednotlivých "kulturně-civilizačních" okruhů, který byly jakoby "samostatnými světy." A katolická církev byla v tom své, to znamená v západní Evropě, jednoznačně dominantní vládnoucí organizací.Zbytek světa neovládala prostě proto, že k tomu neměla technické prostředky.

    2. Říct, že reformace znamenala pro katolickou církev utrum je, s prominutím, DONEBEVOLAJÍCÍ NESMYSL! Je pravda, že pro ni zpočátku znamenala silnou ránu, ze které se dlouho vzpamatovávala, ale

   • Filip Pivoňka

    nakonec v rámci koncilního hnutí dala dohromady a zahájila to, čemu se někdy říká rekatolizace a někdy katolická reforma (klíčový byl Tridentský koncil v polovině 16. století). Tento proces byl úspěšný, reformaci v mnoha státech potlačil a postavení katolické církve znovu upevnil. Navíc se její vliv začal prostřednictví státní moci katolických panovníků a misionářských řádů, jako byli třeba jezuité šířit i do kolonií. Pouze v některých státech se reformace udržela, a to v těch, kde se stala vírou vládnoucí vrstvy. Třeba v Nizozemí, severských státech a některých německých. Ale to byly spíš vyjímky.

    Politická a ekonomická moc katolické církve začala postupně upadat až v době novověkého posilování světských států.

    Katolická církev sice dneska nemá přímou politickou moc, ale má stále milióny příznivců na všech konitentech

   • Filip Pivoňka

    , takže může nepřímo ovlivňovat dění na celém světě.
    Myslím, že je to stále mocnější organizace, než si myslíš.
    Tak, konec přednášky. Chudák Finvelia, tan musí zírat co její povídka způsobila.

   • Alcil

    No, hezky ses rozkecal, což o to. Ale pořád jsi mi nedokázal, že katolická církev ovládala někdy svět. Nechce se mi z tebou hádat, protože píšeš dlouhé komentáře a vypíchnout všechny nestatky by trvalo moc moc dlouho 🙂

 2. Filip Pivoňka

  Byl to hlavně Alcilův komentář, který mě donutil, abych si přečetl obě povídky – Slzy a panenka i První kapku pomsty. Panenka je velmi dobrá, skvěle a přitom úsporně navozená atmosféra. Originální to sice není, ale co je ve fantasy originální, že? Tady na MF toho moc není…
  Co se týká druhé povídky, tak je taky pěkná, ale … Ta myšlenka o tom, že církev a inkvizice znovu ovládne svět v 21. století je zajímavá a originální a podle mě není tak úplně fantasmagorická, jak si Alcil zřejmě myslí. Ultrakonzervativních katolíků a jiných fanatiků je mezi křesťany stále dost. Co ale autorka nevysvětlila je jakým způsobem se církev znovu k takové moci dostala. Vzhledem k reálné vojenské a politické moci papeže by to šlo snad jen prudkým nárůstem křesťanského radikalismu ve společnosti, o který by se papež opřel. A ten by mohl být způsobený třeba… celkovým strachem společnosti, třeba z muslimů atd. Myslím, že to je z hlediska SF zajímavá myšlenka a stálo zato by ji rozvést.
  Bohužel mi vzh

 3. Alcil

  To je nějaká davová psychóza tady na MFantasy, že skoro 50% děl se nese v duchu "ZA VŠECHNO ZLÉ ZA POSLEDNÍ DVA TISÍCE LET MŮŽE PAPEŽ". Je to opravdu trapné, při zmínce na inkvizici v 21. století se mi ihned vybavila scénka o španělské inkvizici, kterou nikdo nečeká, a při tom, jak papež z Vatikánu ovládne svět (asi pomocí švýcarské gardy, na bodáky!), jsem dostával záchvaty bránice. "Samozřejmě neupalovali-údajně" a podobné výplody jsou dokonale mimo mísu…prosím, další už má bránice nezvládne. A vůbec, upíři v budoucnosti jsou takové nudné klišé, že už by se o to nikdo neměl pokoušet…

Leave a Reply