Ještě dnes se mi svírá srdce, když si vzpomenu jak jsem četl zprávu, že David Gemmell zemřel. Ano, byl to můj nejoblíbenější autor. Napsal 30 knih a já jsem četl všechny kromě dvou, z nichž jedna dosud nebyla vydána. Mnohé jsem četl více jak jednou a nikdy jsem se nenudil. David Gemmell už ale žádnou další knihu nenapíše a to je pro svět fantastické literatury obrovská ztráta.

Čím dokázal vysoký angličan učarovat světu? Když projdeme Gemmellovy weby, najdeme pokaždé jen odstavec zabívající se jeho životem a seznam knih. Právě ony za Davida mluvily nejvíce. Byl zařazován do škatulky hrdinská fantasy a válka a souboje často měly přední místo v jeho dílech. Vždy byly ale pouze kulisou, nelítostným prostředím, kde vyrůstali hrdinové. Právě hluboký pohled do lidských srdcí a myslí jsou kouzlem, které Gemmell předával svým čtenářům. Charaktery byly dokonale prokreslené. Obrovský válečník nebo milenec královny, všichni jeho hrdinové trpí obyčejnými problémy nebo pohrdají tím, co jim lidé závidí.

Druss, legenda, jehož proslavila hned Gemmellova prvotina říkal, že hrdinou je farmář, který každý rok zápasí s nehostinnou zemí. Když přijdou záplavy, požár, vojáci a on přijde o všechno, zvedne se a začne odznova. Válečníci, jenž lidé tolik obdivují, umí jenom zabíjet a ničit. Gemmellovy postavy jsou neuvěřitelně lidské a touží po stejných věcech jako čtenáři a přes miryády svých chyb jsou cnostní a pevní ve svých zásadách.

Gemmell sám byl obr, který se chvíli živil jako vyhazovač z klubu, a často do svých knih obsazoval obrovského válečníka. Asi nejslavnějším byl právě Druss, jehož ústy nám autor přednesl i železný kód, kterým se řídí hrdinové.

Nikdy neublížíš ženě nebo dítěti. Nebudeš lhát, krást ani podváděť.
Takové věci jsou pro menšího muže.
Ochraňuj slabé proti zlým silným.
A nikdy nedovol myšlemkám na zisk, aby tě vedly k pronásledování zla.

Gemmell uměl vyprávět o všech lidských pocitech. A i když dokázal krutě zasahovat do osudů lidí, kolikrát skončila jeho knížka happyendem. Tedy v rámci možností, protože Gemmellovy knihy zavánějí realitou. Nikdy se nebál nechat zemřít hlavní postavu, každá smrt vnesla čtenáři do očí slzy. Jindy zas hlavní role přežívaly, zatímco kolem chodila smrt a brala si ostatní. Nikdy ale nešlo o nepřirozenou konstrukci, ze které by bylo cítit nadlidství hrdinů, když okolní postavy by byly jen potrava pro nepřátele. V jeho knihách totiž vystupují lidé jako my všichni.

David Gemmell napsal Legendu a sám jí byl. Svět bez něj už nebude stejný jako dřív, přesto nám tu zanechal 30 skvělých knih, jež jeho jméno zachovají navěky.

A jako poctu tomuto autorovi, vystavěl jsem mu internetový chrám uctívající všechna jeho díla – Pocta Davidu
Gemmellovi