Každý na MFantasy tě zná pod nickem Epic Arborius, má tvá přezdívka nějaké pozadí či historii?

Nick Epic vznikl skutečně jak čas plyne, ani si nepamatuji, kdy jsem tento nick začal poprvé používat. Dovětek Arborius má určitý význam, který už ale pro mě dnes není tak důležitý. Kdysi ale byl. Je to staré keltské jméno.
 


Co tě baví, když zrovna neděláš na MFantasy?

Těch zálib je opravdu hodně, často různá předbíhá druhou v žebříčku oblíbenosti. Určitě je to grafika, zvláště tedy tvorba stránek, což se ale taky trochu pojí s Mfantasy, pro které jsem navrhl hned několik designů. Poslední dobou se ale snažím dělat i obrazy. Ve volném čase samozřejmě píšu (myšleno vlastní tvorba), ale k tomu se dostávám opravdu obtížně. Jinak se aktivně zajímám o irskou, resp. Keltskou kulturu, velmi mě zaujala irská hudba, ale i mytologie. Knihu irských bájí jsem přečetl jedním dechem. Tím se dostávám k další mé oblíbené činnosti, četba. Na tu zatím vždy najdu dost času, ale samozřejmě už vůbec ne tolik, jako kdysi. Kromě fantasy literatury čtu rád válečnou literaturu, ale velkou oblibu si u mě získala kniha Čas nikoho od J. Berniga, myslím, že k takových knih bych přečetl velmi rád víc. Deset let hraji na klavír, snažím se teď taky začít hrát na kytaru, ale marně.

Počítačové hry jsem už dávno nahradil billiardem a případně jinými hrami. Koníčků by se našlo ještě hodně, ale už se dál nebudu raději rozepisovat.

 

Mohl by jsi na sebe prozradit nějakou slabost? Aby Ceress věděla, co ti koupit na Vánoce:-)

No, tak snad Ceress udělám radost. Jakou svou největší slabost považuji to, že ne vždy vyplním svůj volný čas tím, čím bych chtěl. Tím myslím, že se nemohu k určitým činnostem dokopat. A protože to má Ceress do mého rodného města blízko, protože Vánoce jsou obdobím zbytečného lenošení a bylo by to i v zájmu MF, přál bych si, aby mě přijela na Vánoce nakopnout do práce.

 

Co bys chtěl dělat jako profesionální zaměstnání?

Kdysi jsem v tom měl jasno, ale pak mi rodiče vysvětlili, že práce testera kvality postelí a pohovek není dobře placená práce. Tak jsem začal dělat hodně jiných věcí. A protože jich je hodně, často stíhám jen některé a jiné jen polovičatě (ale ve výsledku toho i tak udělám snad dost), nedokážu teď říct, co bych v budoucnu dělal.

Jestli má někdo jasnou představu, co bych měl v budoucnu dělat, tak ať to napíše třeba do komentáře, jsem zvědav.

 

Kdy a jak nápad na vytvoření MFantasy vznikl?

Nepsané pravidlo říká, že nejlepší jsou věci, které se vydaří, i když se neplánovaly. Taktéž MFantasy vzniklo celkem náhodně a během víc jak dvou let proplulo časem až do současné podoby. Původní záměr byl opravdu jiný, začínal jsem teprve s tvorbou stránek. V té době mě zároveň velmi ovlivnil Pán Prstenů, kterého jsem přečetl. Podle toho jsem tedy také vybral téma webu. Původní orientace webu byla čistě a jen na fantasy literaturu/tvorbu podobající se té od Tolkiena. Kdesi na starém PC mám dokonce zálohu starého webu, pokud se k tomu někdy dostanu, tak sem dám nějaký náhled tehdejšího webu.

Tušil jsi, že se web tak rozroste?

Opravdu ne. Vlastně ani jsem původně neplánoval tak rozsáhlý internetový magazín. Ale náhoda je blbec (v našem případě v dobrém slova smyslu)

 

Když se ohlédneš zpátky, tak co vidíš? Splnila se tvá očekávání, nebo jsi je dalece překročil? Myslíš, že jsi někde udělal chybu?

Překročil…a někdy se bojím, že jsem zašel až příliš daleko. Pokud to vezmu zpětně, tak kdysi jsem správou webu trávil tak hodinku týdně. Dnes tato správa obnáší čím dál víc věcí a dochází k ní průběžně, téměř NON STOP. Pořád je co dělat, pořád je co vymýšlet.

Chyba: doteď se mi nepodařilo zcela ustálit redakci, ale už jsou zde stálé jména a tzv. tahouni webu. Taky jsem měl dost smůlu na výběr webhostingu. Ale těch chyb rozhodně bylo víc, z počátku ubohá propagace a grafika.

 

Čtenáře určitě zajímá, co plánuješ do budoucna, jakým směrem se bude MFantasy ubírat.

V nejbližších dnech se chystám kompletně updatnout Mfantasy, přidat pár nových sekcí a zprovoznit changer designů webu. Každý si tak přijde na své. Stále ožehavým tématem je sborník povídek v tištěné podobě, se kterým se taky pokusím trochu pohnout kupředu. Pro milovníky Scifi máme menší překvapení, samozřejmě nejde o rozšíření magazínu o žánr scifi, ale o něco s větším potenciálem. V neposlední řadě se chystám zlepšit e-magazín a chystá se jedna soutěž, která se bude dosti vyjímat. Brzy se o ní čtenáři něco dozví.

 

Někteří lidé by na MFantasy chtěli být redaktoři, co bys jim vzkázal a poradil?

Trpělivost přináší růže. Každý nový redaktor je v začátku nová zodpovědnost a povinnost pro mě. Zároveň poptávka je vyšší než nabídka. Neopovrhneme však lidmi, kteří chtějí skutečně systematicky vylepšovat Mfantasy, a nehledají jen místo pro vlastní zviditelnění a nějaký “poprask”. O tom Mfantasy rozhodně není. Doporočuji pročíst sekci FAQ a klidně to zkusit.


Jaký druh čtiva a filmů máš nejraději?

O knihách jsem už trochu psal – kniha mě musí zaujmout už názvem a hlavním příběhem. Rozhodně si nevybírám pouze fantasy literaturu, čtu hodně jiných knih. Konkrétně snad můžu jen říct, že nečtu Sci-fi.

U filmů jsem si začal hodně vybírat. Na TV se prakticky nedívám, jedině pokud hraje Filmový klub, záznam divadelní hry nebo film, který mi opravdu někdo doporučil, případně mě opravdu velmi zaujal. Takových pár je, často se pak na ně podívám rád i opakovaně. Najde se i pár pořadů jako Noc s andělem, které mám v oblibě. Pokud bych bral filmy dle žánru, tak mám raději filmy vážně, psychologické thrillery jsou zajímavé. Jde ale o náladu, kvalitní komedie (těch je málo) se dá taky “zkouknout” vždycky. Mám rád některé parodie, zvláště na současnou společnost, což aspoň částečně ospravedlňuje mou oblibu seriálů The Simpons a Red Dwarf


Myslíš, že filmy podle knih za samostatné shlédnutí stojí?

Asi se to nedá říct obecně, protože jsou případy, kdy bych řekl jednoznačně ano, a jindy zase ne. Již zmíněná kniha Čas nikoho by byl ve filmové verzi propadák, a to z jednoduchého důvodu – v knize jde z velké části o dojmy a pocity. A ty film nikdy nenahradí. Vytratí se pak kouzlo celého příběhu a film vás pak většinou nemá čím vtáhnout do děje.

Jan Belanský

Facebook Google+ 

About The Author

One Response

Leave a Reply