“Do města Marneri se stahují z okolních vesnic bojoví draci. Právě nadešel čas každoroční slavnosti díků
vzdání za Velké kouzlo, jež chrání městské hradby již po staletí. Bojoví draci slaví způsobem sobě vlastním – souboji v aréně. Tak obhajují svou válečnickou čest. Mezi soupeřícími draky je i Bazil Zlomený Palcát a jeho dragonýr Relkin Sirotek. Ještě netuší, že osud pro ně připravil daleko větší dobrodružství, než jen pouhé souboje v aréně… Tento rok žádné oslavy nepropuknou. Temní mágové z Padmasy fanaticky usilují o ovládnutí lidské říše a vyhlazení mocného řádu čarodějek, který ji ochraňuje. V tom mágům napomáhá nově stvořené, neuvěřitelně kruté monstrum, známé pouze pod jménem Temný vládce…“

   
Relkin a jeho drak Bazil, se chtějí dostat do legií, ale při nešťastném souboji v aréně, Bazilovi jeho protivník usekne špičku ocasu – pro draka je to veliké trauma, protože bez ocasu nemůže drak bojovat – je to jako jejich třetí ruka, která drží palcát (u těch obratnějších meč). Proto jeho dragonýr (=stará se o draka, je to sirotek, z knihy vyplývá že to není zrovna skvělé povolání) vyhledá pomoc velké čarodějky Lessis, která mu dá lektvar. Po vypití lektvaru Bazliovi ocas znovu naroste, ale už není jako dřív, je takový šedý a zahnutý v nepřirozeném úhlu. S ocasem může zase Bazil bojovat a tak se dostávají do legie – do 109. dračího oddílu.
    Ve městě se začnou dít divné věci a Relkin se zapojí do hledání nepřátelského mága, který ohrožuje město.
    Další významnou postavou je Lagdalen Tarcho, novicka, která se učí magii ve služnách Velké Matce (jejich bohyně), která se po porušení zákonu stává spolupracovnící Lessis.

    Další částí knihy kde je unesena princezna Besita mágem Thrembodem, Lessis s Lagdalen se je vydají hledat, jinak by na trůn v městě Marneri nastoupil nepříliš normální bratr Besity. A jelikož jedinou jednotkou, která je po ruce je oddíl Relkina & Baze tak se s Lessis setkávají. Po honičce, při které zahyne víc než 3/4 oddílu se nakonec dostávají do pevnosti Temného vládce, kde se jim shodou okolností podaří zachránit Besitu, zničit Temného a zachránit tak svět…

    Kniha má zajímavý pohled na fantasy svět – např. Rowleyho pojetí bojových draků narozdíl od divkokých (ti bojový asi evolučně ztratili křídla), nebo že celý svět v knize je „jemně“ ovládán ženami a chlapi jsou často jen loutkami.

Rowley Christopher: Bazil Zlomený palcát

Moje hodnocení: 7/10

  • Překlad: Martina Pokorná
  • Obálka: David Spáčil
  • Stran: 437
  • Provedeni: brož.
  • Běžná cena: 199 Kč

Další díly:

  • Drakův meč
  • Váleční draci

About The Author

4 komentáře

Leave a Reply