Co člověk, to umělec, říká se a já s tím souhlasím. Někdo svého umu využije v malířství, sochařství, či hudbě. Mnohem více se ale poslední dobou setkávám s těmi, kteří svůj volný čas tráví psaním.

Jsou to obyčejní lidé jako ty, nebo já.

 

Jest sice pravdou, že amatérských spisovatelů je v České republice jako šafránu, však asi ne každý den se stane, že se sejde dvaadvacet takových obyčejných lidí se stejným zájmem a aniž by se znali, dají se dohromady s jediným cílem – dát život celému novému světu, desítkám hrdinů, doufám, že stovce příběhů a do budoucna přilákají tisíce čtenářů.

Přeháním? Možná, ale byla jsem u zrodu jednoho takového, jenž jméno Melloria nese.

 

 

Den M

Ten nadešel 11. listopadu 2005, krátce před osmou hodinou večerní. Mladý muž, kterého znám jako Melloriana (chápete správně, že právě po něm byl nový svět pojmenován), vložil na stránky http://fantasy-scifi.net/, do místní Čítárny jednoduchou výzvu, prosbu o pomoc, o spolupráci.

Jeho vize byla prostá – dát dohromady pár nadšenců a pokusit se psát příběhy z vlastního světa. Inspirací mu byla série Svět zlodějů Roberta L. Asprina.

 

            První reakce na tento nenápadný kousek textu se dostavila ani ne den poté.

A pak už to šlo ráz na ráz.

Jen během tohoto dne, se přihlásili tito, které snad, milí čtenáři MFantasy, budete mít možnost potkávat a spolu s nimi si možná Mellorii oblíbíte se stejným nadšením, se kterým se oni pustili do tvorby:

Ereth

Miva

El Kostlivec

Lory

Telconar a

Viviana

 

Neosobní? Možná, ale věřte, že pod těmito nicky se skrývají opravdu skvělí lidé.

 

Pouhé dva dny po vložení článku měl Mellorian dojem, že se konečný počet tvůrců světa bude pohybovat někde kolem deseti.

            Řady budoucích bohů Mellorie rozšířili:

Sorraja

Cemendriel

Clarice a

Angelo.

 

Ach, jak bláhový byl! Jeho bláhovost však budiž mu ke cti, neboť kdyby se počet zastavil na desíti, tedy téměř polovině všech zasvěcených, bylo by mnohem méně důvodů k přestřelkám, díky kterým jsme měli možnost testovat svoje schopnosti a také by dozajista nevznikla polovina krásných věcí tohoto světa.

Toho dne též vznikl název světa – Melloria.

 

Čtrnáctého listopadu byl položen základ místnosti v Taverně na výše zmíněním literárním serveru. A tam jsme se rozhodli scházet se a tvořit. Také počet členů stoupl na třináct, když se přihlásili pánové

Benedikt a

Araziel.

 

            Začaly se rodit první bytosti, náměty na příběhy, první hrdinové, také legenda o jejich zrodu.

„Bohové vzešli z Hyrosikanu,“ říkává se a nezasvěcený nepochopí, cože to ten Hyrosikan vlastně je.

Věz, milí čtenáři, že jest to kámen plující v temnotě tak mocný, že může rozhodnout o bytí a nebytí všeho a všech.

 

            Patnáctého listopadu se Sorraja stala Mellorianským stránkotvůrcem.

A tak tvořila a tvořila a tvořila.

            A počet členů narůstal.

 

            Šestnáctého listopadu byl Mellorian přesvědčen, že posledním, a v té době teprve patnáctým, přičemž čtrnáctým členem Mellorie se stal

RTC,

bude Alilea.

 

            A chvíli předtím se Angelo (jediný věřící Mellorian o kterém vím), nabídl vymyslet teorii stvoření. Přišlo mi to příhodné.

            Později se toho ujal

Arling, který do Mellorie přišel dvaadvacátého listopadu. Jeho přítomnost dala tomuto světu nááádherně temný nádech.

A dílo toto, tato kniha (v níž se mimochodem také dozvíte něco o onom božském stvoření), budiž navždy nazýváno Mellorienin!

 

            Dny následující byly zasvěceny postupnému vpouštění budoucích bohů na jejich bojiště. Rozběhly se též první diskuse na téma „co v Mellorii bude, či nebude.“ A že toho bylo opravdu dost.

Melloria je nositelkou mnohého, od už známých ras – Elfů, Upírů, Trpaslíků, či Vlkodlaků, přes Kentaury, obyčejné lidi, tajemné mistry ještě tajemnějších prastarých umění, zlodějky a odvážné hraničáře. Však je matkou i několika zcela výjimečných tvorů a tvorečků, kteří většinou vypadají právě tak jací nejsou, tedy neškodně.

           

            Sedmnáctého listopadu se plánovala mapka našeho světa, o němž v té době asi nikdo netušil, do jaké krásy a rozmanitosti se rozroste.

                       

            Někdy kolem třiadvacátého listopadu se na Sorrajiných stránkách objevil úvodník, pojednávající o rokování patnácti bohů, jež se rozhodli tento svět vytvořit.

První důkaz jejich existence – další krůček kupředu.

 

            Šestadvacátého listopadu, byla přijata Hank, zatím poslední členka.

 

            Pak následovalo několikatýdenní období tvoření, nebo možná jen prvních snah o tvoření Mellorie. Stejnojmenná místnost v Taverně se stala pro mnohé z nás takřka druhým domovem.

            Psaly se první povídky.

            Mellorienin se rozrostl. Vznikl též rodokmen bohů. Ujasnily se věci, jako podoby roztodivných tvorů, ve dne v noci pobíhajících po rozlehlých územích nového světa. Vedly se spory o podoby samotných bohů, hrdinů a vztazích mezi nimi.

 

            O téměř měsíc později, tedy v době, kdy se Melloria už slušně rozběhla, přihlásili se první nováčci

Tinocka

Nause a

Arwi, které byly přijaty a počet bohů se opět rozrostl.

 

            V čase tomto, moudrostí boží požehnaném, vytvořena byla skupinka pětičlenná – Radou nazývající se.

            Tato instituce za úkol dostala, jakožto i za povinnost svou, zajistit hladký chod Mellorie, jakožto i zhodnocovat nové myšlenky k tomuto vztahující se.

 

Osmého a dvanáctého února, se k Mellorii přidali dva ilustrátoři
Stern a
Jara Row,
kteří byli nedlouho nato povýšení do stavu božského. Stali se též posledními příchozími.

 

            A potom, jedenáctého února se počet bohů snížil poté, co jsem já a El Kostlivec ohlásili odchod.

Pro mne to znamenalo odchod dvojí, neboť skupinka tato pětičlenná, zákonitě, přestože jsem sama o tomto rozhodla, zříci se mě musela (nebyl to však odchod definitivní, jen… zkrátka přechod někam jinam).

            To vytvořilo skupinku novou – skupinku autorů, jenž tu výsadu mají, že o světě tomto psáti mohou, přitom u jeho vzniku byli (což se dalším a dalším autorům už těžko podaří).

 

Možná si řeknete, že tohle prostě není nic, o čem byste už dávno neslyšeli. Tedy fantasy příběhy se píší pořád a lidí je tu přeci jen už skoro sedm miliard, takže o originalitě nemůže být řeč.

Takže, já vás vyvedu z omylu, protože tohle je přesně to, nad čím byste se měli přinejmenším pozastavit.

Seznamte se s příběhy na pokračování, s nekonečným seriálem lidské představivosti. Nechte se zlákat tajemstvím prastarých legend a přemýšlejte s námi nad tím, jak vlastně dopadne boj dobra se zlem?

Máte dojem, že dobro opět zvítězí? No, poznejte některé z bohů/autorů a budete věřit i tomu, že slunce vychází v noci a dobro neexistuje.

 

A teď to nejdůležitější

I přesevše co umíme, postrádáme jednu drobnost – tedy čtenáře, kritiky, případně pozdější spoluautory. A právě proto se na vás obracím, asi právě tak, jako před více než půl rokem Mellorian s výzvou, prosbou o pomoc, o spolupráci.

Co bude následovat teď, to vážně neodhadnu, to záleží na vás.

 

 

Něco o Mellorianech:

Stydím se, ale u většiny neznám ani jejich pravé jméno. Znám jejich přezdívky a v dubnu tohoto roku jsem měla tu čest setkat se s některými z nich i osobně. V pořadí druhé setkání se pořádalo v Praze a i o něm, jakožto i o tom prvním je možné se něco dozvědět na stránkách.

Je to rozmanitá skupina zajímavých osobností, jejichž věk se pohybuje od třinácti po dvaatřicet let, však jací jsou, to je z velké většiny zastřeno rouškou tajemství stejně, jako svět samotný.

 

            Nikdy bychom se nesetkali nebýt té vzácné náhody. Jsme nejen z Čech, ale i ze Slovenska. Většina žije ve svém městě osamoceně, však obzvláště Brno je Melloriany doslova přesyceno.

 

 

 

            Doufám, že alespoň někoho tenhle nápad oslovil a nahlédne pod roušku tohoto nového světa.

Budeme se na vás těšit.

 

Arling

About The Author

7 komentářů

 1. Mivka

  Milý, Gérarde, sice za Mellorii mluvit nemůžu (no dobře, možná i můžu, ale nevím o tom), ale já přímo proti nabírání nových členů nejsem. Ale jsem asi sama nebo jedna z mála (nebudu vám křivdit, bratři a sestry :)) a v našem světě se řeší nemalé problémy právě ohledně nových členů. Takže pokud máš zájem, někomu napiš mail nebo na icq a můžeš se vyptat na to, o čem Mivka nemá ani tucha.
  Hmmmm… známý našeho Protektora nejvyššího? Hmmm… ale neočekávej takovou oslnivou kvalitu, kterou vykazuje náš božský vládce, u všech. On jest výkvětem všech bohů, největším mezi velkými, nejkvalitnějším mezi kvalitními, nejpísavějším mezi písavými (zvláště co se legend týče). Právě náš milý Beníček nás svou neutuchající aktivitou všechny pohání přímo kupředu. A má už hymnu, hajzl a já abych si všechno dělala sama…
  Tohle snad nikdy číst nebude, jinak se nedožiju rána.

 2. Gérard

  Zdravím Vás milí Melloriané, myslím si že vymyslet nový svět je dobrý nápad. Zvláště v této pozoruhodné době. Buďťe klidní, moc Vám fandím a možná bych měl zájem o členství v tom vašem úžasném šílenství jménem Mellorie. Co Vám mohu nabídnout? Sebechvála smrdí, proto na vše co můžu nabídnout a čím disponuji (tím mám na mysli svůj brilantní humor) se zeptejte jednoho ze svých bohů, Bena. Benedikta znám velmi osobně a považuji jej za jednoho ze svých dobrých přátel. Byly doby kdy jsme spolu na hoře Kolvir v Amberu prodebatovali hodiny a hodiny (nemluvě o společných žranicích). A pokud je Mellorie jen s pola obsazena takovými lidmi, tak se máte milí kritici na co těšit.

  Ovšem až tohle bude Ben číst, pravďěpodobně sebou flákne. Chytejte ho prosím, Již přicházím z můj nevlastní bratře.

 3. Arling

  No…ve skutečnosti ono to s tím nepříjmáním tak horké není….Je uvolněné jedno ženské a jedno mužské místo dokonce i mezi bohy, takže možnost tu určitě je….pokud by byl zájem nějakým způsobem mě kontaktujte a uvidíme, co se s tím dá dělat…

 4. Jana Dvořáčková

  Způsob vložení nebude Arlingova chyba. Asi jsem to divně upravila, ačkoli to normálně není poznat, už se mi stalo, že to na netu vypadalo poněkud jinak, než originál. Omlouvám se tímto všem.
  Nevím, jestli se něco nezměnilo, ale do M. se už noví členové neberou. Tedy noví členové v tom smyslu, že by měli svého "boha" a mohli mluvit do podoby světa. Můžete být autory, uctívači :), či prostě jen věrnými čtenáři, to by byla prostě nádhera!

 5. Filip Pivoňka

  Tedy, nemohu nic podstatného vytknout autorce článku, ale způsob, jakým je vložený je přímo katastrofální. Nevím, jak se to Arlingovi povedlo, ale na jeho místě bych ho vložil znovu.
  Jinak Mellorii jsem znal už před tím, je to opravdu zajímavý svět, který na klasickém "drakobijeckém" půdorysu rozvíjí mnoho zajímavých a originálních moticů (vedle těch klasických a tolkienovských). Z jeho prostředí vzniklo i pár pěkných povídek, které jsou k nalezení na Fantasy-scifi.net.

Leave a Reply